Asuán: brána černé Afriky

aktualizováno 
Gíza, Káhira, Luxor, Asuán. Čtyřlístek míst, které nevynechá snad žádný z návštěvníků Egypta. Zatímco k prvním třem míří zejména kvůli památkám, jejich úžasné historii a jedinečné architektuře, důvod návštěvy čtvrté destinace bývá obvykle trochu jiný. Jaký?

Pro mnoho turistů je Asuán nejkrásnějším městem celého nilského údolí. V paměti každému zůstává pohádková scenérie žlutých písečných dun, které se na západním břehu příkře svažují k temně modrým vodám Nilu, s jehož barvou tak nádherně kontrastují bílé plachty plachetnic zvaných felúky.

Asuán je nejjižnějším egyptským městem, které, ačkoliv má více než čtvrt milionu obyvatel, na některých místech připomíná spíše větší vesnici. Protínají jej pouze tři silniční tahy a průmysl zde téměř neexistuje.

Pohodové město

Asuán leží na křižovatce dávných obchodních stezek. Karavany velbloudů naložené kořením, slonovinou a bezpočtem dalšího vzácného zboží tímto krajem projížděli ještě dávno před našim letopočtem.

Etnicky Asuán náleží k Núbii, kulturní oblasti zasahující až do Súdánu. Ačkoliv jsou Núbijci již dlouho arabizováni, jejich pleť je v porovnání s ostatními Egypťany o poznání tmavší a jejich kultura i architektura obsahuje množství prvků typických pro jižněji ležící africké země. Asuán bývá proto někdy označován i jako brána černé Afriky.

Návštěvníci oceňují zejména pohodovou a relaxační atmosféru města, které přímo vybízí k procházkám po nábřeží, vyjížďce na velbloudu či plavbě po Nilu.


Asuán je považován za bránu černé Afriky. Většina místních obyvatel je o poznání tmavší než ve městech na severu.

Plavba po ostrůvcích

Na řece leží i několik ostrůvků. Největší z nich se jmenuje Elefantina. Je trvale obydlený a na jeho území bylo objeveno několik zajímavých archeologických nálezů.

Na dalších ostrůvcích se nacházejí luxusní restaurace a hotely, za zmínku však stojí ještě minimálně jeden. Nese jméno britského honorárního konzula lorda Kitchnera, který zde založil nádhernou botanickou zahradu. Pobyt v ní je přímo ideálním balzámem na nervy pocuchané přeplněnou, hlučnou a hektickou Káhirou nebo nekonečnými davy turistů obléhajících pyramidy v Gíze. V Asuánu si zkrátka odpočnete. 

Západní břeh je, podobně jako v Luxoru, mnohem méně obydlený a jeho návštěvníci by neměli vynechat prohlídku skalních hrobů ani malebných rozvalin Simeonova kláštera. Donedávna otevřené a hojně navštěvované mauzoleum Agy Chána je dnes již pro veřejnost bohužel nepřístupné. Abyste se na západní břeh vůbec dostali, musíte využít veřejného přívozu anebo si pronajmout plachetnici. Most byste totiž ve čtvrtmilionovém Asuánu hledali marně.


Asuánské datle prý patří k nejlepším v celé zemi

Žádané zboží

Orientální bazary a barevná tržiště plná překřikujících se prodavačů najdete ve všech větších egyptských městech, avšak to, které se nachází v Asuánu, patří k nejpopulárnějším. Vyznačuje se nezaměnitelnou atmosférou a proslavilo jej obzvláště kvalitní a čerstvé koření, jehož exotická vůně je součástí vzpomínek každého návštěvníka. Zázvor, kukurma, bazalka, tymián, šalvěj, hřebíček, kardamon… úhledné pestrobarevné hromádky zdobí desítky zdejších obchůdků a stánků.

Populární jsou i asuánské oříšky a skvělý rubínově červený slézový čaj, který si nechávají od zdejších obchodníků posílat i zámožní Káhiřané. Velice žádané jsou i datle a fíky. Znalci uvádějí, že asuánské palmy rodí nejchutnější plody v Egyptě.

Turisté nejvíce kupují bavlněná trička a svitky papyrusu zdobené výjevy z bohaté egyptské historie, na odbyt však jdou i šperky a další upomínkové předměty.

MŮŽE SE HODIT

- K cestě do Asuánu lze použít letadlo, vlak, autobus nebo loď. Z hlediska poměru dobré ceny a přijatelného komfortu vychází nejlépe přesun druhou třídou nočního rychlíku. Patnáctihodinová cesta z Káhiry tak přijde v přepočtu na 400 Kč.

- K přesunům po městě je ideální kolo, s výběrem půjčovny vám poradí v hotelu. K návštěvě památek v okolí města si raději pronajměte taxi.

- Návštěva Asuánu by nebyla kompletní bez projížďky na plachetnici. Hodinová plavba felúkou se dá usmlouvat na pět liber (asi 50 Kč). Pokud se vám zdá hodina příliš málo, můžete se vydat na třídenní výlet do Edfu.

