Poprvé na Bali? Připravte si sedmnáct dní volna, jinak vás to bude mrzet

  13:11
Mezi cestovateli v Česku patří Bali k jedné z nejpopulárnějších exotických destinací. Pokud se chystáte vyrazit bez cestovní kanceláře, což vřele doporučujeme, měli byste dopředu znát pár důležitých informací. Důležité tipy a triky vám představí cestovatel Tomáš Vintr.

Tomáš Vintr je několikanásobný mistr České republiky ve skateboardingu. Od roku 2001 cestuje po celém světě a hlavními místy v jeho životě jsou Praha, Los Angeles a Melbourne.

V současné době absolvuje cestu kolem světa a svoje zážitky zprostředkovává divákům televizní stanice Óčko. A jaké jsou jeho zkušenosti z cest na Bali?

Na co se připravit před cestou

Na Bali se dá z České republiky dostat velmi jednoduše. Z Prahy nasednete na letadlo a ve většině případů s jedním až dvěma přestupy jste za zhruba patnáct až dvacet hodin v Denpasaru, hlavním městě Bali. Do batohu si nezapomeňte přibalit pořádný opalovací krém, potápěčské brýle a něco proti komárům, protože s těmi budete v průběhu výletu zápasit nonstop.

V celé Indonésii se platí rupiemi (IDR) a tisíc rupií je v tuto chvíli (v roce 2019) zhruba patnáct korun. Doporučuji si s sebou vzít americké dolary, které vezmou v každé směnárně a jednoduše je použijete, když vám zrovna dojdou místní peníze.

Pozor na okrádání v menších směnárnách, hlavně na turistických místech. Peníze si vždy přepočítejte ihned u okýnka, i když je před vašima očima desetkrát počítal člověk, který ve směnárně pracuje.

Právě on se vás totiž může snažit šikovným trikem okrást. Těchto případů bylo na Bali zaznamenáno hodně.

Na jak dlouho na Bali vyrazit

Můj první výlet na Bali přišel až v roce 2016 (čehož neuvěřitelně lituji) a to na devět dnů. Už pár dnů po příletu mi bylo jasné, že tak málo dní rozhodně nestačí.

Nestačí dokonce ani na to, abyste si užili jednu z lokalit, kam vyrazíte. Ať už je to Ubud, západ ostrova, Kuta, Canggu, Uluwatu, Gili, Lombok nebo Nusa Penida. Bali toho nabízí tak strašně moc, že i po měsíci (a věřím tomu, že i po roce) vám bude připadat, že jste ještě nic nestihli a nemůžete odjet.

Vydejte se na cestu kolem světa

Pořad Tomáš Vintr On Tour se vysílá v premiéře na TV Óčko každé pondělí v 17:30, reprízy v sobotu v 18:00 a neděli v 19:00.

Ne každý ovšem může odjet na dobu neurčitou a všichni máme nějaké povinnosti, pojďme si tedy říct, na jak dlouho vyrazit „minimálně“, aby vás návrat co nejméně bolel.

Po příletu řekněme, že zůstanete na tři dny v Canggu – na rozkoukání, party a nějaký surfing. Poté se přemístíte na tři až čtyři dny do Ubudu uprostřed ostrova, podívat se na opice a do nádherného vnitrozemí. Pak si vezmete taxíka a z přístavu vyrazíte na čtyři dny na Gili, odkud se poté vrátíte zpátky na Bali. A poslední tři dny si ještě dáte chill & surf na nádherném jihu ostrova.

Celkem jsme se tedy dostali ke čtrnácti dnům na místě. K tomuto připočtěte ještě cestovní dny a celkem si tedy v práci naplánujte volno na minimálně sedmnáct dnů. Každý den, o který svůj trip na Bali zkrátíte, vás bude neuvěřitelně mrzet.

