Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Azorské ostrovy: nedotčené místo uprostřed Atlantiku

  0:01aktualizováno  0:01
Kdo si chce odpočinout a strávit dovolenou v krajině zelených hor se spoustou modrých hortenzií, procházet se v klidných přístavech a spatřit smaragdově zelená jezera sopečného původu, měl by navštívit Azorské ostrovy. Místo, kam ještě nepronikl masový turismus.

Jeden z ostrovů Azorského souostroví - Sao Miguel | foto: Profimedia.cz

Toto portugalské souostroví se nachází uprostřed Atlantiku. Je vzdálené 1460 kilometrů od evropského pobřeží a 3750 kilometrů od břehů Severní Ameriky. V první polovině 15. století ho objevili portugalští mořeplavci.

Nejvyšší hora Portugalska - Pico.

Tvoří jej devět ostrovů, které jsou rozdělené do tří skupin: východní (S. Miguel a Santa Maria), centrální (Terceira, Graciosa, S. Jorge, Pico a Faial) a západní (dorvi a Flores). Vedle mezinárodních letišť Santa Maria, Ponta Delgada a Angra existují mezi všemi ostrovy vnitrostátní letecké spoje.

Jedno z mnoha jezer na ostrově Sao Miguel.

Devět ostrovů s poetickými jmény je opředeno mnoha bájemi (někteří tvrdí, že to jsou zbytky bájné Atlantidy) a návštěvníkům nabízí mírné klima po celý rok (mezi 14 °C a 22 °C) a klidné útočiště. Na ostrovech žije pouhých 250 000 tisíc obyvatel, pro něž jsou "stres" a "znečištěné životní prostředí" jen ošklivá slova v cizí řeči.

Safírově modrá a smaragdově zelená jezera, úrodné louky, sopečné kužely a krátery, zahrady plné hortenzií a azalek, kostely a panské domy ze šestnáctého století - na to vše se můžete těšit, pokud se Azorské ostrovy rozhodnete navštívit.

Delfíni, Azorské ostrovy

Na ostrově Faial se nachází jedna z největších marín, kde se setkávají jachtaři z celého světa. Pobřeží všech ostrovů je ideální na windsurfing, veslování nebo plachtění. Z lodí nebo i ze břehů se dá rybařit. Možné je také vyjet na projížďku lodí po Atlantiku a spatřit delfíny a velryby. 

Ostrov Pico

Přístav na ostrově Pico.

Ostrov Pico, pojmenovaný stejně jako nejvyšší hora Portugalska, je druhým největším ostrovem z Azorského souostroví. Známý je především vínem. Z ostrova se dříve vyjíždělo na lov velryb, a proto se na tento ostrov dnes sjíždí nejvíce turistů, aby mohli z lodí pozorovat tyto obrovské mořské savce a také delfíny. 

Ostrov Sao Miguel
Ve městě Ponta Delgada se můžete projít vydlážděnými ulicemi kolem kostelů, klášterů a bílých domů. Dominantou tohoto zeleného ostrova je obrovský sopečný kráter - Caldeira das Sete Cidades na severozápadě. Na dně kráteru leží vesnička a tři tmavozelená jezera. Všude kolem se rozprostírá bujná vegetace.

ostrov Sao Miguel, Azorské ostrovy, Portugalsko

Na východní části ostrova vzniklo sopečnou erupcí jezero s tyrkysovou vodou - Latia do Fogo. Zde si můžete příjemně odpočinout na jeho písečné pláži. Kolem lázeňského střediska Furnas můžete obdivovat kouřící gejzíry a horská bublající vřídla. Rozprostírají se zde i překrásné zahrady s velkým množstvím druhů stromů a rostlin.

park Terra Nostra, ostrov Sao Miguel, Azorské ostrovy, Portugalsko

Východní krajinu ostrova tvoří krásná hluboká údolí. Na ostrově se nacházejí také dvě golfová hřiště. Pobřeží ostrova Săo Miguel tvoří okouzlující pláže mezi útesy, strmá pobřeží a přírodní bazény formované mezi skalami. Asi 5 kilometrů od Ponta Delgady, v Săo Roque, se nachází písečná pláž.Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz