Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asiaté zpohodlněli a začínají tloustnout

  9:56aktualizováno  9:56
Ještě nedávno stačila Asiatům miska rýže denně. Nyní, s rostoucí prosperitou, jsou v jídle mnohem vybíravější, přicházejí na chuť pivu i sladkostem. Daní za bohatství jsou nadouvající se břicha a nové choroby. Když malajsijský lékař Ismail Núr před deseti roky zvážil a změřil na 4 000 středoškoláků, nezjistil nic, co by lidé už nevěděli. Konstatoval, že otylost je v zemi raritou, skoro jako pověstný šafrán. Jen každý 136. student byl baculatější, než by měl. Po deseti letech je však všechno jinak.

Jeho studie tehdy nezapadla. Její smysl se projevil až po desetiletí, když se lékař znovu vrátil do stejných škol a provedl stejné testy u nové generace studentů. Výsledek a především srovnání s předchozí prací mnoha lidem vyrazilo dech: silnou nadváhou už trpěl každý 18. mladík. "Po letech ekonomického růstu se všechno změnilo," uvedl dr. Núr pro časopis Asiaweek. "Mnoho dětí doma hýčkají, mnoho se jich přecpává. Na vině je více peněz, přehršle podniků rychlého stravování, nedostatek pohybu a věčné vysedávání u počítače."

Podobný povzdech dnes můžete slyšet od odborníků po celé Asii. Nehledě na dva roky ekonomické krize koncem 90. let už prosperita v mnoha regionech nejlidnatějšího kontinentu zapustila kořeny a vedle vyšší životní úrovně přináší i nepříjemné důsledky - zejména dramatický nárůst obezity.

Tradiční "pneumatika" kolem pasu či odulé tváře už nejsou v Asii žádnou vzácností. "Základním důvodem tohoto stavu jsou změny ve stravovacích a pracovních návycích," uvádí zpráva o asijské populaci. Asiaté jedí více masa a moučných jídel, zvykli si na pivo, na sladké, ovšem přebytečné kalorie už nespálí při pohybu. Zlenivěli. "Alespoň ve velkých městech prakticky převzali západní životní styl," tvrdil Frederick Buhrman, manažer firmy Pacific Healthcare, jež na thajském trhu prodává přípravky na hubnutí. "Je to rychlé životní tempo, stravování za letu a nedostatek pohybu."

Nejde jen o to, že lidé jsou tlustí, tvrdí lékaři. U řady z nich se dostavují choroby související s obezitou, v prvé řadě cukrovka, choroby oběhového systému a srdce. "Například na Tchaj-wanu musela vzniknout Společnost pro studium obezity, neboť počet úmrtí způsobených cukrovkou se tam v posledních 15 letech ztrojnásobil," uvedl pro agenturu AP dr. Shiung Lin, její předseda.

Ve většině asijských zemí by si ještě před dvaceti roky při zmínce o otylosti významně ťukali na čelo. Vážnější hrozbou byla podvýživa. Dnes musejí lékaři zvláště v méně rozvinutých státech jako jako jsou Indie, Indonésie či Filípíny, vést boj na dvou frontách: proti přejídání a zároveň i s následky hladu. V rozvinutějších regionech Asie se trendy související s nadváhou začínají podobat těm v Evropě či USA. "Rozhlédneme-li se po Evropě, vidíme, že nejvyšší míru obezity mají oblasti s nižší životní úrovní," řekl pro list The Washington Post britský expert Nicholas Fimer.

Totéž už platí i leckde v Asii. Bohatší a vzdělanější lidé si jsou více vědomi nebezpečí plynoucího z přejídání, více se zajímají o zdravý životní styl a o to, co jedí. "Před 15 roky jsme zaznamenali více případů cukrovky v bohatších městských oblastech," uvedl dr. Lin z Tchaj-wanu. "Dnes se to obrátilo. Víc případů máme hlášeno z venkova." Přes varovné statistiky má Asie stále ještě daleko k západním údajům, kde v některých zemích je obézních patnáct až třicet procent populace. Příkladně v Malajsii trpí nyní nadváhou asi šest procent dospělých, na Tchaj-wanu něco přes čtyři procenta.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Češky, které přes těžkosti na Kubě zůstaly, jsou hrdinky, říká Jana

Jana je na Kubě od roku 1963.

Její manžel byl jeden z prvních Kubánců, kteří v roce 1961 přijeli do Československa na stáž. A jejich vztah byl od...

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

Najdete na iDNES.cz