Atény: vzpomínky na doby dávné slávy

Když zář zapadajícího slunce smaže stopy úpadku i zkázy a na pozadí tmavnoucích mraků září jen chrámy Akropole, vypadá to, jako by se vrátily doby aténské slávy - časy, kdy toto město bylo velmocí a kdy se tu scházeli nejskvělejší myslitelé, umělci a tvůrci tehdejší Evropy.

Je to však jen iluze. Více než dvacet století už uplynulo od doby, kdy byly Atény nejslavnějším místem Řecka a středem kulturního světa, který ctili a zvelebovali i panovníci mocné římské říše. Dnes jsou Atény už jen nejznámějším a také největším městem Řecka - třikrát lidnatějším než Praha.

Mezi dneškem a slávou starověku leží dlouhá staletí, kdy Atény nebyly ničím více než větší vesnicí. Připomíná je pár tureckých mešit a nevelké byzantské kostelíky v uličkách pod Akropolí.

Většinu z nich návštěvníci lhostejně minou cestou k akropolskému Parthenónu, ke hřbitovu Kerameikos, k Věži větrů nedaleko Agory nebo k jednomu z mnoha místních muzeí připomínajících někdejší slávu i běžný život starověkého velkoměsta.

Do Atén se přece nejezdí kvůli cizím dobyvatelům, jimž město dlouhá staletí patřilo, a už vůbec ne kvůli vesničanům.

 V Aténách je občas těžko říci, kde končí zříceniny a začínají památky. Ale i rozbitý kámen, zhroucené sloupy a trosky chrámů připomínají časy, kdy na Agoře diskutoval Sókratés se svými rodáky i početnými cizinci, kdy na Pnyxu usilovali Periklés a Démosthenés o přízeň davů a kdy Aristofanés rozesmával svobodné Atéňany, kteří jen krátce před jeho komedií zhlédli Eurípidovy či Sofoklovy tragédie o slabosti lidí a trestu bohů, zatímco v městských gymnasiích se cvičila aténská mládež nejen pro příští válku se sousedy, ale také pro příští olympiádu.

Co musíte vidět

AKROPOLIS

Se svými chrámy, svatyněmi a římskými divadly vestavěnými do úbočí je to nejslavnější a nejviditelnější památka starověkých Atén. Stavby, jako vstupní Propylaje nebo chrámy Parthenón a Erechtheion, měly zvěčnit slávu, kulturnost i moc tohoto města, které bylo na Akropoli založeno.

 

DIŮV CHRÁM

Trosky největšího chrámu antického Řecka, který kdysi skrýval zlatou a slonovinovou sochu vládce bohů Dia, jež byla kopií jednoho ze sedmi divů světa. Majestátní chrám budovali Atéňané 650 let - stavba začala ještě před příchodem demokracie, za aténských tyranů, a dokončili ji římští císařové.

 

AGORA

Obchodní i politické srdce starověkých Atén. Své umění a schopnosti zde předváděli nejslavnější řečníci a filozofové jako Sókratés, který tu ve státním vězení také zemřel. Agoře dnes vévodí rekonstruovaná Attalova stoa, krytá chodba z 2. století př. n. l., kde vloni podepsali zástupci 25 zemí včetně Česka smlouvu o rozšíření EU.

 

PLAKA

Čtvrť úzkých uliček, líných koček a malých byzantských kostelíků. Turisté, kteří se tudy plouží na Akropoli, znají Plaku hlavně díky restauracím, vinárnám a obchodům se suvenýry.

 

GARDISTÉ

Snad jedinou novější pamětihodností Atén jsou gardisté pochodující před parlamentem - dodnes nosí „uniformu“ řeckých povstalců, bojujících proti turecké nadvládě.

 

STADION

Moderní dominantou Atén je Olympijský stadion. Stojí poblíž Panaténského stadionu, kde se odehrály první novodobé hry. V těchto místech soupeřili Atéňané už za časů Alexandra Velikého před 23 stoletími.


Akropolis

Atény

KERAMEIKOS. Z nejstaršího a největšího hřbitova starověkých Atén, kde byli pohřbíváni významní občané města, přežila řada hrobek i zajímavých náhrobků starých až 25 století.

PLAKA. Čtvrť úzkých uliček, líných koček a malých byzantských kostelíků. Turisté, kteří se tudy plouží na Akropoli, znají Plaku hlavně díky restauracím, vinárnám a obchodům se suvenýry.

STADION. Moderní dominantou Atén je Olympijský stadion. Stojí poblíž Panaténského stadionu, kde se odehrály první novodobé hry. V těchto místech soupeřili Atéňané už za časů Alexandra Velikého před 23 stoletími.

Agora

DIŮV CHRÁM. Trosky největšího chrámu antického Řecka, který kdysi skrýval zlatou a slonovinovou sochu vládce bohů Dia, jež byla kopií jednoho ze sedmi divů světa. Majestátní chrám budovali Atéňané 650 let - stavba začala ještě před příchodem demokracie, za aténských tyranů, a dokončili ji římští císařové.

GARDISTÉ. Snad jedinou novější pamětihodností Atén jsou gardisté pochodující před parlamentem - dodnes nosí "uniformu" řeckých povstalců, bojujících proti turecké nadvládě.

,