Arcidiecézní muzeum je propojené s křížovou chodbou a románským biskupským...

Arcidiecézní muzeum je propojené s křížovou chodbou a románským biskupským palácem. | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci získalo titul Evropské dědictví

Dny evropského dědictví znáte jako akci, která každoročně v září otevírá brány památek a hlavně skrytá dvířka míst, která bývají obvykle nepřístupná. Víte ale, že existuje i titul Evropské dědictví a že jeho první držitel v Česku sídlí v Olomouci? Na výlet do světa umění vás zve portál Kudy z nudy.

Arcidiecézní muzeum v Olomouci totiž získalo jako vůbec první v Česku prestižní označení Evropské dědictví. Pro muzeum to není první významné ocenění; v roce 2008 bylo nominováno na titul Evropské muzeum roku a o rok později získalo za sérii restaurátorských výstav a doprovodných katalogů nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti památkové péče, takzvaného „památkářského Oskara“ – cenu Evropské unie pro kulturní dědictví Europa Nostra.

Románský palác a barokní rezidence

Ryze současná a moderní forma prezentace starých předmětů přitahuje do Arcidiecézního muzea i děti a mládež.

Arcidiecézní muzeum je jednou z devíti evropských pamětihodností, které titul v letošním roce získaly. Experti ocenili jeho jedinečnost, spočívající v rozsahu výstavních prostor, bohatství sbírek a pestrosti programů. Pořádá umělecké a kulturní programy, vedle výstav organizuje komentované prohlídky, besedy, festivaly, workshopy, semináře a konference.

Pokud jste tu ještě nebyli, vězte, že muzeum je společně s Arcidiecézním muzeem v Kroměříži součástí Muzea moderního umění, že sídlí v bývalé rezidenci kapitulních děkanů v těsném sousedství katedrály sv. Václava a je propojené s křížovou chodbou a románským biskupským palácem, který se řadí mezi nejvýznamnější románské stavby v Evropě. Biskupský palác však není na rozdíl od výstavních sálů vytápěný, a pokud si jej chcete prohlédnout, návštěvu budete muset odložit na jaro. Bývá přístupný od začátku dubna do konce září.

Krvavá pavláčka a biskupský kočár

Klenotem muzea je barokní ceremoniální kočár olomouckého biskupa Troyera.

Muzeum vás moderní a neobvyklou formou seznámí s tisíciletou historií olomouckého arcibiskupství, vystaveny jsou stovky vzácných uměleckých předmětů. Jedním z nejcennějších je barokní ceremoniální kočár, který zakoupil – již jako použitý – v roce 1746 olomoucký biskup Ferdinand Julius Troyer z Troyersteinu. Dlouho se mělo za to, že kočár byl vyroben ve Vídni, ovšem podle nejnovějších průzkumů vznikl s největší pravděpodobností v pařížské manufaktuře v první čtvrtině 18. století.

Mimochodem, na olomouckém hradě a tedy v areálu Arcidiecézního muzea byl v srpnu 1306 zavražděn král Václav III. Ačkoli tu najdete místo, označované jako krvavá pavláčka, není vůbec jasné, kde přesně k vraždě došlo, a nikdy se nepodařilo objasnit ani její motiv. Faktem zůstává jen to, že smrtí Václava III. před 710 lety vymřel český panovnický rod Přemyslovců po meči.

Novinky 2016 v muzeu

Jádrem muzea je barokní rezidence kapitulních děkanů v těsném sousedství katedrály sv. Václava.

Deset let od otevření si Arcidiecézní muzeum připomene obměnou stálé expozice. Vůbec poprvé budou k vidění například křídla gotického oltáře z Lubiny či do nedávné doby neznámá socha Pašijového Krista olomouckého barokního sochaře Ondřeje Zahnera. Chystá se vydání dvojjazyčného průvodce novou expozicí, dětského průvodce, kolekce výpravných samoobslužných listů a vybudování návštěvnického centra.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz