Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Azorské ostrovy: nedotčené místo uprostřed Atlantiku

  0:01aktualizováno  0:01
Kdo si chce odpočinout a strávit dovolenou v krajině zelených hor se spoustou modrých hortenzií, procházet se v klidných přístavech a spatřit smaragdově zelená jezera sopečného původu, měl by navštívit Azorské ostrovy. Místo, kam ještě nepronikl masový turismus.

Jeden z ostrovů Azorského souostroví - Sao Miguel | foto: Profimedia.cz

Toto portugalské souostroví se nachází uprostřed Atlantiku. Je vzdálené 1460 kilometrů od evropského pobřeží a 3750 kilometrů od břehů Severní Ameriky. V první polovině 15. století ho objevili portugalští mořeplavci.

Nejvyšší hora Portugalska - Pico.

Tvoří jej devět ostrovů, které jsou rozdělené do tří skupin: východní (S. Miguel a Santa Maria), centrální (Terceira, Graciosa, S. Jorge, Pico a Faial) a západní (dorvi a Flores). Vedle mezinárodních letišť Santa Maria, Ponta Delgada a Angra existují mezi všemi ostrovy vnitrostátní letecké spoje.

Jedno z mnoha jezer na ostrově Sao Miguel.

Devět ostrovů s poetickými jmény je opředeno mnoha bájemi (někteří tvrdí, že to jsou zbytky bájné Atlantidy) a návštěvníkům nabízí mírné klima po celý rok (mezi 14 °C a 22 °C) a klidné útočiště. Na ostrovech žije pouhých 250 000 tisíc obyvatel, pro něž jsou "stres" a "znečištěné životní prostředí" jen ošklivá slova v cizí řeči.

Safírově modrá a smaragdově zelená jezera, úrodné louky, sopečné kužely a krátery, zahrady plné hortenzií a azalek, kostely a panské domy ze šestnáctého století - na to vše se můžete těšit, pokud se Azorské ostrovy rozhodnete navštívit.

Delfíni, Azorské ostrovy

Na ostrově Faial se nachází jedna z největších marín, kde se setkávají jachtaři z celého světa. Pobřeží všech ostrovů je ideální na windsurfing, veslování nebo plachtění. Z lodí nebo i ze břehů se dá rybařit. Možné je také vyjet na projížďku lodí po Atlantiku a spatřit delfíny a velryby. 

Ostrov Pico

Přístav na ostrově Pico.

Ostrov Pico, pojmenovaný stejně jako nejvyšší hora Portugalska, je druhým největším ostrovem z Azorského souostroví. Známý je především vínem. Z ostrova se dříve vyjíždělo na lov velryb, a proto se na tento ostrov dnes sjíždí nejvíce turistů, aby mohli z lodí pozorovat tyto obrovské mořské savce a také delfíny. 

Ostrov Sao Miguel
Ve městě Ponta Delgada se můžete projít vydlážděnými ulicemi kolem kostelů, klášterů a bílých domů. Dominantou tohoto zeleného ostrova je obrovský sopečný kráter - Caldeira das Sete Cidades na severozápadě. Na dně kráteru leží vesnička a tři tmavozelená jezera. Všude kolem se rozprostírá bujná vegetace.

ostrov Sao Miguel, Azorské ostrovy, Portugalsko

Na východní části ostrova vzniklo sopečnou erupcí jezero s tyrkysovou vodou - Latia do Fogo. Zde si můžete příjemně odpočinout na jeho písečné pláži. Kolem lázeňského střediska Furnas můžete obdivovat kouřící gejzíry a horská bublající vřídla. Rozprostírají se zde i překrásné zahrady s velkým množstvím druhů stromů a rostlin.

park Terra Nostra, ostrov Sao Miguel, Azorské ostrovy, Portugalsko

Východní krajinu ostrova tvoří krásná hluboká údolí. Na ostrově se nacházejí také dvě golfová hřiště. Pobřeží ostrova Săo Miguel tvoří okouzlující pláže mezi útesy, strmá pobřeží a přírodní bazény formované mezi skalami. Asi 5 kilometrů od Ponta Delgady, v Săo Roque, se nachází písečná pláž.
Nejčtenější

Nové mapy cestovatelských rizik ukazují, kterým zemím se vyhnout

Označení zemí z hlediska bezpečnosti. Nejbezpečnější země jsou označeny zelenou...

Chcete co nejvíce zvýšit pravděpodobnost, že nebudete během cest řešit žádné problémy? Vydejte se do Finska, Norska...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Kde sídlili Keltové i páni. Výlet za tajemnými hrady Drahanské vrchoviny

Repešský žleb

Podzimní lesy bez listí jsou ideálním obdobím pro hledání starých zřícenin, ze kterých toho mnoho nezbylo. Doslova...

VIDEO: Letadlo zasáhl blesk těsně po vzlétnutí z letšitě

Blesk zasáhl letadlo těsně po vzlétnutí z letšitě v Amsterdamu

Děsivou událost, která se odehrála v neděli 12.listopadu, natočil letadlový nadšenec na letišti Schiphol v Amstrdamu....

Anketa o nejlepší kemp roku 2017 zná vítěze. Opět boduje Český ráj

Kempem roku 2016 s nejlépe hodnocenými službami se stal Autocamp Sedmihorky v...

Obliba kempování v českých a moravských krajích neupadá, spíš naopak. A zákazníci neradi jezdí naslepo. Jedním z...Další z rubriky

VIDEO: Ten chlap je nějakej divnej. Vtipný stevard rozesmál pasažéry

Bezpečnostní instruktáž v podání stevarda pobavila pasažéry i nás

Viděli jste je tisíckrát a nikdy vám nepřijdou zajímavé. Demonstrativní ukázka bezpečnostních instrukcí aerolinek ale...

VIDEO: Čáry a kouzla přírody i vesmíru. Slovensko, jaké neznáte

Martinské hole

Amatérský fotograf Majo Chudý nacestoval po Slovensku deset tisíc kilometrů, našlapal 16 kilometrů výškového převýšení...

Airbnb ignoruje nařízení Paříže, pronájmy ve městě omezí jen částečně

Večer s výhledem na Eiffelovu věž. I proto je Paříž vnímána jako jedno z...

Americký internetový zprostředkovatel turistických pronájmů Airbnb omezí majitelům domů v centru Paříže možnost...Najdete na iDNES.cz