Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výlety mimo upravované trasy. Jak si užít zimu na backcountry lyžích

Pokud máte rádi běh na lyžích, ale omrzelo vás jezdit po strojových stopách nebo populárních trasách plných lidí, můžete zauvažovat o takzvaném „backcountry“ lyžování. Letošní zima, kdy sníh leží i mimo hlavní centra běžkování, k takovým průzkumům „neobjevených“ lokalit přímo vybízí.
Na backcountry lyžích se dostanete do mnoha kouzelných míst.

Na backcountry lyžích se dostanete do mnoha kouzelných míst. | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Anglický pojem backcountry lyžování (zkráceně BC) nebo také backcountry touring vyjadřuje výlety, vícedenní výpravy s tábořením a toulání se krajinou na lyžích mimo upravované trasy. Je to ideální způsob zimní turistiky pro ty, kteří hledají klid a chtějí si užívat přírody a přirozeného pohybu na lyžích, případně putují „na těžko“, tedy s batohem na zádech.

Běžkami to začalo

Kdybychom se podívali pár desetiletí zpět do historie, zjistíme, že dnešní backcountry lyžování připomíná klasické běžkování před nástupem superlehkých a úzkých běžek vhodných do strojových stop.

Sám jsem prolyžoval české hory na laminátových „rubínech“, které byly díky své pevnosti prakticky nezničitelné. V 70. a 80. letech jste strojem upravené stopy našli velmi vzácně a v podstatě jenom na závodních tratích, jinak bylo zvykem si stopu prošlapat.

Backcountry lyžování je tak vlastně jakousi renesancí tohoto klasického sportu, kdy stopy ještě nebyly přeplněné víkendovými turisty, bruslilo se jenom na rybníce a každý lyžař byl horalem.

Soudobé BC vybavení navíc rozšiřuje možnosti pohybu, komfort při lyžování a také bezpečnost lyžaře. Mám vyzkoušeno, že moderní BC běžky s ocelovými hranami vás podrží i na ledu, v hlubokém prašanu se nebudete propadat ani s batohem na zádech a vystoupáte i prudší kopec.

Pro naše hory, které se vyznačují spíše mírnějším profilem a zaoblenějšími vrcholy, je to ideální prostředek pro pohyb v zimní zasněžené krajině.

Vybavení

Lyže na backcountry jsou jakýmsi mezičlánkem mezi klasickými běžkami do strojové stopy a skialpinistickými lyžemi. Tyto lyže jsou širší než běžky, pevnější, mají telemarkový tvar (boční vykrojení) a ocelové hrany. Ty jsou nezbytné při sjezdech na tvrdším podkladu, rovněž ochrání skluznici před stržením hran například při jízdě přes větve nebo kameny. 

Vyrábějí se různé šíře lyží, přičemž v těch užších se ještě vejdete do stopy, v nejširším provedení už ne. Širokou nabídku pro BC lyžování má několik značek, jednou z nich je i tuzemský Sporten.

Boty připomínají pohorky s profilovanou podrážkou. Pro spojení s botou se používá několik systémů vázání, které většinou připomínají robustnější vázání na běžky.

Jarní tvrdý firn nebo rozšlapané stopy nejsou pro BC lyžaře žádnou překážkou.

Skluznice lyží mají různou podobu. Používají se buďto hladké skluznice a běžkařské vosky, lisovaný protismyk (šupiny) nebo tzv. „skiny“, což jsou tulení pásy nalisované pod patou lyže. Záleží na vašich preferencích nebo způsobu lyžování, čemu dáte přednost.

Chystáte se na lyže? Cestovní pojištění za pět minut online? Vyzkoušejte nás.

Boty většinou připomínají pohorky s profilovanou podrážkou, takže budete mít dobře fixovaný kotník a mělo by se vám v nich dobře chodit bez lyží. Pro spojení s botou se používá několik systémů vázání, které většinou připomínají robustnější vázání na běžky. Na rozdíl od skialpinistických lyží má BC lyžař vždy volnou patu a lehčí vybavení.

Hole můžete použít klasické na běžky (ovšem s pokud možno co největším talířkem), případně teleskopické na skialp nebo speciální na BC.