Přílet na Bali

Ihned po příletu doporučuji koupit místní SIM kartu a pokud to zvládnete, hned před vystoupením z tranzitního prostoru vyberte peníze z bankomatu. Jednou nepříjemností na Bali jsou totiž „napíchnuté bankomaty“, díky čemuž se může stát, že vám po výběru z účtu zmizí několikanásobně víc, než jste si reálně vybrali. Bankomaty tedy volte obezřetně a nejlépe tam, kde je nonstop security nebo uvnitř bank.

Všichni nadáváme na selfies, kýčovitý fotky a místa a přesto se na nich všichni fotíme. Šáhni si do svědomí i ty! Tahle fotka vznikla na jedné z vyhlídek nad Tegalalang Rice Terraces, asi 30 minut severně od Ubudu.

Další věcí, která vás po příletu nejspíš překvapí, je množství taxikářů a lidí, nabízejících odvoz z letiště. Věc se dá vyřešit například tím, že si do mobilu stáhnete místní obdobu Uberu, která se jmenuje Grab, popřípadě stáhněte i Go-Jek a cenu znáte už předem. Nebo si vemte jednoho z taxikářů přímo na letišti. Cena za odvoz z letiště například do Canggu, které je většinou první destinací, kam cestovatelé vyráží, se pohybuje kolem sto tisíc rupií, což odpovídá zhruba sto padesáti až dvěma stům korunám.

Ubytování

Na Bali najdete všechno – jedno- až pětihvězdičkové hotely, airbnb, B&B, hostely, home stay a mnoho dalšího. Jestli je nějaká destinace, která je navštěvována kompletně všemi typy lidí, je to právě Bali – od prvocestovatelů a baťůžkárů na budgetu po all-inclusive cestovatele a lidi, kteří bydlí pouze v těch nejluxusnějších resortech. Dle oblasti, kterou si na Bali zvolíte, si potom můžete jednoduše booknout ubytování přes internet nebo přímo na místě. Obojí je naprosto bez problému.

Cena noclehů začíná už na padesáti korunách za noc (ano, čtete správně) za sdílené ubytování nebo bungalov bez klimatizace v méně navštěvovaných oblastech a samozřejmě jde do desetitisíců za noc za ty nejluxusnější resorty pro nejbohatší klientelu.

Z této fotky se stala i úvodní fotka Tomášova YouTube kanálu, kde můžete vidět...
S kouzelným dědečkem na rýžových polích. Všichni jsme se vesele s usměvavým...

Normálním standardem na Bali ovšem bývá u tříhvězdičkového hotelu u pláží zhruba pět set až osm set korun za noc a pokoj pro dvě osoby nebo čtyři sta až šest set korun za noc dále od pláže nebo ve vnitrozemí. Čtyřhvězdičkové hotely booknete také pod tisíc korun za noc, pokud nebudete potřebovat výhled na moře a přístup na pláž přímo z hotelu.

Doprava po Bali

Po celém ostrově se budete bezkonkurenčně nejlépe pohybovat na motorkách, tedy pokud máte řidičák a zkušenosti s řízením malých skútrů (125/150 ccm). Pozor, na Bali se jezdí v opačném směru než v České republice.

Takto vypadala naše Tegalalang crew – Tomáš, Daisuke a Zander.

Cena za pronájem skútrů se pohybuje mezi padesáti až sto tisíci rupiemi za den, což odpovídá osmdesáti až sto padesáti korunám. Skútra si nepůjčujte, pokud si nejste jisti tím, že jste schopni ho s jistotou zvládat. Místní řízení není vždy úplně přehledné (třeba tak, jak jste zvyklí z ČR) a všude panuje mnohem větší shon, ruch a chaos.

Pokud byste motorku neměli nebo do některé části ostrova chcete vyrazit pouze na výlet a v klidu, můžete si téměř na každém rohu pronajmout dodávku i s řidičem (a to buď soukromou, nebo si booknete místo v již naplánovaném výletu) nebo si zavoláte taxíka, který vás za mnohem levněji, než je tomu v ČR, odveze téměř kamkoli.

Autoři:
  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...