Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baťův kanál ozdobí unikátní přístav pro desítky lodí

  14:54aktualizováno  14:54
Babice na Uherskohradišťsku se mohou stát vyhledávaným turistickým cílem. Alespoň co se týká celého území Baťova kanálu. V obci má do dvou let vzniknout nový, atraktivní přístav. V unikátním areálu za 15 milionů by mohlo kotvit 35 menších plavidel a dvě větší lodě.

Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku. | foto: Obecní úřad Babice

"Počítám s tím, že v únoru všechno podepíšeme a začneme s výstavbou. Z Evropské unie máme přislíbenou dvanáctimilionovou dotaci," naznačil starosta Babic Miloslav Maňásek.

První studie na vybudování komplexu, který přinese lidem plavícím se po Baťově kanálu potřebné a chybějící zázemí, pochází z roku 2004. "V původním návrhu bylo uvedeno více míst, kde by se mohlo přístaviště zbudovat," přiznal starosta.

"Naší výhodou je, že máme na vhodném místě obecní pozemek a nejrychleji jsme přišli s žádostí o dotaci," vysvětlil.

Areál přístaviště budou moci využít i obyvatelé

Obecní pokladna musí projekt podpořit třemi miliony korun, což někteří občané v Babicích odmítají. Starosta je ale přesvědčen, že přístaviště přinese výhody všem.

"Obec se zviditelní a místní lidé získají atraktivní prostory pro pořádání kulturních a společenských akcí. Někteří navíc při výstavbě a následném provozu přístaviště získají práci,“ naznačil Maňásek.

Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.

Areál vyroste na pravém břehu Baťova kanálu naproti čistírně odpadních vod. Součástí půlhektarového přístavního bazénu ke kotvení budou přístupové lávky, mola a vyvazovací místa s přípojkami elektrické energie a pitné vody.

Křížení vjezdu do přístavu se stávající cyklostezkou vyřeší jednoduchá zvedací lávka. Oplocený areál nabídne i dostatek parkovacích míst. Návštěvníci budou mít k dispozici také sociální zařízení včetně sprch, kuchyňku a společenskou místnost.

Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.Vizualizace nového přístaviště pro desítky lodí, které vznikne v Babicích na Uherskohradišťsku.

"Právě ta bude k dispozici i občanům pro pořádání oslav, společenských a kulturních akcí, čemuž nahrává i prostor u vody. Je totiž řešen jako menší třístupňový amfiteátr," poznamenal starosta. O výhodnosti nového přístavu chce obyvatele Babic přesvědčit tím, že na služby dostanou slevu.

"Přístav si ale na provoz musí vydělat. Jeho ekonomickou soběstačnost zajistí poplatky od návštěvníků. Zkušenosti ze světa i provozní model ukazují, že už po roce existence je to reálné," naznačil.

Podobný přístav na Baťově kanále zatím chybí. Babice proto můžou získat zajímavé prvenství a navíc se stanou významným turistickým centrem na frekventované vodní cestě. Baťův kanál v současnosti slouží pouze jako turistická vodní cesta.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

TEST DNES: Bývaly pro otrlé, dnes kempy lákají na vířivky i myčky nádobí

Ilustrační snímek

Interhotel to není a tepláky se sem hodí spíš než oblek, ale jako pionýrský tábor kempy už také dávno nevypadají. Jaké...

Romantika a čistá voda. Tipy na nejkrásnější zatopené lomy v Česku

Horní Cerekev

Některé slouží vyloženě k rekreaci, jiné k rybaření, na ty odlehlejší a hůře přístupné jezdí trampové a nudisté....

Najdete na iDNES.cz