Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baťův kanál ozdobí unikátní přístav pro desítky lodí

  14:54aktualizováno  14:54
Babice na Uherskohradišťsku se mohou stát vyhledávaným turistickým cílem. Alespoň co se týká celého území Baťova kanálu. V obci má do dvou let vzniknout nový, atraktivní přístav. V unikátním areálu za 15 milionů by mohlo kotvit 35 menších plavidel a dvě větší lodě.

Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku. | foto: Obecní úřad Babice

"Počítám s tím, že v únoru všechno podepíšeme a začneme s výstavbou. Z Evropské unie máme přislíbenou dvanáctimilionovou dotaci," naznačil starosta Babic Miloslav Maňásek.

První studie na vybudování komplexu, který přinese lidem plavícím se po Baťově kanálu potřebné a chybějící zázemí, pochází z roku 2004. "V původním návrhu bylo uvedeno více míst, kde by se mohlo přístaviště zbudovat," přiznal starosta.

"Naší výhodou je, že máme na vhodném místě obecní pozemek a nejrychleji jsme přišli s žádostí o dotaci," vysvětlil.

Areál přístaviště budou moci využít i obyvatelé

Obecní pokladna musí projekt podpořit třemi miliony korun, což někteří občané v Babicích odmítají. Starosta je ale přesvědčen, že přístaviště přinese výhody všem.

"Obec se zviditelní a místní lidé získají atraktivní prostory pro pořádání kulturních a společenských akcí. Někteří navíc při výstavbě a následném provozu přístaviště získají práci,“ naznačil Maňásek.

Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.

Areál vyroste na pravém břehu Baťova kanálu naproti čistírně odpadních vod. Součástí půlhektarového přístavního bazénu ke kotvení budou přístupové lávky, mola a vyvazovací místa s přípojkami elektrické energie a pitné vody.

Křížení vjezdu do přístavu se stávající cyklostezkou vyřeší jednoduchá zvedací lávka. Oplocený areál nabídne i dostatek parkovacích míst. Návštěvníci budou mít k dispozici také sociální zařízení včetně sprch, kuchyňku a společenskou místnost.

Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.

"Právě ta bude k dispozici i občanům pro pořádání oslav, společenských a kulturních akcí, čemuž nahrává i prostor u vody. Je totiž řešen jako menší třístupňový amfiteátr," poznamenal starosta. O výhodnosti nového přístavu chce obyvatele Babic přesvědčit tím, že na služby dostanou slevu.

"Přístav si ale na provoz musí vydělat. Jeho ekonomickou soběstačnost zajistí poplatky od návštěvníků. Zkušenosti ze světa i provozní model ukazují, že už po roce existence je to reálné," naznačil.

Podobný přístav na Baťově kanále zatím chybí. Babice proto můžou získat zajímavé prvenství a navíc se stanou významným turistickým centrem na frekventované vodní cestě. Baťův kanál v současnosti slouží pouze jako turistická vodní cesta.
Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

VIDEO: Elegantní dáma v letech. Lokomotiva 475.1 jezdila i v KLDR

Parní lokomotiva 475.1 Šlechtična

Krásná a elegantní lokomotiva si přezdívku Šlechtična vysloužila právě díky svým proporcím. Znalci oceňují zejména...

Nádherné fotky Rožmberku si na Instagramu prohlédlo přes 10 milionu lidí

Fotografie Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku, které pořídila Christina...

Fotografie Rožmberku nad Vltavou se objevily na jedné z nejsledovanějších turistických instagramových platforem...

Žijeme v nádherné zemi s úžasnou přírodou a lidmi, říká Iveta Toušlová

Iveta Toušlová

Rodačka z Vimperka má cestování v genech. Proto není divu, že před 14 lety stála u zrodu úspěšného pořadu České...

Najdete na iDNES.cz