- Do Asuánu rozhodně nejezděte v létě, kdy teploty nezřídka dosahují 50°C ve stínu! Ty zimní jsou v průměru o 30°C nižší.

Velká voda

Na jih od Asuánu leží dvojice významných přehrad regulujících každoroční nilské záplavy. Zatímco ta starší má již přes sto let a ve své době to byla největší přehrada na světě, tu novější, pojmenovanou po egyptském prezidentovi Násirovi, dokončili v roce 1971. Její výstavba trvala jedenáct let a kromě třiatřiceti tisíc Egypťanů na ní pracovali i téměř dva tisíce Rusů.

Nová přehrada poprvé dostala pod kontrolu každoroční povodně na Nilu. Na tomto toku závisel odpradávna život a bohatství Egypťanů, avšak v některých letech byly záplavy příliš malé, jindy zase vodní přívaly ničily úrodu. Díky stavbě přehrady bylo možno obdělávat více půdy.

V rámci objektivity ovšem nutno dodat, že spuštění tohoto grandiózního megaprojektu vyvolalo klimatické změny a související  narušení ekologické rovnováhy.

V okolí přehrady se nachází několik vzácných chrámových staveb, které byly za přispění špičkových zahraničních odborníků rozloženy na jednotlivé kvádry, aby byly se vší přesností znovu sestaveny na jiném bezpečném místě. Kdyby se tak nestalo, skončily by pod vodou. Za všechny vzpomeňme alespoň chrámy na posvátném ostrově Pilak, chrám v Kalabše či dvojici skalních svatyní Abú Simbel. Záchrana posledně jmenovaných byla nejnáročnějším projektem a jeho úspěšná realizace si zaslouží mimořádné ocenění.

 

Pečlivě naaranžované hromádky pestrobarevného koření nechybí na žádném z egyptských bazarů

Ruch na tržnici neustává ani s příchodem noci

Bílé trojúhelníky štíhlých plachetnic plujících po tmavomodrém Nilu – obrázek charakteristický pro město Asuán

Asuán je místem přímo vybízejícím k relaxaci a odpočinku

Bílé trojúhelníky štíhlých plachetnic plujících po tmavomodrém Nilu – obrázek charakteristický pro město Asuán

Asuán

Asuán

Asuán je považován za bránu černé Afriky. Většina místních obyvatel je o poznání tmavší než ve městech na severu.

Západní břeh Nilu je obydlený pouze minimálně. Pokrývá jej několikametrová vrstva písku.

Egypťan pokuřující vodní dýmku

Pečlivě naaranžované hromádky pestrobarevného koření nechybí na žádném z egyptských bazarů

Asuánské datle prý patří k nejlepším v celé zemi

Asuánské datle prý patří k nejlepším v celé zemi

Oranžová hladina životodárného Nilu zbarvená zapadajícím sluncem – kýč nebo pohlazení pro duši romantika?

Autoři:

Nejčtenější

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Lidé zámek nechtěli, obec ale odolala milionům z prodeje a vítá turisty

Obyvatelé Police zámek nejdříve v majetku obce nechtěli. Památka se však...

Referendum v polovině 90. let dopadlo v Polici na Třebíčsku jasně. Více než osmdesát procent obyvatel obce rozhodlo,...

Jeskyně i podzemní továrny. Výlet do zapomenutého Moravského Švýcarska

Františčina huť v Josefově

Nejenom nejhlubší, ale zřejmě i nejhezčí v celém Moravském krasu je údolí mezi Křtinami a Adamovem. Krása zdejší...

Zaniklé tratě v Česku. Dráha pod Lysou horou nedostala šanci na přežití

Poslední vlak projíždí kolem nádraží Ostravice Řečice 11. ledna...

Ve 14. dílu Zaniklých tratí se vydáme mezi strmé svahy Beskyd. Podíváme se na dráhu, která musela ustoupit přehradě s...

Od Kanárských ostrovů po Kuvajt. Prověřené tipy na zimní dovolenou u moře

Pláž Pearl Beach v centru izraelského Ejlatu

Podzimní plískanice a chladné prosincové dny vybízejí k „útěkům“ do teplejších krajin. Přinášíme prověřené tipy, kde...

Další z rubriky

Chipsy a energy drinky. Mniši v Thajsku tloustnou z moderních milodarů

Věnování jídla mnichům je v Thajsku považováno za příslib štěstí.

Tisíce buddhistických mnichů denně chodí po Thajsku a dostávají dary od věřících. Sladké nápoje a průmyslově vyráběné...

Video: Turistu nepřipoutali k rogalu. Minuty se držel, aby přežil

Nebezpečný let na kluzáku (28.11.2018)

Bylo to vůbec poprvé, co se americký youtuber Chris Gursky rozhodl vyzkoušet si let rogalem. A létání v okolí...

Místo lyžování k moři. Češi začínají slavit vánoční svátky v teple

Na Vánoce na lyže? Kdepak, Češi čím dál častěji jezdí k moři. (Ilustrační...

Češi stále více preferují na Vánoce a Silvestra místo lyžování na horách pobyty u moře. Nejpopulárnější je kvůli nižším...

Najdete na iDNES.cz