Květná zahrada byla v roce 1998 zapsána do seznamu památek UNESCO.

Květná zahrada byla v roce 1998 zapsána do seznamu památek UNESCO. | foto: Kudy z nudy

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Barokní zážitky v Květné zahradě nabídne festival Hortus Magicus

Barokní hudbu a tanec, divadlo, dřevěné marionety, ohňostroj a dobové hry pro děti i dospělé. To vše vám nabídne třetí ročník festivalu Hortus Magicus. Na barokní slavnosti, které se o víkendu 3. a 4. září konají v Květné zahradě v Kroměříži, vás zve portál Kudy z nudy.

Květná zahrada v Kroměříži, známá též pod názvem Libosad, patří mezi nejvýznamnější zahradní díla v celosvětovém měřítku. Je zapsaná i v Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO a pro opulentní barokní slavnosti je přímo stvořená – zvláště nyní, po téměř tříleté rekonstrukci. Přijeďte se podívat na její obnovené části i novinky třeba právě v sobotu a v neděli 3. a 4. září, v době konání barokního festivalu Hortus Magicus.

Baroko v Kroměříži

Barokní festival Hortus Magicus nabídne ohňostroje, připravené podle dobových postupů.

Nové části Libosadu, od Králičího kopce přes Ptáčnici a Pstruží rybníky až po Holandskou a Pomerančovou zahradu si tak můžete prohlédnout jinak než při obvyklé procházce. Festival Hortus Magicus je totiž jedním z projektů kroměřížských památkářů, kteří ve spolupráci s olomouckým Muzeem umění chtěli obnovenou zahradu naplnit novým atraktivním programem.

Přijeďte se podívat, jak se jim to povedlo a vraťte se do časů paruk, hedvábných punčoch, brokátů a krajek. Ve všech prostorách zahrady si během dvou dnů užijete nejenom nádherné kostýmy, které k baroku neodmyslitelně patří, ale také zpěv, hudbu, tanec, loutkové divadlo s dřevěnými marionetami, umění ohňostrůjců podle původních postupů i dobové hry pro malé i velké.

Co musíte vidět a slyšet?

Mezi obnovené části Květné zahrady patří například Ptáčnice.

Program slavností začne v sobotu 3. září hodinu před polednem chůdařským představením, pomyslnou předehrou k prvnímu koncertu v rotundě. Na programu bude Michnův cyklus písní Loutna česká v podání Ensemble Inégal, souboru, který skladbu nastudoval jako první včetně ztraceného houslového partu, který v roce 2014 objevil pražský muzikolog Petr Daněk.

Večer byste si neměli nechat ujít vystoupení souborů Musica Florea a Hartig Ensemble ve Velkém skleníku. Podle dramaturgů festivalu skutečně půjde o vyvrcholení festivalu, protože zatímco Musica Florea je jedním z nejvýznamnějších světově uznávaných souborů, který interpretuje starou hudbu a hraje na dobové nástroje v původní barokní choreografii, Hartig Ensemble zase připravuje představení v zámeckém barokním divadle v Českém Krumlově. Po koncertu vás čeká procházka setmělou zahradou osvětlenou lampiony a barokní ohňostroj u Jahodového kopečku.

Baroko s dětmi

Hortus Magicus promění kroměřížský Libosad v kouzelnou zahradu i pro děti. Speciálně pro ně přijede na festival Vojta Vrtek a Kejklířské divadlo z Doudleb s pohádkou O kouzelné kuličce. K tomu bude připravena i kejklířská dílna, v níž si děti vyzkoušejí žonglování a další triky. Po oba dny bude nachystána také velká hra, ve které na osmi stanovištích po celé zahradě budou děti plnit úkoly, inspirované pověstmi o Apollónovi, bohu světla, řádu, harmonie a krásy.

Vstupenky na festival koupíte na internetu anebo v pokladnách Arcibiskupského zámku a Květné zahrady, v Turistickém informačním centru Kroměříž či v pokladně Muzea umění v Olomouci.

Další kroměřížská lákadla

Nabídka kroměřížských zajímavostí pro konec léta je nepřeberná. K návštěvě zvou Arcibiskupské zámecké sklepy, ve stejném termínu jako barokní festival ve městě probíhá Mezinárodní festival vojenských hudeb a na Arcibiskupském zámku je do konce října k vidění unikátní výstava věrné kopie Turínského plátna. Muzeum Kroměřížska láká rodiny s dětmi do Galerie v podloubí na Velkém náměstí na výstavu o stavebnici Merkur, jen o kousek dál objevíte velké zrcadlové bludiště. Až do konce září ještě stihnete prohlídky Biskupské mincovny, Arcibiskupské vodárny a Železničního muzea.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipu a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delsí dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ. Šťastnou cestu!

Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz