Když manželovi přeskočí. Ze sklepa na brambory je turistický tahák Arménie

aktualizováno 
Když Tosja Garibjanová požádala manžela, aby udělal sklep k uskladnění brambor, vůbec ji nenapadlo, že zbuduje labyrint, který se stane jednou z hlavních turistických atrakcí v Arménii.

Levon Arakeljan pod svým domem ve vsi Arindž nedaleko Jerevanu hloubil síť sklepení a tunelů více než 23 let. | foto: Profimedia.cz

Bludiště galerií a schodišť pod obyčejným domem v arménské vesnici Arindž nedaleko Jerevanu se zdá jako nekonečné. Levon Arakeljan hloubil tuto síť sklepení a tunelů více než 23 let, píše agentura AFP.

„Jakmile začal pracovat, nebylo možné ho zastavit,“ říká jeho manželka. Levon každý den pracoval přes 18 hodin. Udělal jen malou přestávku a hned se zase rychle vracel do svého labyrintu. „Spal jenom tři až čtyři hodiny denně. Hodně jsem se s ním hádala, ale byl tím posedlý,“ vzpomíná Tosja. Levon podle jejích slov tvrdil, že nemůže spát. Podle ní byl manžel prostě více spokojený dole ve sklepení než s rodinou v domě.

“Nikdy si nekreslil žádné plánky. Často nám říkal, že ve snu vždy vidí, co má dál dělat,“ říká a dodává, že Levon byl přesvědčený, že ho řídí samo nebe.

Levon v hloubce více než 21 metrů vyhloubil šest komnat a labyrint o 280 metrech čtverečních, bez strojů a jen s ručními nástroji. Moderní elektrické nástroje prý odmítal a pracoval bez ochranných brýlí a rukavic. V kbelících vynášel zeminu a kamení v množství, které odpovídá 600 plných nákladních vozů, ujišťuje Tosja.

Tosja Garibjanová vybudovala po smrti manžela pod svým domem muzeum, které...

První vrstvu podzemí tvořily černé čedičové kameny, ale Levon se brzy dostal ke křídové vrstvě, která byla pórovitější a hloubila se snadněji. V roce 2008, kdy se oba konce posledního tunelu spojily, zemřel Levon na infarkt ve věku sedmašedesáti let.

Ovdovělá Tosja se rozhodla podivuhodné dědictví po manželovi zhodnotit. A povedlo se, do Arindže přicházejí turisté z celého světa. Některé dny přijíždějí až k Tosjině domku autobusy plné turistů.

Tosja je provádí chladnými a tichými galeriemi a turisté obdivují jejich výzdobu, neboť Levon sály vybavil vázami z pálené hlíny a na zdi vytesal dekorativní obrazce připomínající motivy z arménských kostelů. Svit svíček rozmístěných po trase, kudy turisté procházejí, dodává návštěvě zvláštní kouzlo.

Fotogalerie

“Na tomto obdivuhodném místě si uvědomíme, kam až dosáhnou fyzické a duchovní schopnosti člověka,“ prohlašuje devětadvacetiletá Milad z Íránu.

„Je těžké si vůbec představit, jak mohl samotný muž vybudovat za 23 let ve skále takové katakomby, labyrint, ve kterém pomalu můžete zabloudit. Jsem opravdu ohromená,“ řekla agentuře AFP turistka z Moskvy Margarita Gevorgyanová.

Aby Tosja vzdala čest práci svého manžela, založila deset let po jeho smrti na jeho počest malé muzeum. To se nachází uprostřed vesnice a ukazuje, jak Levon labyrint budoval a co k tomu používal.

Tosja rovněž prodává hrnky, trička a zástěry s podobiznou svého manžela, jehož posedlost se stala pro některé Armény a turisty symbolem.

Čtyřiačtyřicetiletá Levonova dcera Araksja vzpomíná na své dětství s otcem, který byl ve dne v noci zaujat svým projektem. „Moje první vzpomínky z dětství, to jsou ohlušující údery kladivem pocházející od mého otce, který pracoval i v noci,“ říká. 

Autoři: ,

Nejčtenější

Kde je nejlepší lyžování v Alpách? Vybrali jsme 10 super středisek

Chamonix

Vybrat nejlepší lyžařská střediska Alp není snadné. Kritériem našeho žebříčku je hlavně velikost propojených lyžařských...

Lyžování v Rakousku: Přehled nejlepších lyžařských středisek

St.Anton, Lech

Češi míří za sněhem nejvíce do Rakouska, které je k nám nejblíže. Přinášíme vám deset tipů na místa, která stojí za...

VIDEO: Na co zírá mašinfíra. Velkolepá podívaná na trase z Košic do Prahy

Výhled z lokomotivy Siemens Vectron společnosti Regiojet v čele vlaku RJ 1012...

Nový seriál iDNES.cz zahajujeme přelomovým videem českého internetu. Jako vůbec první jsme natočili kompletní cestu...

Smutný symbol války v Jugoslávii. Unikátní most rozstříleli před 25 lety

Hercegovský Mostar. Plocha předválečné občiny (zhruba náš okres, resp....

Více než čtyři století byl Stari most neodmyslitelnou součástí hercegovského Mostaru. Přitahoval nejen odvážlivce...

VIDEO: Žebřík do nebe. Nová atrakce v Rakousku pro milovníky adrenalinu

V rakouských alpách postavili „žebřík do nebe“

Rakouskou oblast Gosaukamm znají hlavně horolezci. Nově si tu mohou všichni zájemci o dobrodružství vychutnat výstup po...

Další z rubriky

Jako v Adršpachu. Kanadské národní parky zápasí s návaly turistů

Ledovcové jezero Peyto Lake v kanadském národním parku Banff

Do kanadských národních parků míří každý rok stále větší počet návštěvníků. Ochránci přírody se obávají, že láska...

Cestující chtěl místo u okénka, letecký personál mu ho nakreslil na papír

Ilustrační snímek

Smysl pro humor, nebo urážka? Poté, co cestující na nejmenované letecké lince požadoval místo u okna, přišel jeden z...

Vědci našli tajemství úspěchu Vikingů na moři. Lodě utěsňovali dehtem

Kvalitní lodě umožnily Vikingům daleké objevitelské cesty, v průběhu kterých...

Za nevídanými dobyvatelskými úspěchy Vikingů, severských nájezdníků, stály jejich pověstné štíhlé lodě. Rychlé, dobře...

Najdete na iDNES.cz