Archeologové poodhalují v Bulharsku středověk

Bulharští archeologové letos zaměřili pozornost na okolí středověkého hradu Rusokastron. Koncem června zde oficiálně zahájili archeologické práce. Krajina je unikátní, neboť středověký hrad byl postaven na základech starobylého thráckého chrámu.

Podle předpokladů archeologů byl středověký hrad postaven za účelem kontrolování křižovatky mezi Severním a Jižním Bulharskem. První zmínky o hradě Rusokastron se objevují už v pracích arabského cestopisce Idrise z 11. století.

Historické objevy jsou v Bulharsku dlouhodobě velkým turistickým lákadlem. Doslova senzací bylo objevení zlaté masky thráckého panovníka Terese z 23karátového zlata o váze 69 dkg. Stalo se to u obce Šipka v Údolí thráckých králů. Celkem 12 hrobek tu tvoří archeologický areál mimořádné historicko-umělecké hodnoty.

Dalším z objevů je Perperikon, jedna z nejrozsáhlejších svatyní antického boha Dionýsa. Loňské léto také proslavilo vesnici Tatul, kde archeologové sledují stopu mytického thráckého pěvce Orfea, který by zde měl mít podle pověstí hrob.

Žádný milovník historie by také neměl opomenout návštěvu Burgasu a jeho Archeologické muzeum. Zde se totiž skrývají opravdové poklady dokonce už z doby bronzové. Zde jsou k vidění pozoruhodné thrácké šperky či důmyslně zhotovené prastaré předměty denní potřeby.

Bulharské rozvaliny Nikopolis.