Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Batoh, který umí zachránit život. Prohlédněte si jeho vychytávky

  5:00aktualizováno  5:00
Zapomeňte na batohy "na tatranky". Tenhle, s kterým míří lyžaři mimo sjezdovky do divokých terénů, je promyšlený téměř na milimetry. Skrývá v sobě lopatu, vysílačku, sondu a další vychytávky, jež mohou zachránit život. Vše je uspořádané tak, aby se v případě nouze ušetřila každá vteřina.

Správný freeridový batoh vypadá jen zdánlivě jako každý jiný batoh. Má také spoustu kapes, schránek, zipů a různých šňůrek. Jenže narozdíl od ostatních batohů, tady vše má svůj řád a každá věc má své přesné místo a smysl. Freeridový batoh totiž musí posloužit v případě nutnosti, nejčastěji když spadne lavina, jako záchrana.

Pípák do batohu nesmí

Hned na začátku si ale musíme říci, že jedna věc do batohu nikdy a za žádných okolností nesmí. Je to aktivní lavinový vyhledavač (pípák). Ten musí z pochopitelných důvodů vozit lyžař či snowboardista vždy na sobě. Nikoli v kapse, ale nejlépe pod bundou na základní vrstvě, připásaný na tělo. Kdyby totiž v lavině nebo při pádu lyžař o batoh přišel, ztratil by tím i pípák a nikdo už by ho pak nenašel.

Freeridový batoh. Praktické otvírání ze zadní části

Praktické otvírání ze zadní části

Freeridový batoh. Polstrovaná kapsa na brýle

Polstrovaná kapsa na brýle

Batoh promyšlený skoro na milimetry

Co má správný batoh obsahovat? Jako vzor jsme si vzali nový "lehký" freeridový batoh Air 25 od firmy Scott na příští sezónu, který u nás bude stát přes 3000 korun.

Vpředu má nezbytnou dobře přístupnou kapsu na drobnosti jako např. klíč, peníze, foťák. Když se pak rozepne hlavní lavinová kapsa, najdeme v ní především zvláštní přihrádku na skládací lavinovou sondu a další přihrádku na násadu k lopatě.

Samotná lopata, nejlepší je bytelná hliníková, má pak speciální přihrádku buď v hlavní kapse nebo se někdy strká do batohu zespodu.

Freeridový batoh. Složená lopata

Složená lopata

Freeridový batoh. Složená lavinová sonda

Složená lavinová sonda

Batoh by měl být podle potřeby kompresně stáhnutý šňůrkami, jež se lehce zaháknou za viditelná hliníková očka. Pokud se jde na namáhavější výstup, je možné na batoh zvenčí připnout dokonce i cepín. Bederní pás je pak přizpůsobený tak, aby se na něj daly zavěsit horolezecké karabiny.

Některé batohy jsou vymyšleny tak, že se dá do nich dostat nejen hlavní kapsou, ale i pomocí dalšího zipu, který je až v těsné blízkosti popruhů v zadní části. To proto, že v terénu můžeme batoh v případě potřeby sundat, položit přední části na sníh a otevřít ho tak, aby se nenamočila záda a popruhy.

V jednom popruhu je rychle a jednoduše přístupná zipová kapsa na vysílačku, v druhém je izolační vrstva, která zabraňuje zamrznutí tekutiny v trubičce.

Freeridový batoh. Kapsa na vysílačku v ramenním popruhu. Všimněte si dlouhého poutka jezdce zipu - cílem je snadná manipulace i v rukavicích

Freeridový batoh. Kapsa na vysílačku v ramenním popruhu. Všimněte si dlouhého poutka jezdce zipu - cílem je snadná manipulace i v rukavicích

Důležitá je snadná manipulace

Dva úchyty na popruzích umožňují vpředu jejich jednoduché spojení tak, aby se batoh dobře nosil. Zároveň však mají velmi jednoduchý zapínací a rozpínací systém, aby se v případě nutnosti mohl batoh rychle sundat a daly se z něj vytahovat nutné věci.

Lyže, které se nosí na batozích pro výstupy, je možné připnout dvěma způsoby. Buď na přední část a to tak, že ze skrytých kapes na suchý zip vytáhneme nahoře a dole na batohu držáky, kterými lyže připevníme k batohu. Nebo se dají lyže přidělat vždy jednotlivě na boky batohu. V obou případech jsou připnuty tak, že nebouchají lyžaře při chůzi do hlavy ani do nohou.

Freeridový batoh s lyžemi a cepínem

Freeridový batoh s lyžemi a cepínem

Konečně má batoh na přední horní části dobře přístupnou, měkčenou zipovou kapsu na lyžařské nebo sluneční brýle.

V hlavní lavinové kapse je i přihrádka na vak s vodou. Hadička vychází nahoře z batohu a prochází polstrovaným zatepleným popruhem tak, aby v ní tekutina nezmrzla.

A pokud by někoho překvapila dlouhá poutka jezdců na zipy, pak ani to není náhoda. Je to proto, aby si lyžař ve velkém mrazu nemusel při otevírání batohu sundavat rukavice.

Autor:


Témata: Lavina

Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Lyžování v Česku pořád láká, skiareály se chlubí výbornou sezonou

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

České skiareály mají za sebou jednu z nejlepších zimních sezon, počet návštěvníků se meziročně zvýšil o dvě procenta a...

Investice, která se vyplatila. Do Andorry jezdí lyžaři z celé Evropy

Andorra úspěšně zainvestovala do lyžování a přitahuje lyžaře z celého světa. V...

Andorra, vzdálená od velkých alpských zimních středisek, s úspěchem investovala do zimních sportů, které se staly...

Lyžování v Alpách, kde budete jako doma. Zillertal máme doslova za humny

Hochfügen. Když vyjde počasí, tak je to pohádka.

Zatímco Vídeňáci jezdí do Zillertalu hlavně za dobrým jídlem, pro české lyžaře má tyrolské údolí ještě jinou devizu....

Najdete na iDNES.cz