Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aragonitové jeskyně čeká ozdravná kúra

  8:15aktualizováno  8:15
Teplice nad Bečvou - Celkem osm milionů korun stálo vybudování nové správní budovy Zbrašovských aragonitových jeskyní, kterou nyní jeskyňáři slavnostně otevřeli. Další peníze půjdou do druhé nejnavštěvovanější turistické atrakce přerovského regionu hned příští rok. V jeskyních také plánují kompletní rekonstrukci náštěvnické trasy.

"Po investicích do obnovy punkevních a Sloupsko-šošůvských jeskyní, kde podobné rekonstrukce proběhly v minulých letech, bychom se nyní chtěli pustit do Zbrašovských aragonitových jeskyní," řekl ředitel státní Agentury ochrany přírody a krajiny, která spravuje všech dvanáct zpřístupněných jeskyní v zemi, Jaroslav Hromas.

"Je nutné hlavně vynést ven kamení, které za ta léta různých stavebních úprav a rozšiřování jeskyní leckde zcela zakrylo původní stěny. Jde vlastně o návrat k původnímu stavu, protože chceme například odstranit i mnohé necitlivé zásahy, které se bohužel v minulosti v jeskyních udělaly. Vůbec bych se nedivil, kdybychom přitom narazili na dávno zapomenuté chodby nebo na zcela nové prostory jeskyní," dodal ředitel.

Přestože jsou Zbrašovské aragonitové jeskyně v Evropě jednou z nejvýznamnějších geologických lokalit kvůli svému teplicovému charakteru, nejsou zatím jako jediné v zemi zařazeny do nejvyššího stupně státní ochrany.

"Došlo k tomu nedopatřením už dávno před revolucí. Teď se však už deset let snažíme napravit chybu, ale teprve v příštím roce zřejmě ministerstvo životního prostředí jeskyně vyhlásí národní přírodní památkou, a tím je zařadí do nejpřísnější kategorie státní ochrany," řekl Jaroslav Hromas.

Brány jeskyní se pro návštěvníky sice otevřou až 1. června, už teď se ale turisté mimo jiné mohou těšit na nová sociální zařízení či prodejnu suvenýrů u vchodu do podzemí.

"Bylo nutné zrekonstruovat správní budovu, protože stará po těch téměř padesáti letech naprosto přestala stačit zájmu návštěvníků i hygienickým nárokům doby. Bohužel jsme kvůli tomu museli o měsíc odsunout otevření jeskyní pro návštěvníky," řekla vedoucí správy Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková.

Otevření nové provozní budovy se zúčastnili kromě zástupců ministerstva životního prostředí, které stavbu zaplatilo, také vnuci někdejšího objevitele jeskyní Čeňka Chromého. "Díky nim máme velmi rozsáhlý archiv z objevitelských dob jeskyní," po- chlubila se Barbora Šimečková.Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

OBRAZEM: Čas nezralých bobulí. Když Morava čeká na víno

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj...

Dobrosrdeční lidé, tradice a tvrdá práce. Okolí Velkých Bílovic je kraj nekonečných vinohradů, teplého podnebí, lánů...

TEST DNES: Kompletní výsledky testu kempů pro rodiny s dětmi

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct kempů po celém Česku, od západočeského Brodu nad Tichou až po severomoravský Příbor. Výběr...

Najdete na iDNES.cz