Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Až na dno Grand Canyonu. Pohled ze skleněné vyhlídky.

  10:32aktualizováno  10:32
V Arizoně byla v úterý ve výšce 1220 metrů nad zemským povrchem slavnostně otevřena skleněná vyhlídková plošina nad známým Velkým kaňonem (Grand Canyon). Podívejte se na první unikátní fotografie.

Při slavnostním otevíracím ceremoniálu se po průhledném molu, pod nímž nejsou žádné viditelné podpěry, prošli jako první příslušníci indiánského kmene Hualapajů, na jejichž území se atrakce nachází, bývalý astronaut Buzz Aldrin a řada pozvaných hostů. Běžným turistům se plošina otevře 28. března.

"Slyším praskat sklo!" křikl v žertu jeden z náčelníků kmene Charlie Vaughn při zkušební procházce. Buzz Aldrin výhled a návštěvu Skywalku označil za "skvělou procházku".

1220 metrů nad dnem Grand Canyonu

Výstavba lávky ve tvaru obří podkovy, visuté 20 metrů od okraje skalní stěny, přišla na 30 milionů dolarů (627 milionů korun). Vyhlídka s názvem Skywalk leží ve výšce 1220 metrů nad údolím řeky Colorado, bylo na ni spotřebováno 90 tun speciálně tvrzeného skla z Německa. Plošina snese podle konstruktérů zatížení odpovídající hmotnosti nejméně 70 letadel typu Boeing 747, píše agentura Reuters.

Turisté v nedotčené přírodě a obživa pro Indiány

Vyhlídka se nachází v indiánské rezervaci na západním konci 446 kilometrů dlouhého Grand Canyonu, jímž v hloubce až 1600 metrů protéká řeka Colorado. Veškerý turistický ruch s více než čtyřmi miliony návštěvníků ročně se až na výjimky odehrává ve východnějším Národním parku Grand Canyon, zatímco část patřící Hualapajům byla až dosud cestovním ruchem takřka nedotčena.

Zhruba 300.000 turistů, kteří tam ročně zavítají vesměs na krátké výlety ze 120 kilometrů vzdáleného Las Vegas, indiánský kmen neuživí. Po otevření Skywalku se očekává alespoň dvojnásobný zájem, časem možná čtyřnásobný.

K vybudování nevšední vyhlídky se Hualapajové rozhodli hlavně z ekonomických důvodů. Polovina z jejich 1400 příslušníků žijících v rezervaci je trvale bez práce, třetina žije pod hranicí chudoby.

Předcházející pokusy s kasinem či s turistickou observatoří pro sledování noční oblohy zkrachovaly. Obživu jim přináší jen spolupořádání plaveb na raftech či vyhlídkových letů a představení v indiánské vesnici a v replice kovbojského městečka.

***KLIKNĚTE NA FOTKY PRO ORIGINÁLNÍ VELIKOST

Skleněná vyhlídka nad Grand Canyon

Skleněná vyhlídka nad Grand Canyon

Skleněná vyhlídka nad Grand Canyon

Protesty ochránců přírody

Stavbu Skywalku financoval lasvegaský podnikatel původem z Číny David Jin, s nímž se budou po příštích 25 let indiáni dělit o výnosy. Další příjmy by měli mít z provozování návštěvnického centra, restaurací, hotelu či vyhlídkových jízd v terénních autech. Počítají s vybudováním letiště pro větší letadla nebo s lanovkou k hladině řeky Colorado.

Jako suverénní národ se Hualapajové nemusejí podle amerických zákonů podřizovat pravidlům národních parků. Díky tomu také na jejich území mohou například vrtulníky létat pod úrovní skalních stěn. Přesto jejich rozhodnutí vystavět skleněný chodník vzbudilo mezi ochránci přírody nejrůznější reakce: od rozpaků po ostrou kritiku.

"Kmen opakovaně přinesl do Grand Canyonu laciný, komerční podnik, a to je nepatřičné. Zvláště, když existují alternativy," stýská si ředitel Střediska pro biologickou různorodost Kieran Suckling z arizonského města Tucsonu. "Jsme upřímně zděšeni," prohlásil.

Také někteří starší členové kmene vyjadřují znepokojení, protože stavba se nachází nedaleko dávných rituálních pohřebišť. Ruší podle nich odvěkou víru, že země má být respektována.

Mladší představitelé Hualapajů ale projekt brání s argumentem, že se týká jen malé části území. A také že nejde o žádné monstrum. "Nestavíme elektrárnu, ale přírodní vyhlídku na kaňon," argumentuje Sheri Žlutý Jestřáb (Yellowhawk), která v minulých pěti letech řídila ekonomické aktivity kmene. "Změny jsou těžké, ale musíme se připravit na budoucnost," říká s odkazem na nelehké životní podmínky svého národa. A dodává: "Nemyslím, že nás Skywalk zachrání, ale je to urychlující činitel, katalyzátor."

Vyhlídka Skywalk nad Grand Canyonem

*vyhlídka ve tvaru podkovy z oceli a skla vybíhá 21 metrů do prostoru ve výšce 1220 metrů nad údolím řeky Colorado
* plošina podle konstruktérů snese zatížení nejméně 70 letadel typu Boeing 747
* ny vyhlídku bylo spotřebováno 90 tun speciálně tvrzeného bezpečnostního skla z Německa
* vstupné je 25 dolarů na osobu včetně speciálních návleků
Více na stránkách Grand Canyonu - ZDE

Skleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand Canyon
Skleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand Canyon
Skleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand CanyonKosmonaut Buzz Aldrin na slavnostním otevření vyhlídkové plošiny nad Grand Canyon


Autoři: ,Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Třikrát ke dnu a metál od Hitlera. Neobyčejný příběh jedné obyčejné lodě

Lodi je 90 let a po všech eskapádách už navždy kotví ve Stockholmu.

Vypadá tak nudně: ale šla třikrát ke dnu, zachránila 553 lidí, dostala medaili od Hitlera, potopilo ji torpédo, šly po...

Další z rubriky

V Číně vznikne obří přírodní rezervace pro pandy za 1,5 miliardy dolarů

Ilustrační foto.

Bank of China slíbila, že v průběhu následujících pěti let investuje nejméně 1,5 miliardy dolarů do vytvoření přírodní...

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

Tři dny v korunách stromů tropického pralesa. Parádní adrenalin v Laosu

Jízda vysoko nad údolím je nezapomenutelná.

Cítíme stoupající nával adrenalinu. Nasazujeme sedák, připneme karabinu k ocelovému lanu zip-liny a za chvíli už letíme...

Najdete na iDNES.cz