Bali přesvědčuje turisty, aby neutíkali pryč

  • 1
Horní tok řeky Ayung v centrální části Bali je oblíbeným místem, kam jezdí turisté za dobrou náladou, například sjíždět divokou vodu na raftu. Dnes tu však panuje tísnivý pocit a zároveň neochota uvěřit, co se vlastně stalo. Bali má totiž ve světě pověst harmonického, klidného ostrova, kde hinduisté, muslimové i křesťané žijí v záviděníhodné shodě.

"Něco takového by se snad mohlo stát vedle na Lomboku, ale ne tady, tady přece ne," říká zdrceně raftařský průvodce jménem Moon.

Turisté na ostrově, zvláště pak Australané, houfně mluví o tom, že si sbalí kufry a nasednou na první letadlo domů.

Klub Sari v Kutě byl mezi cizinci oblíbený a spousta z nich si ho vybírala jako svou "stálou základnu" na Bali - mimo jiné i proto, že vedení klubu, známého mezi turisty jako "Escéčko" (SC - Sari Club), dovnitř nepouštělo místní gigoly, kterých je tu víc než dost. "Escéčko" však zničil výbuch tak silný, že ho bylo slyšet desítky kilometrů daleko.

Místní hoteliéři tu teď mají plné ruce práce, aby ujistili své hosty, že jim se nic takového stát nemůže. Hosté našli na pokoji okopírované prohlášení, vysvětlující, co se stalo sobotní noci, a ujišťující, že po celém ostrově byla zpřísněna bezpečnostní opatření.

Smrt na Bali přišla ze střechy dodávky

Uniknout hrůze sobotní noci je ale těžké. Televize dokola vysílá záznamy pořízené po výbuchu, které podkresluje smuteční hudba. Na některých jsou těla zabalená do prostěradel s prosakující krví.

Balijci mají ve zvyku věšet před své domy a podniky květiny, aby zlí duchové nemohli vstoupit přes práh. V sobotu večer však ti nejhorší démoni pronikli přímo do srdce ostrovního ráje, píše zpravodajský server BBC.

Obyvatelé Bali se modlí za oběti atentátu, při němž na ostrově zahynulo přes 180 lidí. Z útoku je podezřelá Al-Kajda. (15. října 2002)

,
Témata: Islám