První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného...

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že potápění u zříceného Azurového okna je skutečně mimořádný zážitek. | foto: Per Eide

Dokud je čas. Potápění u zříceného Azurového okna se stalo hitem

  • 4
Ještě přes svým zřícením do moře bylo Azurové okno na Maltě jednou z největších turistických atrakcí světa. A jak to vypadá, kolaps této nádherné skalní stěny do moře na tom nic nezmění. Azurové okno je teď totiž obrovským lákadlem a nejžhavější středomořskou atrakcí pro potápěče.

Když v březnu letošního roku nevydržel vápencový oblouk, přezdívaný Azurové okno, nápor větru a rozbouřeného moře při silné bouři (na skálu bez oblouku se podívejte zde), milovníci Malty z celého světa měli velmi smutný den. Premiér Malty dokonce označil na svém twitterovém účtu zřícení Azurového okna za srdcervoucí událost.

Azurové okno na ostrově Gozo bylo jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí Malty, zařazené na seznam evropských chráněných území Natura 2000.

Nesmělo chybět na fotografiích snad žádného návštěvníka a objevilo se i v řadě filmů, například Souboj titánů, Hrabě Monte Christo nebo v seriálu Hra o trůny. Po jeho zničení se Malťané logicky obávali negativního dopadu na turistický ruch.

Nejžhavější potápěčská lokalita

Teď se však zdá, že i když se celý skalní útvar zřítil pod mořskou hladinu, návštěvníci Malty se tím nedají odradit. Azurové okno se stalo obrovskou atrakcí pro potápěče a aktuálně je pravděpodobně nejžhavější potápěčskou lokalitou v celém Středomoří.

První fotky pořízené pod mořskou hladinou dokazují, že jde o skutečně mimořádný zážitek.

Lidé si na druhém největším maltském ostrově Gozo fotí západ slunce. Azurové...
Pro potápění v zálivu Dwejra a k Blue Hole není potřeba žádné speciální...

Z pobřeží už toho k vidění moc není, ale potápěčům se odkrývá kouzelný svět.

„Zřícení Azurového okna je sice nenahraditelnou ztrátou pro suchozemce, ale tou nejlepší zprávou pro potápěče,“ uvedl pro deník Telegraph Brendan O’Brien, který se k Azurovému oknu potápěl v červnu. „Obrovské bílé skalní bloky roztroušené po mořském dně působí impozantním dojmem,“ doplňuje Konrad Baar z Family Diving Gozo.

Proplouvání mezi skalními bloky vyžaduje určité potápěčské zkušenosti, protože obsahuje spoustu úzkých pasáží a kaňonů. Na druhou stranu hloubka, v níž si je možné zřícený skalní útvar prohlédnout, se pohybuje od pěti do dvaapadesáti metrů, takže se k zřícenému skalnímu oblouku mohou vydat majitelé všech licencí.

S návštěvou neotálejte

Pokud milujete svět pod vodní hladinou a chcete si dopřát vlastní dojem z Azurového okna, odborníci doporučují s návštěvou příliš neotálet.

Azurové okno vs Pravčická brána

Geologové už v minulosti zřícení skalního útvaru předvídali, podle nich se v poslední době eroze prudce zrychlovala. Podle geologa Petera Gatta se vápencový pilíř skýtající podporu oblouku zhroutil v důsledku postupné eroze způsobené mořskou vodou. Turisté měli zakázáno se po oblouku procházet pod hrozbou pokuty 1500 eur (přes 40 000 Kč). Přesto tam běžně chodili.

Pravčická brána

Azurové okno

Zřícení Azurového okna vzbudilo v Česku poměrně velkou pozornost. Skalní útvar byl totiž podobný Pravčické bráně, která patří mezi ikony české turistiky. Podle geologů je ale Pravčická brána stabilní a zřícení jí v nejbližší době nehrozí.

Někteří lidé pokládají Maltu za zbytek bájné Atlantidy. Dost možná tak ze světa zmizela jedna z mála nádherných částí tohoto legendárního kontinentu.

Dá se totiž předpokládat, že odliv a mořské proudy velmi rychle změní jeho vzhled a obrousí působivě ostré hrany skalních bloků. Ty navíc během několika měsíců porostou řasami a zmizí pod zeleným příkrovem.

„Pro potápění v zálivu Dwejra a k Blue Hole není potřeba žádné speciální povolení. Ale velmi se doporučuje absolvovat ponor s průvodcem některého z potápěčských center, která působí na ostrově Gozo. Já se posledních patnáct let potápím s Calypso Diving Centre v Marsalfornu a mohu je jen doporučit,“ říká Per Eide, který je profesionálním fotografem na volné noze.

Za posledních dvacet let obrazově doprovodil víc než čtyřicet knih a spolu se svou ženou pracuje pro mezinárodní cestovatelské a potápěčské magazíny.

„Azurové okno na ostrově Gozo bylo jedním z nejpozoruhodnějších přírodních divů v celém Středomoří. Navíc to byla vždy jedna z nejkrásnějších potápěčských lokalit. V sezoně je tu vždy hodně turistů i potápěčů, ale nemusíte se bát, že narazíte na davy. Poté, co se Azurové okno zřítilo, vznikla nová zajímavá podmořská atrakce, takže se dá očekávat zvýšený zájem.“

Potápění u zříceného Azurového okna

Protože je Malta oblíbenou lokalitou, na výběr máte z nepřeberného množství nejrůznějších center, jejichž seznam najdete tady.

Populárním potápěčským místem na ostrově Gozo je i Blue Hole, která se nachází v těsné blízkosti zříceného skalního oblouku. Ta je s otevřeným mořen spojená otvorem v hloubce asi osmi metrů a na dně najdete vstup do jeskyně. Kromě impozantních skalních bloků můžete pod hladinou obdivovat pestrý život. Potkáte tu spoustu pestrobarevných ryb, medúzy, hvězdice, chobotnice i murény.

8. března 2017

, pro iDNES.cz,