Anketa: zvítězilo Fidži a Řím

aktualizováno 
- Čtenáři Mladé fronty Dnes, kteří se zúčastnili ankety "Kdybyste nebyli finančně omezeni, kde byste chtěli přivítat rok 2000?", rozhodli jednoznačně. Nejvíc hlasů přislo pro pobyt na tichomořském ostrově Fidži, kde bude možné spatřit jeden z prvních úsvitů roku 2000. Na druhém místě byla z nabízených míst italská metropole Řím s Vatikánem. Další oblasti se objevovaly pouze sporadicky. Ankety se písemně či na internetovém magazínu iDnes zúčastnilo do 10. března přes 3600 lidí.
Na naši anketní otázku "Kdybyste nebyli finančně omezeni, kde byste chtěli přivítat rok 2000?", odpovědělo dopisy, pohledy či pomocí internetu přes 3600 osob. A výsledky byly až překvapivě jednoznačné.
Téměř 2500 čtenářů by se nejraději vidělo na tichomořském ostrově Fidži, který zažije kvůli své blízkosti s dělícím časovým pásmem, jeden z nejvčasnějších nových roků 2000. K nám například dorazí tento kulatý rok až o jedenáct hodin později. O konec roku na Fidži se už delší dobu hovoří a některé cestovní kanceláře ve světě dokonce již teď říkají, že mají na tento ostrov cesty vítající nový rok vyprodané.
Přitom odborníci upozorňují, že skutečně nejblíž k časovému pásmu jsou některé ostrůvky patřící Novému Zélandu. Právě sem tedy zavítá rok 2000 nejdříve. Jenže turistická infrastruktura je zde slabá a proto se tady mnoho návštěvníků neočekává.
Naši čtenáři přisoudili druhé místo v ankete Římu a Vatikánu. Italská metropole i papežský stát se totiž pečlivě připravují na příchod nového tisíciletí a některé akce budou odstartovány právě na Silvestra 1999. Řím a Vatikán získaly téměř 1100 hlasů. Tato varianta oslav konce roku je navíc pro české turisty velmi schůdná a samozřejmě nepoměrně levnější, než například Fidži.
Jenom málo hlasů dostaly další nabízená místa v naší anketě: Z nich má nejvíce (necelých dvacet hlasů) okružní plavba Karibikem. Sporadicky záskaly další hlasy egyptské pyramidy, Jeruzalém, let Concordem kolem světa, Antarktida či nejvýšše položený buddhistický klášter v Nepálu.
Někteří čtenáři nám ovšem zaslali i svůj osobitý pohled na možnou oslavu nového roku.
Například Martina Mrázková z Rousínova napsala: "Příchod roku 2000 bych chtěla strávit kdekoli, jen kdyby to bylo s celou rodinou, kterou mám tolik ráda a hlavně se svým patnáctiměsíčním synem Martinem."
Zajímavý je i názor čtenářky Věry Fafejtové z Pardubic: "Proč by mělo být slavení roku 2000 tak důležité? Je to pouze jeden z okamžiků, který není o nic významnější, než ty ostatní. Já osobně bych chtěla příchod roku 2000 uvítat někde uprostřed Sahary mezi Tuaregy, kterým by bylo, doufám, úplně jedno, zda je 5. dubna 1632 nebo 1. ledna 2000. Chtěla bych čekat na východ slunce a dívat se na měnící se barvy pouště, vzdálena oblíbených sídlištních petardových oslav."
Tolik názory čtenářů. Redakce se však z některých míst, která se v anketě objevila, pokusí redakce připravit v průběhu letošního roku reportáže či další články.

Nejčtenější

Therme Erding. Největší termály na světě máme u sousedů

Therme Erding

Pokud existují lázně, kde mají nejvíc netradičních nápadů, pak jsou to bezesporu Therme Erding. Lokalita, kterou zatím...

Znáte Česko? Vyzkoušejte si kvíz a soutěžte o atlas

Pražský hrad - chrám sv. Víta. Ukázka z encyklopedie Český atlas

Atlasy a encyklopedie se v knihovnách nikdy neztratí. Zkuste si náš vědomostní kvíz o památkách a zajímavostech Česka....

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Zachraňte si zadek, posviťte si do tmy. Vánoční dárky pro cestovatele

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Některé dárky pro cestovatele, milovníky lyžování a outdooru nemusí okouzlit cenou, naopak jejich největší předností...

Pražský hrad otevře Dům sokolníka, utajenou budovu u jízdárny

Dům sokolníka na Pražském hradě pochází z druhé poloviny 16. století.

I na Pražském hradě, nejnavštěvovanějším místě v celém Česku, jsou místa skrytá očím běžných turistů. Jedním z nich je...

Další z rubriky

Ztroskotání na ostrově. Češi radí Čechům, jak si zachránit život

V 1.díle seriálu CESTUJ BEZPEČNĚ se dozvíte, jak přežít na opuštěném ostrově

Stačí málo a vaše romantická dovolená v jihovýchodní Asii se může změnit v menší hororový film. Ztroskotání na...

Kapské město: v dokonalé přírodě se snoubí slumy s evropským luxusem

Kapské město

Jedno z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších měst světa najdeme na samém jihu Afriky. Málokterá metropole se může...

Na konci roku chtějí Češi do Paříže, Londýna nebo za teplem do Dubaje

Vánoční Paříž je letos nejoblíbenější destinací Čechů

Kam nejraději lítají Češi na konci roku? Nejčastějšími destinacemi v období Vánoc a Nového roku je Paříž, Londýn,...

Najdete na iDNES.cz