Archív cestovatele Ingriše dorazil z USA do Zlína

Téměř 1000 kilogramů písemností, fotografií, negativů a filmů z pozůstalosti českého cestovatele, hudebního skladatele a filmaře Eduarda Ingriše dorazilo v minulých dnech ze Spojených států do Zlína. "Cenný badatelský materiál věnovala zlínskému Muzeu jihovýchodní Moravy jeho žena Nina," řekl dnes přítel cestovatele Miroslav Zikmund. Ingriš, který byl například autorem známé trampské písně Niagara, zemřel v roce 1991 v americkém státě Nevada.

Podle Zikmunda přichází do Čech ojedinělý soubor dokumentů. "Obsahuje 40.000 negativů, které zachycují neopakovatelné scenérie v Brazílii, Peru a jiných zemích. Jedinečné jsou Ingrišovy filmové záběry z pokusů o překonání Pacifiku na voru po
vzoru Thora Heyerdahla, stejně jako mnoho fotografií," řekl Zikmund. Dodal, že zásilka obsahuje také archív cestovatele Jana Havlasy, který své sbírky předal Ingrišovi.

Mezi písemnostmi je například autorův notový zápis písně Niagara, ale vypočítat všechny unikáty podle Zikmunda nelze. "Vzpomenu jen rukopis Emy Destinové nebo dopis Leoši Janáčkovi od Joži Úprky," dodal.

Ingriš se narodil v roce 1905 ve Zlonicích u Slaného a po druhé světové válce odjel do USA. Na voru se vydal napříč Pacifikem, aby zopakoval výkon přítele Hayerdahla na legendárním Kon-Tiki a podpořil jeho myšlenku o migraci dávných Inků z Jižní
Ameriky do Polynézie pomocí podobných plavidel. Podle Zikmunda budou dokumenty po zpracování představeny veřejnosti.

Niagárské vodopodády.