Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balčik a jeho kouzelná botanická zahrada

  0:02aktualizováno  8:01
Pokud letní dovolenou netrávíte v nočních plážových barech a přes den pak raději nevyspáváte, pobyt na pláži se časem může omrzet. To se přihodilo i mně v bulharském letovisku Albena. Vyrazila jsem proto do blízkého Balčiku. Ne nadarmo ho totiž Ovidius, nadšen jeho krásou, nazýval Bílým městem.

Albena, odkud jsem vyrážela, je jedno z nejmladších přímořských center Bulharska. Byla postavena na zelené louce a architekti se mohli rozmáchnout. Už z dálky jej poznáte podle charakteristických terasovitých budov hotelů.

Právě proto nic nemohlo tvořit větší kontrast, než výlet do městečka, které bylo založeno už v 5. století před naším letopočtem antickými Řeky a jmenuje se Balčik.

Jako v pohádce Tisíce a jedné noci
Cíl cesty lemovaly bílé útesy. Z bílých pískovců je postavena i většina domů v Balčiku. Řeči o romantickém letovisku budou znít jako klišé, ale nicméně v tomto případě nejsou vůbec nadnesené.

Romantiku Balčiku umocňuje hlavní památka města Palác královny Marie s přilehlými parky a botanickou zahradou. Trošku jsem se bála, kterak jej naleznu, neboť jsem nerozvážně vyrazila bez patřičné mapy. Ale mé obavy se ukázaly jako liché. Hlavní vchod je necelé dva kilometry od silnice Balčik – Albena.

Sotva jsem vstoupila do botanické zahrady s palácem, měla jsem pocit, jako bych se ocitla v pohádce Tisíce a jedné noci. Jak jsem zjistila posléze, nebyla jsem rozhodně jediná. Celý komplex okouzlil i řadu filmařů a jsou zde velmi často natáčeny filmy. Prostředí botanické zahrady hraje velkou roli například ve filmu Lotrando a Zubejda, Legenda o lásce nebo Morgiana.

Tiché hnízdo na břehu moře
I historie vzniku letního paláce je opravdu královská. Tento kout bulharské krajiny nazývaný Dobrudža patřil na počátku minulého století asi pětadvacet let Rumunsku. Mladá rumunská královna Marie navštívila Balčik a překrásná příroda ji natolik okouzlila, že se rozhodla nechat si tu vybudovat letní rezidenci. Nazvala ji Tiché hnízdo.

Dnes to místo už tak tiché není, protože je lákadlem pro spoustu turistů. Přesto když do něj vstoupíte, ocitnete se ve zvláštním světě a donutí vás to zpomalit krok. A pak už se jen touláte a čekáte, čím vás překvapí další zákoutí tohoto zeleného labyrintu.

A cože mi tak vzalo dech? Překvapí vás tu orientální palác s minaretem, královnin kamenný trůn, křesťanské náhrobní kameny, velký kamenný kříž z Besarábie, řada připomínek thrácké kultury, arabský altánek a kamenný most.

Královna Marie jednala, řekli bychom dnešní terminologií, velmi ekologicky. Při zakázce zdůraznila, že musí být zachovány všechny přírodní krásy i charakter krajiny. Budovy nejsou tou hlavní dominantou, jsou rozmístěny po celém parku a snad právě to tvoří největší kouzlo areálu.

Čáru přes její plány ji však překvapivě udělala samotná příroda, a to mnohem později, kdy už se o tom nemohla přesvědčit. Pobřežní vápencové vrstvy se přes zajištění začaly sesouvat a zahradu tak ochudily o část pozemku.

Ale abychom nepřičítali hlavní zásluhu na kouzlu komplexu jen přírodě, od tehdejších italských architektů a švýcarského zahradníka by se mohli učit i ti dnešní. Všechny budovy nutné k provozu jsou v byzantském stylu.

V terasovitých zahradách bych dokázala strávit celý den, ba si dokážu představit jejich mírně strašidelnou krásu stínů i po setmění. Brzy jsem vzdala organizovanou prohlídku a nechala jsem se vést kamennými žlaby zavlažovacích kanálků, které přechází do vodopádků, potůčků a jezírek.

Škoda, že nejsem zanícený botanik, ten by si tu přišel na své. Mě v úžas uvedla unikátní kaktusová zahrada. Jinak je tu prý ale svezeno 3000 druhů rostlin z celého světa.

Nohy už se začínaly hlásit, a tu se jak na zavolání vynořil ortodoxní kostelík. Vstoupila jsem a omámena vůní hořících svíček jsem usedla. Shodou okolností jsem byla právě jediným návštěvníkem. Zavřela jsem oči a užila jsem si tu meditační chvilku. Po jejich otevření jsem zamířila z pohádky do reality života na pobřežní promenádu. Po téhle mírné aklimatizaci už jsem mohla zamířit zpět do Albeny.

Návštěva bulharského Balčiku.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz