Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Archeologické skvosty Řecka, které musíte vidět

aktualizováno 
Milovníci památek, historie a archeologických nalezišť by určitě měli alespoň jednou za život navštívit Řecko. Zbytky antické civilizace tu na turisty číhají na každém kroku. Během dovolené se tedy můžete vydat do věštírny v Delfách či ke zbytkům paláce Knossos na Krétě.

Slavná věštírna v Delfách. | foto: Profimedia.cz

Ostrov Délos se Lví terasou

Délos, Řecko

Pouze z Mykonu je lodní spojení na posvátný ostrov starověkého Řecka - Délos, rodiště Apollona a Artemidy. Obrovský archeologický areál s významnými nálezy, z nichž mezi nejobdivovanější a nejznámější patří Lví terasa a nádherné mozaiky, rozhodně stojí za zhlédnutí. Ostrůvek o rozloze 3,6 km2 dnes není osídlený, kromě archeologického areálu je tu jen muzeum s malou prodejnou upomínkových předmětů.

Delfy

Apollonův chrám v Delfách, Řecko

Delfy, neboli pupek světa, jsou antickým městem na úpatí hory Parnas. Kdysi patřily k nejposvátnějším místům antického Řecka, kam se sjížděli mocní vládcové i chudí poutníci ze všech koutů země, aby se ve věštírně zeptali kněžky Pýthie na radu. Od roku 1987 jsou Delfy zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.


Antické sportoviště Olympia

Zapálení olympijského ohně

Olympie je známým městem, které proslavily olympijské hry. První olympijské hry se uskutečnily v roce 776 př. n. l. Moderní olympijské hry pak založil Piére de Coubertin, který má v Olympii svůj pomník.

vstup na Olympijský stadion, Olympia - Řecko

Archeologické památky tu jsou velmi zachovalé a krásné. Mezi nejznámější patří asi Diův a Héřin chrám, Feidiova dílna, sloupová síň ozvěn a stadion. V blízkosti je také muzeum, ve kterém je umístěna Praxitelova socha Herma. Prohlédnout si tu můžete také "bránu borců" a stadion. Dodnes se tu slavnostně zažehuje olympijský oheň.

Palác Knossos na Krétě

Knossos, Řecko

Knossos byl objeven až na začátku 20. století a stal se asi nejznámější krétskou archeologickou lokalitou. Stojí tu zbytky největšího mínojského paláce, postaveného kolem r. 1900 př. n. l., který byl několikrát zničen zemětřesením a znovu postaven. Archeologové tu odkryli komplex budov, které byly kdysi až čtyřpatrové, labyrint chodeb, hal a schodišť. V dávných dobách byl Knossos sídlem mínojského krále a podle bájí také domovem Minotaura.

Lindos na Rhodu

Lindos, Řecko

Jedním z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších míst ostrova Rhodos je Lindos, kdysi velice bohaté a významné město starověku. Opravdovým cílem turistů bývají nejčastěji zbytky původního antického města na vrcholku nad vesnicí.

Lindos na Rhodosu

Vstup k velkolepému architektonickému dílu na vrcholku, které bylo chloubou antického Lindu, tvoří 21 metrů široké otevřené schodiště. Na zdi z kvádrů stála kdysi monumentální stoa, jedna z nejpůsobivějších helénských staveb. Původní dórská sloupová síň měřila 87 metrů a byla ozdobena 42 sloupy, z nichž se dodnes zachovalo dvacet.

Akropolis v Aténách

Akropolis, Řecko

Skála o ploše čtyř hektarů se zvedá do výše 90 metrů a vévodí Aténám. Její název je odvozen z řeckého slova "acro" (nejvyšší bod) a "polis" (osada nebo město). Oblast Akropole osídlili lidé už více než před pěti tisíci lety. Byla totiž strategicky umístěna blízko kotviště.

chrám Erechtheion, Akropolis

V 7. století před Kristem se politický a společenský život přesunul z Akropole do Agory (tržnice) a na hoře zůstala jen řada chrámů. Ty ale byly o dvě století později zničeny Peršany a zbyly z nich jen ruiny.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Češky, které přes těžkosti na Kubě zůstaly, jsou hrdinky, říká Jana

Jana je na Kubě od roku 1963.

Její manžel byl jeden z prvních Kubánců, kteří v roce 1961 přijeli do Československa na stáž. A jejich vztah byl od...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Najdete na iDNES.cz