Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když manželovi přeskočí. Ze sklepa na brambory je turistický tahák Arménie

aktualizováno 
Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby udělal sklep k uskladnění brambor, vůbec ji nenapadlo, že zbuduje labyrint, který se stane jednou z hlavních turistických atrakcí v Arménii.

Levon Arakeljan pod svým domem ve vsi Arindž nedaleko Jerevanu hloubil síť sklepení a tunelů více než 23 let. | foto: Profimedia.cz

Bludiště galerií a schodišť pod obyčejným domem v arménské vesnici Arindž nedaleko Jerevanu se zdá jako nekonečné. Levon Arakeljan hloubil tuto síť sklepení a tunelů více než 23 let, píše agentura AFP.

„Jakmile začal pracovat, nebylo možné ho zastavit,“ říká jeho manželka. Levon každý den pracoval přes 18 hodin. Udělal jen malou přestávku a hned se zase rychle vracel do svého labyrintu. „Spal jenom tři až čtyři hodiny denně. Hodně jsem se s ním hádala, ale byl tím posedlý,“ vzpomíná Tosja. Levon podle jejích slov tvrdil, že nemůže spát. Podle ní byl manžel prostě více spokojený dole ve sklepení než s rodinou v domě.

“Nikdy si nekreslil žádné plánky. Často nám říkal, že ve snu vždy vidí, co má dál dělat,“ říká a dodává, že Levon byl přesvědčený, že ho řídí samo nebe.

Levon v hloubce více než 21 metrů vyhloubil šest komnat a labyrint o 280 metrech čtverečních, bez strojů a jen s ručními nástroji. Moderní elektrické nástroje prý odmítal a pracoval bez ochranných brýlí a rukavic. V kbelících vynášel zeminu a kamení v množství, které odpovídá 600 plných nákladních vozů, ujišťuje Tosja.

Tosja Garibjanová vybudovala po smrti manžela pod svým domem muzeum, které...

První vrstvu podzemí tvořily černé čedičové kameny, ale Levon se brzy dostal ke křídové vrstvě, která byla pórovitější a hloubila se snadněji. V roce 2008, kdy se oba konce posledního tunelu spojily, zemřel Levon na infarkt ve věku sedmašedesáti let.

Ovdovělá Tosja se rozhodla podivuhodné dědictví po manželovi zhodnotit. A povedlo se, do Arindže přicházejí turisté z celého světa. Některé dny přijíždějí až k Tosjině domku autobusy plné turistů.

Tosja je provádí chladnými a tichými galeriemi a turisté obdivují jejich výzdobu, neboť Levon sály vybavil vázami z pálené hlíny a na zdi vytesal dekorativní obrazce připomínající motivy z arménských kostelů. Svit svíček rozmístěných po trase, kudy turisté procházejí, dodává návštěvě zvláštní kouzlo.

Fotogalerie

“Na tomto obdivuhodném místě si uvědomíme, kam až dosáhnou fyzické a duchovní schopnosti člověka,“ prohlašuje devětadvacetiletá Milad z Íránu.

„Je těžké si vůbec představit, jak mohl samotný muž vybudovat za 23 let ve skále takové katakomby, labyrint, ve kterém pomalu můžete zabloudit. Jsem opravdu ohromená,“ řekla agentuře AFP turistka z Moskvy Margarita Gevorgyanová.

Aby Tosja vzdala čest práci svého manžela, založila deset let po jeho smrti na jeho počest malé muzeum. To se nachází uprostřed vesnice a ukazuje, jak Levon labyrint budoval a co k tomu používal.

Tosja rovněž prodává hrnky, trička a zástěry s podobiznou svého manžela, jehož posedlost se stala pro některé Armény a turisty symbolem.

Čtyřiačtyřicetiletá Levonova dcera Araksja vzpomíná na své dětství s otcem, který byl ve dne v noci zaujat svým projektem. „Moje první vzpomínky z dětství, to jsou ohlušující údery kladivem pocházející od mého otce, který pracoval i v noci,“ říká. 

Autoři: ,


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Další z rubriky

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

VIDEO: Přes Alpy na skákacím míči. Šílený nápad vznikl u bezdomovce

Brit překonal Alpy na skákacím balónu

Celkem sedmnáct dní mu trvalo, než na trase dlouhé 76 kilometrů proskákal přes Alpy z Itálie do Francie. Steven Payne...

Přírodní národy už kvůli globalizaci téměř skončily, říká cestovatel

Cestovatel Petr Jahoda má za sebou desítek expedic k přírodním národům Asie a...

Máte sen, že vyrazíte do světa za dobrodružstvím? Cestovatel Petr Jahoda jich na cestách za přírodními národy prožil...

Najdete na iDNES.cz