Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Azorské ostrovy: nedotčené místo uprostřed Atlantiku

  0:01aktualizováno  0:01
Kdo si chce odpočinout a strávit dovolenou v krajině zelených hor se spoustou modrých hortenzií, procházet se v klidných přístavech a spatřit smaragdově zelená jezera sopečného původu, měl by navštívit Azorské ostrovy. Místo, kam ještě nepronikl masový turismus.

Jeden z ostrovů Azorského souostroví - Sao Miguel | foto: Profimedia.cz

Toto portugalské souostroví se nachází uprostřed Atlantiku. Je vzdálené 1460 kilometrů od evropského pobřeží a 3750 kilometrů od břehů Severní Ameriky. V první polovině 15. století ho objevili portugalští mořeplavci.

Nejvyšší hora Portugalska - Pico.

Tvoří jej devět ostrovů, které jsou rozdělené do tří skupin: východní (S. Miguel a Santa Maria), centrální (Terceira, Graciosa, S. Jorge, Pico a Faial) a západní (dorvi a Flores). Vedle mezinárodních letišť Santa Maria, Ponta Delgada a Angra existují mezi všemi ostrovy vnitrostátní letecké spoje.

Jedno z mnoha jezer na ostrově Sao Miguel.

Devět ostrovů s poetickými jmény je opředeno mnoha bájemi (někteří tvrdí, že to jsou zbytky bájné Atlantidy) a návštěvníkům nabízí mírné klima po celý rok (mezi 14 °C a 22 °C) a klidné útočiště. Na ostrovech žije pouhých 250 000 tisíc obyvatel, pro něž jsou "stres" a "znečištěné životní prostředí" jen ošklivá slova v cizí řeči.

Safírově modrá a smaragdově zelená jezera, úrodné louky, sopečné kužely a krátery, zahrady plné hortenzií a azalek, kostely a panské domy ze šestnáctého století - na to vše se můžete těšit, pokud se Azorské ostrovy rozhodnete navštívit.

Delfíni, Azorské ostrovy

Na ostrově Faial se nachází jedna z největších marín, kde se setkávají jachtaři z celého světa. Pobřeží všech ostrovů je ideální na windsurfing, veslování nebo plachtění. Z lodí nebo i ze břehů se dá rybařit. Možné je také vyjet na projížďku lodí po Atlantiku a spatřit delfíny a velryby. 

Ostrov Pico

Přístav na ostrově Pico.

Ostrov Pico, pojmenovaný stejně jako nejvyšší hora Portugalska, je druhým největším ostrovem z Azorského souostroví. Známý je především vínem. Z ostrova se dříve vyjíždělo na lov velryb, a proto se na tento ostrov dnes sjíždí nejvíce turistů, aby mohli z lodí pozorovat tyto obrovské mořské savce a také delfíny. 

Ostrov Sao Miguel
Ve městě Ponta Delgada se můžete projít vydlážděnými ulicemi kolem kostelů, klášterů a bílých domů. Dominantou tohoto zeleného ostrova je obrovský sopečný kráter - Caldeira das Sete Cidades na severozápadě. Na dně kráteru leží vesnička a tři tmavozelená jezera. Všude kolem se rozprostírá bujná vegetace.

ostrov Sao Miguel, Azorské ostrovy, Portugalsko

Na východní části ostrova vzniklo sopečnou erupcí jezero s tyrkysovou vodou - Latia do Fogo. Zde si můžete příjemně odpočinout na jeho písečné pláži. Kolem lázeňského střediska Furnas můžete obdivovat kouřící gejzíry a horská bublající vřídla. Rozprostírají se zde i překrásné zahrady s velkým množstvím druhů stromů a rostlin.

park Terra Nostra, ostrov Sao Miguel, Azorské ostrovy, Portugalsko

Východní krajinu ostrova tvoří krásná hluboká údolí. Na ostrově se nacházejí také dvě golfová hřiště. Pobřeží ostrova Săo Miguel tvoří okouzlující pláže mezi útesy, strmá pobřeží a přírodní bazény formované mezi skalami. Asi 5 kilometrů od Ponta Delgady, v Săo Roque, se nachází písečná pláž.
Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz