Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Auto z půjčovny pomůže i k neotřelým pohledům

aktualizováno 
- Půjčit si automobil v zahraničí nebo ne? Nejsou to zbytečně vyhozené peníze? Vždyť cestovat místním autobusem či vlakem bývá často zajímavější a pro poznání zemí a jejich obyvatel také autentičtější. Auto však má svých několik nesporných výhod. S pomocí čtyřkolového vládce se dá především poznat rychleji daleko větší část jednotlivého státu, každý může zastavit na jak dlouho chce a navštívit i místa, kam někdy ani normální hromadný dopravní prostředek nejezdí.
Například téměř všechna zajímavá zákoutí Mallorky, která patří v létě mezi velmi vyhledávané cíle českých turistů, se dají s pomocí auta poznat například za tři dni.
Půjčení automobilu v zahraničí však kromě příjemného cestování přináší i několik obtíží či se musí splnit některé podmínky.
V USA například půjčují auta jenom držitelům kreditních karet, v některých zemích musí mít řidič více než 21 let, v dalších požadují mezinárodní řidičský průkaz.
Samostatnou kapitolou jsou země, kde se jezdí vlevo. Podle těch, kteří si přesto automobil v těchto státech půjčili, nejde o žádný velký problém, ale opatrnost především v prvních dnech a především na kruhových objezdech je určitě na místě.
Často až na hranici dobrodružství je zase jízda v na mnoha místech Asie, Afriky a Latinské Ameriky. Obvyklá pravidla se zde respektují daleko méně, daleko více se však riskuje, alespoň z pohledu Středoevropana. Naprostou samozřejmostí je zde i neustálé troubení.
Do prekérní situace se dostává cizinec, když má v Orientu dopravní nehodu. Především pokud srazí člověka, musí zachovat i v tropickém vedru chladnou hlavu. Domorodci často v těchto případech vyhrožují a žádají velkou finanční kompenzaci. Pokud je to možné, chce to ihned přivolat policii (ta se však často postaví na stranu místních obyvatel) či informovat zastupitelský úřad. Pokud to možné není, tak se musí vyjednávat a často i platit. Nějakou hotovost je dobré mít po ruce.
Jednou ze zásadních věcí při půjčování auta je vlastnictví mapy oblastí po nichž chceme jezdit. Mapa je vždy neocenitelný pomocník.
Ale nejenom v dalekých zemích čekají na našince překvapení. Na silnicích je jich dost i po civilizované Evropě. V každém státě jsou jiné zvyklosti. Proto opakovaná rada - více opatrnosti nikdy nezaškodí, protože vyhnout se komplikacím v cizině je důležité.
Také výběr automobilu má svůj význam. Na Turecké riviéře, kde sluníčko v létě praží ke čtyřiceti stupňům, je lepší vůz s klimatizací a určitě ne otevřený jeep či kabriolet. Do hor Kréty je zase lepší mít terenní vozidlo. Každá oblast chce něco jiného.
Ať už se ale rozhodnete jakkoli, půjčení auta určitě nejsou vyhozené peníze. Vidět více, rychleji a pohodlněji za nějakou útratu stojí

Řecké pobřeží je cenově lákavější
Nejčtenější

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Ve Finsku vzniklo luxusní útočiště pro cool Superholky, kam muži nesmí

Kristina Rothová - podnikatelka, zakladatelka komunity SuperShe a majitelka...

Sžírá vás rychlý tep moderní doby, tlak ostře nastavené korporace, pro kterou pracujete, i partnerovy nálady doma?...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Doma v cizině: V Česku všichni spoléhají na stát, v Egyptě na rodinu

Lenka zažila v Egyptě lásku na první pohled. Za měsíc proběhla svatba.

O Egyptě nevěděla vůbec nic, přijela jen na dovolenou a objednala si výlet na čtyřkolkách, na kterém se seznámila se...

V Grytvikenu vyškvařili 175 tisíc velryb na devět milionů barelů s olejem

Velrybářský přístav Grytviken na severovýchodním pobřeží ostrova Jižní Georgia...

Z pohledu současné ekologie působí počty z bývalé velrybí továrny Grytviken jako opravdová doba temna. Během 62 let...

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Najdete na iDNES.cz