Archeologové zkoumají historii Domu pánů z Lipé v centru Brna

Zlomky keramiky z přelomu 12. a 13. století jsou zatím nejstaršími nálezy archeologického výzkumu dvora Domu pánů z Lipé v centru Brna. Podle Marka Peška ze společnosti Archaia začal výzkum v září v souvislosti s rekonstrukcí a přestavbou tohoto renesančního paláce, který se má přeměnit v obchodně-společenské centrum.

Na pozemku archeologové našli také pozůstatky tří domů ze dřeva a hlíny, pocházejících ze 13. století. Středověký původ mají i odpadní jímky a jámy, druhotně zasypané kuchyňským a jiným odpadem. Odsud pochází většina nálezů keramiky, skla, železných nástrojů a jiných předmětů.
 

"Dosud jsme prozkoumali asi deset jímek, původně suchých záchodů, čtvercového nebo kruhového tvaru, některé s pozůstatky dřevěného bednění, hluboké často přes čtyři metry," uvedl Peška. Nejvýznamnějšími drobnými nálezy z tohoto období jsou dva stříbrné prstýnky a zlomek glazované keramické nádoby se stylizovanými lidskými hlavami, která byla do města dovezena ze zahraničí.

Za skromnější Peška označil nálezy z 15. až 17. století, k nimž patří zejména několik odpadních jímek a kamenná studna. Větší bohatství předmětů v období renesance dokumentují nálezy zlomků skleněných nádob, v několika případech i pozlacených, a mnoho keramiky. Kulturní posun na počátku 17. století dokazuje i
čtvercový zděný záchod o rozměrech dva krát dva metry a hloubce sedm metrů, který nahradil staré odpadní jímky.  Výzkum bude pokračovat i v listopadu.
   


Témata: historie, Lipá