Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Baterie z mobilů mohou ohrozit bezpečnost v letadlech, tvrdí experti

aktualizováno 
Nejen tekutiny, pilníky a nůžky: brzy možná na seznam předmětů, které si nesmíte vzít do příručního zavazadla do letadla, přibudou i mobilní telefony nebo notebooky. Přinejmenším pokud jich povezete víc najednou. Podle informací listu USA Today se o tom ve Spojených státech již živě diskutuje.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Spouštěcím mechanismem k debatám na toto téma byla událost, ke které došlo na palubě letadla mířícího letos v červnu z New Yorku do Buenos Aires. Palubní personál zabavil během letu jednomu pasažérovi neuvěřitelné množství 58 baterií z mobilních telefonů a několik nabíječek.

O dva měsíce dříve zase na tokijském letišti Narita vznikl v zavazadlové zóně požár: ukázalo se, že jej způsobila lithiová baterie připojená ke kulmě, která se při tranzitu samovznítila.

Lithiové baterie dnes zcela běžně slouží jako zdroj energie pro mobilní telefony, notebooky, fotoaparáty a mnoho dalších elektronických přístrojů. Dojde-li ke zkratu, případně k přehřátí, mohou se takové baterie samovolně vznítit a vznikne požár, který nebývá snadné uhasit.

Letiště ve Frankfurtu nad Mohanem. Ilustrační foto

Podle Federálního úřadu pro civilní letectví v USA (Federal Aviation Administration, FAA) došlo na leteckých linkách během posledních dvaceti let ke 113 případům požáru či výbuchu, v nichž nějakým způsobem figurovaly právě baterie z elektronických přístrojů. Týká se to z velké části nákladní dopravy a zdá se, že pokud budou zavedena nějaká přísnější pravidla pro transport baterií, dotknou se nejprve carga, u nákladní letecké přepravy se totiž výskyt nebezpečných incidentů zvýšil nejvíce.

Padesát mobilů na palubě

To ale nemusí být konec. Asociace palubních průvodčí, bezpečnostní experti i techničtí odborníci varují, že bude nezbytné přijmout omezení co do přepravy baterií i na běžných komerčních letech přepravujících cestující.

Teď si totiž sebou do příručního zavazadla můžete vzít baterií kolik chcete. Někteří odborníci zvedají prst. Podle nich je jen otázkou času, kdy šikovný terorista pospojuje na palubě letadla velké množství baterií tak, že vznikne požár s katastrofálními následky.

Tubusy plné starých mobilů v pražské zoo.

Něčeho podobného se zřejmě obávala i posádka zmíněného letu do Buenos Aires. Letuška si totiž všimla, že jeden z cestujících začal v průběhu letu vyndávat z příručního zavazadla velké množství baterií, mobilních telefonů a nabíječek.

Když poté zmizel na půl hodiny na toaletě, letušky na jeho podezřelé chování upozornily kapitána letadla a ten posádce nařídil elektronický materiál zabavit. Událost se obešla bez fyzického násilí a letoun v pořádku přistál. Zabavený materiál byl pak předaný argentinským úřadům, které ale nic podezřelého nezjistily. Elektronické přístroje prý byly "určeny k prodeji v Argentině".

Jsou bezpečné? Mezi experty není shoda

Na tom, zda lithiové baterie skutečně představují nebezpečí v letecké dopravě, respektive zda by se jednou mohly stát zbraní v rukou teroristů, se ale odborníci zatím zcela neshodnou. Jian Xie, odborník z univerzity v Indianapolis zabývající se též vojenským výzkumem, tvrdí, že lithiové baterie samy o sobě jsou "zcela bezpečné".

Dodává ale, že použitím jejich velkého množství naráz by se dala sestrojit bomba. "Kdybych věděl, že v kabině letadla, kterým cestuji, má u sebe někdo desítky baterií, docela jistě bych se na takovém letu necítil bezpečně."

Letiště v německém Frankfurtu. Ilustrační foto

S tímto názorem souhlasí i profesorka chemie z Coloradské univerzity Amy Prieto. Dodává ale, že "ani padesát baterií pospojovaných do okruhu by nebylo schopno vyvolat požár, který by zavinil zřícení letadla."

Jiní vědci jsou skeptičtější: "Jakýkoli přístroj, v němž je uskladněna energie, je potenciálním zdrojem nebezpečí. Tyto věci sice v běžném režimu výborně slouží, snadno se ale mohou stát nástrojem zla," říká Dana Abraham z Argonne National Laboratory v Illinois.

Zákaz pro osobní dopravu

Billie Vincent, bývalý bezpečnostní šéf amerického Federálního úřadu pro civilní letectví, upozorňuje na klíčovou roli personálu, který kontroluje obsah příručních zavazadel na letištních skenerech. "Když ostraha na skeneru uvidí, že někdo má v příručním zavazadle velké množství elektronických přístrojů, musí zavolat nadřízeného. Jde prostě o to používat zdravý rozum," říká Vincent a dodává: "V takovém případě je na místě otázka, proč ten člověk sebou veze desítky baterií. Jaký to asi má účel?"

Probíhající diskuse v USA zjevně směřuje k tomu, že brzy budou stanoveny přísnější předpisy pro přepravu baterií a elektronických přístrojů v nákladních letadlech a časem se možná zavedou i restrikce na linkových osobních letech.

Podle americké Asociace palubních průvodčích by měl být striktně stanoven maximální počet takových přístrojů, které lze sebou vzít na palubu, a to dříve než nastane nějaká katastrofa. Pokud jste tedy zvyklí sebou na cestách vozit pět mobilů, tři notebooky a několik fotoaparátů, možná se brzy budete muset uskrovnit. Přinejmenším v Americe.

Autoři:Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze...

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Najdete na iDNES.cz