Jak se na tom lyžuje

Samotné BC lyžování nejvíce připomíná pohyb na klasických běžeckých lyžích. Počítejte ale s tím, že díky vyšší hmotnosti vybavení nebudete tak svižní a rychlí jako na klasických běžkách, pohyb tedy spíše připomíná chůzi než běh a tomu také odpovídá celkově ujetá vzdálenost.

BC lyžař ale začne mít navrch v hlubokém sněhu nebo na ledu, v hrbolatějším terénu a vyloženou lahůdkou jsou pak sjezdy hlubokým prašanem, kdy lze praktikovat i telemarkové oblouky.

Na backcountry lyžích se dostanete do mnoha kouzelných míst.

Díky ocelovým hranám a telemarkovém tvaru můžete na BC lyžích elegantně sjet po sjezdovce, zledovatělém sněhu nebo zmrzlém jarním firnu. Pokud vás čeká delší a prudké stoupání, můžete namazat po větší délce skluznice, případně nasadit speciální tulení pásy. S pásy lze pohodlně stoupat i do hodně prudkých kopců a ušetříte tak spoustu energie.

Váš celkový zážitek z lyžování také ovlivní správné naplánování výletu. Vyhněte se strojovým stopám, frekventovaným turistickým trasám, zimovištím zvěře a rezervacím se zákazem vstupu. V národních parcích se většinou nemůžete volně pohybovat v lese, ale jenom po cestách. Ideální jsou tak lesní cesty a pěšiny, louky, nad hranicí lesa oblé hřebeny a ne příliš prudké svahy. 

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat lavinovým oblastem, které u nás najdete v Krkonoších a Jeseníkách. Pokud budete lyžovat v lavinové oblasti, měli byste mít lavinový vyhledávač, lopatu a lavinovou sondu (tzv. lavinový set).

Kam vyrazit

Česká republika nabízí bezpočet nádherných lokalit pro backcountry lyžování, limitujícím faktorem tak většinou bývá pouze dostatek sněhu.

Začněme v Krkonoších, našich největších horách. Krkonošský hřeben (často zledovatělý nebo neprošlapaný) je skvělou trasou pro jedno i vícedenní výlety. Hezký je například okruh z Rokytnice přes Zadní Plech na Krakonošovu snídani, Voseckou boudu na Sněžné jámy a zpět přes Ambrožovu vyhlídku a Dvoračky. Zajímavá je také Bucharova cesta z Rovinky na Mísečky (psali jsme zde).

Šumava a sousedící Český les nabízejí síť lesních cest vedoucích odlehlou pohraniční krajinou. I když to vypadá, že na Šumavě není kam před strojovými stopami utéct, opak je pravdou. Málokdo třeba ví, že paralelně s velmi populární běžkařskou trasou Modrava – Březník vede zeleně značená Stará březnická stezka.

Krkonoše nabízejí skvělé podmínky pro BC lyžování. Foto je z hrany Labského dolu.

Pro BC lyžování jsou skvělé třeba Brdy. Na fotce je pěchotní srub „Benešák“, který dobře známe z filmu Obecná škola.

Skvělé podmínky pro BC lyžování poskytují severomoravská pohoří Jeseníky, Beskydy, Rychlebské hory a Králický Sněžník. Mezi nejlepší patří třeba celodenní výlet na Králičák přes rozhlednu Klepáč, hřebenovka Jeseníků Skřítek – Vysoká Hole – Výrovka – Keprník – Ramzová, nebo hřebenovka Beskyd Bílý Kříž – Velký Polom – Mosty u Jablunkova.

Když je dost sněhu, najdete perfektní vyžití v nejvyšších polohách Brd. Zkuste se toulat po cestách a necestách v oblasti mezi Padrťskými rybníky a nejvyšším vrcholem Tok. Pozor musíte dát pouze na uzavřené armádní oblasti a místa dosud neasanovaná od vojenské munice.

Ze zahraničních lokalit je skvělé Slovensko (například Slovenské rudohoří, Javorníky nebo Strážovské vrchy) a úplně ideální potom Norsko, Finsko nebo Švédsko. Tady můžete podnikat i delší vícedenní výpravy a využívat srubů v divočině pro přenocování.

Autor: , pro iDNES.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

VIDEO: Konec všech křivd. Vodní festival v Myanmaru vítá Nový rok

16. dubna 2024  14:01

Buddhistický festival Thingyan patří v Myanmaru mezi nejdůležitější svátky celého roku. Polévání a...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  16.4 10:22

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...