Nejbližší evropská exotika. Na Azorech kraluje příroda a udržitelný rozvoj

Souostroví devíti obydlených ostrovů je součástí Portugalska. S dalšími ostrovy v Atlantiku – Madeirou, Kapverdami a Kanáry – jim staří Řekové říkali Makaronésie, v překladu Šťastné ostrovy. Zde jaro nekončí.
Erbovní květinou Azor je krásná modrá hortenzie.

Erbovní květinou Azor je krásná modrá hortenzie. | foto: Profimedia.cz

Ačkoli ve starém Řecku nevěděli nic o civilizačním stresu, ťukli v případě Azor hřebíček přesně na hlavičku. Největší předností ostrovů, ležících přibližně patnáct set kilometrů od Lisabonu a kolem čtyř tisíc kilometrů od New Yorku, je božský klid. Jeden z nejvzdálenějších regionů Evropy a zároveň nejbližší exotický cestovatelský cíl je masovým turismem stále nedotčený.

Jaro nikdy nekončí

Můžete chodit hodiny po cestách lemovaných tamní erbovní květinou – modrými hortenziemi nebo se procházet po pěšinkách nad mořskými útesy i nad sopečnými krátery a často nepotkáte živáčka. Připadáte si jako v botanické zahradě – jaro tam nikdy nekončí.

Nad hlavou vám létají jestřábi, rackové, kosové a další opeřenci. „Ptačí pozorování“ je na ostrovech velkou atrakcí a jezdí tam za ním zejména z Velké Británie speciální zájezdy.

Ať už věříte domněnkám, že právě u Azor se potopila bájná Atlantida, nebo se spokojíte s faktem, že vulkanické ostrovy byly podle starých janovských map objevené někdy v první polovině čtrnáctého století – navždy si zamilujete nádhernou krajinu lemovanou krajkami vln oceánu, přívětivě zelenou množstvím pastvin i drsně černou sopečnou lávou.

Černý ostrov

Láva je snad nejvíc přítomná a využívaná na Picu, druhém největším ostrově Azor. Je tam i nejvyšší hora souostroví, ba celého Portugalska, sopka Montanha do Pico. Je vysoká přes dva tisíce metrů.

Přezdívka „černý ostrov“ na Pico sedí, byť je díky kvetoucím ibiškům, oleandrům, buganviliím a dalším rostlinám i hodně barevný.

Z černé lávy jsou na Picu postavené celé vesnice i ekologický hotel Aldeia da Fonte, jehož zakladatelka Sonja je původem Češka. Hotel se skládá ze šesti černých jednopatrových domů uprostřed zelené zahrady na útesu nad oceánem a je držitelem značky kvality pro udržitelné podnikání.

„Udržitelný rozvoj“ je totiž pro obyvatele Azor už po staletí nutností. Oceánem omezený kus země, vzduch a voda jsou jejich jediným bohatstvím.

V kráterech sopek se skrývají průzračná jezera.

Víno z černé lávy

V lávě jsou vysázené i proslulé azorské vinice, zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Víno, jakoby zázrakem vzešlé z lávové půdy, se dokonce našlo ve sklepích ruského cara Mikuláše.

Bílé i červené odrůdy jako třeba Terras de Lava nebo Curral Atlântis se s úspěchem pěstují ve stále větší míře, nicméně ochutnat je mimo Azory není snadné.

Další azorskou specialitou je pokrm připravovaný „ekologicky“ – termální energií. Cozido das Furnas je maso (vepřové, hovězí, kuřecí, chorizo, jelito) a zelenina (zelí, kapusta, batáty, brambory, mrkev). Vše se pomalu dusí v hrnci utěsněném těstem pět i více hodin na sopečné páře. Je to dobrota, která zdárně konkuruje i další tamní specialitě – různě připraveným rybám.

Základním stavebním materiálem na ostrově Pico jsou černé lávové kameny.

Cozido das Furnas se připravuje v hrnci zakopaném v zemi. „Vaří“ geotermální energie.

Baleia à vista

Po staletí znamenal pro Azořany hlavní obživu oceán. Vedle tuňáků a dalších druhů ryb se tam hlavně vyjíždělo za velrybami. Jejich lov skončil v roce 1984. I dnes z ostrovů Pico, Faial, São Miguel i dalších jezdí turisté „na velryby“, ale „loví“ už jen nejlepší záběry do svých mobilů a foťáků.

Baleia à vista (velryba na obzoru) už nehlásí pozorovatelé z tradičních vigias kouřovými signály. Kapitán člunu dostane pokyn vysílačkou. Když se konečně ozve, všichni uhánějí na gumových člunech vytčeným směrem.

My jsme měli smůlu, obrovská ocasní ploutev vorvaně se před námi nevynořila. Alespoň jsme si vyfotografovali početnou skupinu delfínů, kteří vyskakovali kolem našeho člunu na dosah ruky.

Rande s námořníky

Velryb si můžete dosytosti užít v proslulé námořnické hospodě Peter’s Café Sport v přístavu Horta, hlavním městě ostrova Faial. Do staré námořnické putyky se na pivo a kořalku (dnes i na espresso) chodí už od roku 1918. Pokud se plavíte z Evropy do Ameriky, je tam zastávka téměř povinná.

I na Azorech se vykoupete. V moři nebo v přírodních „termálech“.

Dříve tam chodívali hlavně velrybáři, jejichž lodě kotvily v tamním přístavu. Sbírka malého muzea v prvním patře modrého domečku na ty časy odkazuje. Jsou tam šperky, modlitební knížky vyřezané z velrybích zubů i dýmky z kostí zdobené rytinami.

I když nepatříte do dobrodružného společenství rybářů a jachtařů, stojí za to se v „Petrově kavárně“ zastavit. Duch mořských vlků je tam i přes dobré odvětrávání pořád cítit.

Nezkažená příroda

Horta i další azorské přístavy jako hlavní město ostrova Terceira – Angra do Heroísmo (Zátoka hrdinů) nebo hlavní město souostroví Ponta Delgada na ostrově São Miguel bývaly důležitou zastávkou pro koráby objevitelů nových světadílů.

Jako „spižírna“ sloužily ostrovy obchodním lodím, stejně jako pirátům či později námořníkům ve světových válkách. Místní, Portugalci i početná flanderská komunita, všem – ať už dobrovolně, nebo z donucení – poskytovali zásoby. 

Ostatně tradiční gastronomie je další důvod, proč ostrovy navštívit. Jak říkají místní: Azory nenabízejí ruch světoznámých středisek, obrovské hotelové komplexy a mondénní promenády. Jsou pro toho, kdo miluje přírodu. Chce ji dýchat, cítit, vidět, chutnat i hmatat takovou, jaká bývala, než lidé začali všechno kazit.

Je dobré vědět

  • Azory jsou autonomní součást Portugalska. Parlament a vláda sídlí v Ponta Delgada.
  • Devět ostrovů se dělí na východní (Santa Maria a São Miguel), centrální (Terceira, São Jorge, Graciosa, Faial a Pico) a západní (Corvo a Flores). Každý ostrov je jiný.
  • Ostrovy jsou sopečného původu. Klima je mírné: teploty se celoročně pohybují mezi nejméně 14 °C v zimě a 25 °C v létě. Moře je díky Golfskému proudu celoročně relativně teplé (16 až 22 °C).
  • Nejvíc pláží na koupání je na nejjižnějším ostrově Santa Maria, kde také méně prší. Četná „přírodní wellness centra“ poskytují termální prameny a jezírka.
  • Portugalci se u Azor vylodili v roce 1427 a zahájili jejich osidlování. Pojmenovali je po jestřábech. Ukázalo se, že to byla káňata, ale původní název Ilhas dos Açores (Jestřábí ostrovy) už zůstal.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

OBRAZEM: Na samotě V lomu. Podívejte se na nejnovější glamping v Česku

17. dubna 2024

Glamping, tedy luxusní kempování, nabírá v tuzemsku v posledních letech na popularitě. Nejnovější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na co zírá mašinfíra: Opomíjenou lokálkou do tajemných Zlatých Hor

13. dubna 2024

S dnešním Mašinfírou vyrazíme do kraje, o kterém mnozí z vás asi neslyšeli, a to i přesto, že má za...

Biologické zbraně, hadi a plyn. Ostrovy, které jsou plné podivností

20. dubna 2024

Některé byste nejspíš ani vidět nechtěli, jiné zase vidět nesmíte. Další mizejí z atlasů, objevují...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  19.4 14:15

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Španělské Stonehenge zpřístupnily klimatické změny. Je vítanou atrakcí

19. dubna 2024

Epizody vražedného sucha se do dění v Evropě nezapisují jen negativy. Vlna veder v roce 2022...

To nejlepší z Itálie. Florencie ohromí nejen originály starých mistrů

19. dubna 2024

Ve zvlněné krajině Toskánska leží kolébka renesance, která kdysi bývala jedním z nejvýznamnějších...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...