Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Balaton, maďarské moře, vysychá

  0:01aktualizováno  0:01
Letošní vedra vysávají maďarské moře - Balaton. To může ohrozit vzácný ekosystém tohoto jezera. Kvalita vody Balatonu se přitom podle odborníků v posledních deseti letech neustále zlepšuje. "Podle posledních měření je voda na všech plážích bez závad," říká István Kling z Ekologického inspektorátu středního Zadunají. Málokdo však ví, jaké úsilí je stojí tuto kvalitu každý rok udržet.

Balaton je největším jezerem střední Evropy, jeho plocha činí 596 kilometrů čtverečních. Je však poměrně mělký, jeho největší hloubka nedosahuje 11 metrů a průměrná hloubka jezera je 3,5 metru.

Na jižním břehu můžete jít často i několik set metrů, než dosáhnete větší hloubky. I proto je Balaton velice vhodný pro rodinné pobyty. Jeho voda se rychle prohřeje a děti tady mohou dovádět celkem bezpečně. Kvůli své malé hloubce je však Balaton velice citlivým ekosystémem, ohrožovaným zvláště letními vedry doprovázenými suchem.

A to je přesně počasí posledních dvou let. Z jezera se dnes odpařuje více vody, než kolik jí dokážou deště a nepočetné přítoky doplnit. Hladina jezera tak v posledních dvou letech neustále klesá a dnes je na 65 centimetrech nad hladinou Jaderského moře. Optimální hodnota by přitom byla asi 100 centimetrů.

Navíc hrozí, že když bude suché a teplé počasí pokračovat, klesne hladina vody do konce srpna o dalších 20-30 centimetrů. Pokles ještě neohrožuje kvalitu vody, lodní provoz na jezeře ani pohodlí turistů. Podle mnohých by se však v dohledné době mohl přiblížit kritické hranici, a žádají proto doplnit vodu do jezera uměle.

"Vodu do jezera mohou dodat pouze deště," tvrdí však ekolog Vilmos Fejér. Odmítá návrhy na stavbu umělého kanálu, který by do Balatonu přivedl vodu z některé z větších řek. Stálo by to miliardy a říční voda by podle něj mohla zapříčinit větší ekologické problémy než dnešní sucho.

Strach o osud jezera je podle něj stejně nepodložený, dosavadní zkušenosti dokládají, že jednou za několik let podobný pokles hladiny vždy přichází. Skeptičtější jsou klimatologové poukazující na předpovědi, podle kterých hrozí celému území Maďarska v dalších padesáti letech stále větší tepla, nedostatek srážek a následkem toho vysychání.

V případě, že by se vyplnily předpovědi pesimistů, hrozí, že se bez radikálních opatření "maďarské moře" během příštích desetiletí promění v teplou louži. "Každý, kdo půjde kolem, by do Balatonu měl nalít litr vody," reaguje například na problém jeden z účastníků internetové diskuse na toto téma.

Hevíz jsou nejproslulejší maďarské termální lázně. Přírodní otevřené koupaliště s osmatřicet stupňů teplou vodou je ve skutečnosti kráter zalitý gejzírem. Je to jediné podobné jezero v Evropě, další můžete najít až na Islandu.

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Další z rubriky

Katka na Kubě: Češi mají všechno, a přesto jsou naštvaní

Katka v novém seriálu internetové televize Playtvák.cz

Ještě než odjela na Kubu, studovala doma půl roku mapu Havany. A po půl roce stráveném na ostrově věděla, že tady chce...

Rekordní Peking a průměrná Praha. Které metropole nejvíc tíží vnitřní migrace?

Počet obyvatel je znázorněn velikostí kolečka a vývoj populace reprezentuje...

V roce 2050 bude žít ve městech 6,4 miliardy lidí. Zatímco některé metropole rostou rychlým tempem, jiné se naopak musí...

Golfský proud zpomaluje. Přirozený proces posiluje globální oteplování

Schéma ukazuje směr Golfského proudu

Dlouho to byly jen domněnky, nyní jsou ale k dispozici nové důkazy: v uplynulých zhruba stech letech se systém...

Najdete na iDNES.cz