Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Až na dno Grand Canyonu. Pohled ze skleněné vyhlídky.

  10:32aktualizováno  10:32
V Arizoně byla v úterý ve výšce 1220 metrů nad zemským povrchem slavnostně otevřena skleněná vyhlídková plošina nad známým Velkým kaňonem (Grand Canyon). Podívejte se na první unikátní fotografie.

Při slavnostním otevíracím ceremoniálu se po průhledném molu, pod nímž nejsou žádné viditelné podpěry, prošli jako první příslušníci indiánského kmene Hualapajů, na jejichž území se atrakce nachází, bývalý astronaut Buzz Aldrin a řada pozvaných hostů. Běžným turistům se plošina otevře 28. března.

"Slyším praskat sklo!" křikl v žertu jeden z náčelníků kmene Charlie Vaughn při zkušební procházce. Buzz Aldrin výhled a návštěvu Skywalku označil za "skvělou procházku".

1220 metrů nad dnem Grand Canyonu

Výstavba lávky ve tvaru obří podkovy, visuté 20 metrů od okraje skalní stěny, přišla na 30 milionů dolarů (627 milionů korun). Vyhlídka s názvem Skywalk leží ve výšce 1220 metrů nad údolím řeky Colorado, bylo na ni spotřebováno 90 tun speciálně tvrzeného skla z Německa. Plošina snese podle konstruktérů zatížení odpovídající hmotnosti nejméně 70 letadel typu Boeing 747, píše agentura Reuters.

Turisté v nedotčené přírodě a obživa pro Indiány

Vyhlídka se nachází v indiánské rezervaci na západním konci 446 kilometrů dlouhého Grand Canyonu, jímž v hloubce až 1600 metrů protéká řeka Colorado. Veškerý turistický ruch s více než čtyřmi miliony návštěvníků ročně se až na výjimky odehrává ve východnějším Národním parku Grand Canyon, zatímco část patřící Hualapajům byla až dosud cestovním ruchem takřka nedotčena.

Zhruba 300.000 turistů, kteří tam ročně zavítají vesměs na krátké výlety ze 120 kilometrů vzdáleného Las Vegas, indiánský kmen neuživí. Po otevření Skywalku se očekává alespoň dvojnásobný zájem, časem možná čtyřnásobný.

K vybudování nevšední vyhlídky se Hualapajové rozhodli hlavně z ekonomických důvodů. Polovina z jejich 1400 příslušníků žijících v rezervaci je trvale bez práce, třetina žije pod hranicí chudoby.

Předcházející pokusy s kasinem či s turistickou observatoří pro sledování noční oblohy zkrachovaly. Obživu jim přináší jen spolupořádání plaveb na raftech či vyhlídkových letů a představení v indiánské vesnici a v replice kovbojského městečka.

***KLIKNĚTE NA FOTKY PRO ORIGINÁLNÍ VELIKOST

Skleněná vyhlídka nad Grand Canyon

Skleněná vyhlídka nad Grand Canyon

Skleněná vyhlídka nad Grand Canyon

Protesty ochránců přírody

Stavbu Skywalku financoval lasvegaský podnikatel původem z Číny David Jin, s nímž se budou po příštích 25 let indiáni dělit o výnosy. Další příjmy by měli mít z provozování návštěvnického centra, restaurací, hotelu či vyhlídkových jízd v terénních autech. Počítají s vybudováním letiště pro větší letadla nebo s lanovkou k hladině řeky Colorado.

Jako suverénní národ se Hualapajové nemusejí podle amerických zákonů podřizovat pravidlům národních parků. Díky tomu také na jejich území mohou například vrtulníky létat pod úrovní skalních stěn. Přesto jejich rozhodnutí vystavět skleněný chodník vzbudilo mezi ochránci přírody nejrůznější reakce: od rozpaků po ostrou kritiku.

"Kmen opakovaně přinesl do Grand Canyonu laciný, komerční podnik, a to je nepatřičné. Zvláště, když existují alternativy," stýská si ředitel Střediska pro biologickou různorodost Kieran Suckling z arizonského města Tucsonu. "Jsme upřímně zděšeni," prohlásil.

Také někteří starší členové kmene vyjadřují znepokojení, protože stavba se nachází nedaleko dávných rituálních pohřebišť. Ruší podle nich odvěkou víru, že země má být respektována.

Mladší představitelé Hualapajů ale projekt brání s argumentem, že se týká jen malé části území. A také že nejde o žádné monstrum. "Nestavíme elektrárnu, ale přírodní vyhlídku na kaňon," argumentuje Sheri Žlutý Jestřáb (Yellowhawk), která v minulých pěti letech řídila ekonomické aktivity kmene. "Změny jsou těžké, ale musíme se připravit na budoucnost," říká s odkazem na nelehké životní podmínky svého národa. A dodává: "Nemyslím, že nás Skywalk zachrání, ale je to urychlující činitel, katalyzátor."

Vyhlídka Skywalk nad Grand Canyonem

*vyhlídka ve tvaru podkovy z oceli a skla vybíhá 21 metrů do prostoru ve výšce 1220 metrů nad údolím řeky Colorado
* plošina podle konstruktérů snese zatížení nejméně 70 letadel typu Boeing 747
* ny vyhlídku bylo spotřebováno 90 tun speciálně tvrzeného bezpečnostního skla z Německa
* vstupné je 25 dolarů na osobu včetně speciálních návleků
Více na stránkách Grand Canyonu - ZDE

Skleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand Canyon
Skleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand Canyon
Skleněná vyhlídka nad Grand CanyonSkleněná vyhlídka nad Grand CanyonKosmonaut Buzz Aldrin na slavnostním otevření vyhlídkové plošiny nad Grand Canyon


Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...

Další z rubriky

Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Najdete na iDNES.cz