Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani v létě nemusí být hory vždy bez rizika

aktualizováno 
- Hory v létě? Kdopak by se jich bál - vždyť všechna nebezpečí se probudí až s příchodem nízkých teplot a sněhu, myslí si většina návštěvníků. Ovšem ani strmé stráně zalité sluncem nemusí být vždy bez rizika. Ostatně podívejme se na ně blíže.

Zrada počasí je samozřejmě na prvním místě. Ani v teplých měsících nemusí být příroda v tomto ohledu pouze přívětivá. A tak, zvláště máte-li namířeno do hor na delší túru, se vyplatí být připraven na všechny eventuality. A to dokonce i tehdy, když je obloha jako vymetená. Počasí se zde totiž může měnit jako nálada neurotika a není nic nepříjemnějšího, chytne-li vás nepřízeň, aniž byste měli možnost se chránit. Proto do batohu vždy patří teplý svetr a nepromokavá bunda, i kdyby se rýsoval kdovíjak krásný den. Rovněž se vyplatí přeptat se na předpověď u strarousedlíků. Díky jejich dlouhodobé zkušenosti jsou odhady počasí mnohdy přesnější než ta nejmodernější meteorologická měření.
K záludnostem patří i slunce - lépe řečeno jeho intenzivní svit. Zvláště ve vyšších nadmořských výškách bývají paprsky zrádné. Přestože teplota zde bývá nižší, slunce opaluje mnohem intenzivněji. Proto se nevyplácí opomíjet vhodnou sluneční ochranu - ať už pokrývku hlavy či opalovací krém a sluneční brýle.
Dalším rizikem při letním pobytu na horách bývá nedostatek tekutin. Zvláště při náročnějších výstupech bývá jejich úbytek markantní. Vzhledem k nižším teplotám a vanoucímu větru však nemusí být potřeba napít se tak znatelná, a tak je vhodné naordinovat si pravidelný pitný režim.
O oblečení už byla řeč, avšak tou nejdůležitější částí výstroje jsou kvalitní boty, na nichž byste rozhodně neměli šetřit. Měly by splňovat hned několik kritérií. Především by měly být pevné a fixovat nohu v kotníku. Důležitá je i vhodně profilovaná podrážka, díky níž se budete moci bezpečně pohybovat i na kluzkém povrchu. Zvláště při návratu z túry, když budete sestupovat po kamenech a kořenech stromů, takovou obuv oceníte. Už i z toho důvodu, že částečně ztlumí nárazy, jimž jsou vystavovány unavené klouby.
A konečně je zde ještě jedno "nebezpečí", tentokrát z úplně jiného soudku. Letní dovolená na horách, zvláště těch tuzemských, je v poslední době stále oblíbenější. A tak je velmi obtížné zde najít vhodné ubytování. Proto je třeba si vše potřebné zajistit již dlouho dopředu. Jinak se milovník letních toulek po horách vystavuje riziku, že nakonec nesežene nic nebo jen bídný nocleh v některém nehostinném koutě.

Autor:


Témata: obuv

Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Domy měla špinavé od sazí, teď je Zalipie nejbarevnější vesnicí Polska

V Zalipii překvapí také malovaná kamna.

Na první pohled vypadají zdejší domy jako vystřižené z dětských omalovánek. Lidové malby se tu ovšem objevují na všech...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz