Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balaton, maďarské moře, vysychá

  0:01aktualizováno  0:01
Letošní vedra vysávají maďarské moře - Balaton. To může ohrozit vzácný ekosystém tohoto jezera. Kvalita vody Balatonu se přitom podle odborníků v posledních deseti letech neustále zlepšuje. "Podle posledních měření je voda na všech plážích bez závad," říká István Kling z Ekologického inspektorátu středního Zadunají. Málokdo však ví, jaké úsilí je stojí tuto kvalitu každý rok udržet.

Balaton je největším jezerem střední Evropy, jeho plocha činí 596 kilometrů čtverečních. Je však poměrně mělký, jeho největší hloubka nedosahuje 11 metrů a průměrná hloubka jezera je 3,5 metru.

Na jižním břehu můžete jít často i několik set metrů, než dosáhnete větší hloubky. I proto je Balaton velice vhodný pro rodinné pobyty. Jeho voda se rychle prohřeje a děti tady mohou dovádět celkem bezpečně. Kvůli své malé hloubce je však Balaton velice citlivým ekosystémem, ohrožovaným zvláště letními vedry doprovázenými suchem.

A to je přesně počasí posledních dvou let. Z jezera se dnes odpařuje více vody, než kolik jí dokážou deště a nepočetné přítoky doplnit. Hladina jezera tak v posledních dvou letech neustále klesá a dnes je na 65 centimetrech nad hladinou Jaderského moře. Optimální hodnota by přitom byla asi 100 centimetrů.

Navíc hrozí, že když bude suché a teplé počasí pokračovat, klesne hladina vody do konce srpna o dalších 20-30 centimetrů. Pokles ještě neohrožuje kvalitu vody, lodní provoz na jezeře ani pohodlí turistů. Podle mnohých by se však v dohledné době mohl přiblížit kritické hranici, a žádají proto doplnit vodu do jezera uměle.

"Vodu do jezera mohou dodat pouze deště," tvrdí však ekolog Vilmos Fejér. Odmítá návrhy na stavbu umělého kanálu, který by do Balatonu přivedl vodu z některé z větších řek. Stálo by to miliardy a říční voda by podle něj mohla zapříčinit větší ekologické problémy než dnešní sucho.

Strach o osud jezera je podle něj stejně nepodložený, dosavadní zkušenosti dokládají, že jednou za několik let podobný pokles hladiny vždy přichází. Skeptičtější jsou klimatologové poukazující na předpovědi, podle kterých hrozí celému území Maďarska v dalších padesáti letech stále větší tepla, nedostatek srážek a následkem toho vysychání.

V případě, že by se vyplnily předpovědi pesimistů, hrozí, že se bez radikálních opatření "maďarské moře" během příštích desetiletí promění v teplou louži. "Každý, kdo půjde kolem, by do Balatonu měl nalít litr vody," reaguje například na problém jeden z účastníků internetové diskuse na toto téma.

Hevíz jsou nejproslulejší maďarské termální lázně. Přírodní otevřené koupaliště s osmatřicet stupňů teplou vodou je ve skutečnosti kráter zalitý gejzírem. Je to jediné podobné jezero v Evropě, další můžete najít až na Islandu.

Autoři:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Najdete na iDNES.cz