Slavná věštírna v Delfách.

Slavná věštírna v Delfách. | foto: Profimedia.cz

Archeologické skvosty Řecka, které musíte vidět

Milovníci památek, historie a archeologických nalezišť by určitě měli alespoň jednou za život navštívit Řecko. Zbytky antické civilizace tu na turisty číhají na každém kroku. Během dovolené se tedy můžete vydat do věštírny v Delfách či ke zbytkům paláce Knossos na Krétě.

Ostrov Délos se Lví terasou

Délos, Řecko

Pouze z Mykonu je lodní spojení na posvátný ostrov starověkého Řecka - Délos, rodiště Apollona a Artemidy. Obrovský archeologický areál s významnými nálezy, z nichž mezi nejobdivovanější a nejznámější patří Lví terasa a nádherné mozaiky, rozhodně stojí za zhlédnutí. Ostrůvek o rozloze 3,6 km2 dnes není osídlený, kromě archeologického areálu je tu jen muzeum s malou prodejnou upomínkových předmětů.

Delfy

Apollonův chrám v Delfách, Řecko

Delfy, neboli pupek světa, jsou antickým městem na úpatí hory Parnas. Kdysi patřily k nejposvátnějším místům antického Řecka, kam se sjížděli mocní vládcové i chudí poutníci ze všech koutů země, aby se ve věštírně zeptali kněžky Pýthie na radu. Od roku 1987 jsou Delfy zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.


Antické sportoviště Olympia

Zapálení olympijského ohně

Olympie je známým městem, které proslavily olympijské hry. První olympijské hry se uskutečnily v roce 776 př. n. l. Moderní olympijské hry pak založil Piére de Coubertin, který má v Olympii svůj pomník.

vstup na Olympijský stadion, Olympia - Řecko

Archeologické památky tu jsou velmi zachovalé a krásné. Mezi nejznámější patří asi Diův a Héřin chrám, Feidiova dílna, sloupová síň ozvěn a stadion. V blízkosti je také muzeum, ve kterém je umístěna Praxitelova socha Herma. Prohlédnout si tu můžete také "bránu borců" a stadion. Dodnes se tu slavnostně zažehuje olympijský oheň.

Palác Knossos na Krétě

Knossos, Řecko

Knossos byl objeven až na začátku 20. století a stal se asi nejznámější krétskou archeologickou lokalitou. Stojí tu zbytky největšího mínojského paláce, postaveného kolem r. 1900 př. n. l., který byl několikrát zničen zemětřesením a znovu postaven. Archeologové tu odkryli komplex budov, které byly kdysi až čtyřpatrové, labyrint chodeb, hal a schodišť. V dávných dobách byl Knossos sídlem mínojského krále a podle bájí také domovem Minotaura.

Lindos na Rhodu

Lindos, Řecko

Jedním z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších míst ostrova Rhodos je Lindos, kdysi velice bohaté a významné město starověku. Opravdovým cílem turistů bývají nejčastěji zbytky původního antického města na vrcholku nad vesnicí.

Lindos na Rhodosu

Vstup k velkolepému architektonickému dílu na vrcholku, které bylo chloubou antického Lindu, tvoří 21 metrů široké otevřené schodiště. Na zdi z kvádrů stála kdysi monumentální stoa, jedna z nejpůsobivějších helénských staveb. Původní dórská sloupová síň měřila 87 metrů a byla ozdobena 42 sloupy, z nichž se dodnes zachovalo dvacet.

Akropolis v Aténách

Akropolis, Řecko

Skála o ploše čtyř hektarů se zvedá do výše 90 metrů a vévodí Aténám. Její název je odvozen z řeckého slova "acro" (nejvyšší bod) a "polis" (osada nebo město). Oblast Akropole osídlili lidé už více než před pěti tisíci lety. Byla totiž strategicky umístěna blízko kotviště.

chrám Erechtheion, Akropolis

V 7. století před Kristem se politický a společenský život přesunul z Akropole do Agory (tržnice) a na hoře zůstala jen řada chrámů. Ty ale byly o dvě století později zničeny Peršany a zbyly z nich jen ruiny.