Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ani Singapuřané si nemusejí odpírat bílé svátky

  12:04aktualizováno  12:04
Tropické podnebí nebrání Singapuřanům, aby si užívali jako v jiných zemích tradiční součásti Vánoc, totiž sněhu, který každý večer za obdivu procházejících padá před obchodními centry a hotely. Necelých 140 kilometrů od rovníku je Singapur od 17. listopadu ozdoben nejlepšími vánočními dekoracemi, které si lze představit. Nechybí mezi nimi ani smrk pocházející z Kalifornie, jenž je umístěn na kopci v jednom z parků v srdci tohoto malého asijského státečku.

Ve skrytu větví "stromečku", který dosahuje výšky sedmiposchoďové budovy, lze každý den vyslechnout tradiční hudební představení. Šťastlivci, jimž se podaří si prorazit cestu až do chaty ve švýcarském stylu korunované nápisem "Šťastné
Vánoce a rok 2001", si vychutnávají procházku obklopeni bavlněnými mraky na čemsi bílém, což je ve skutečnosti velmi jemná mýdlová pěna, která i toho největšího experta zmate již na průměrnou vzdálenost.

"Bílé Vánoce" rovněž umožňují pořídit si fotografii na lyžích, na nichž se sjíždí z "ohromného" svahu, zatímco za zády vám hučí "sněhová" lavina, nebo na tradičních saních tažených psím s přežením.

Centrum města již dva týdny představuje "zimní pásmo" díky svým gigantickým a luxusním bělostným dekoracím, které osvětluje na 50.000 modrých a zlatých žárovek, které od zešeření neúnavně blikají a přitahují tisíce lidí, kteří dennodenně blokují pěší i jízdní dopravu.

Západní designeři, například Francouz Louis Clair, byli najati soukromým sektorem a úřadem pro cestovní ruch, aby vytvořili sněhové loutky, alpské chaty, kouzla či triumfální oblouky z kovu a plastu vážící až šest tun, a připravili to nejkrásnější osvětlení. Heslem soutěže bylo "čím větší, tím lepší".

Podle Claira, který v Singapuru už pracoval na jiných projektech, osvětlit město na Vánoce je "jako obléci ženu do hávu z diamantů". Přestože úřad cestovního ruchu ho požádal, aby tentokrát vytvořil "něco jiného a mnohem vyumělkovanějšího",
designer není spokojen s požadavkem nízké intenzity světel, aby nebyli rušeni řidiči.

Kromě toho jsou lidé ohlušováni hlasy z reproduktorů luxusních nákupních středisek, obklopeni reklamou, která je zve k bruslení na ledě či sledování vánočních filmů. Ke "kouzlu" Vánoc přispěla také tržišťátka, smrčky umístěné v bankách a úřadovnách, jakož i reklamní stránky v denících nabízející tradiční vánoční menu v těch nejprestižnějších obchodních domech a restauracích.

Úřady si přejí "jiné Vánoce" a oznámily, že přezkoumají možnost distribuce vánočních poukázek mezi singapurskými úředníky, kteří nemají placené přesčasy. Příčinou je předpokládaný roční růst 9,5 procenta. "Za dlouhou dobu je tento rok nejlepší. Je znát soutěživost ve výzdobě a zvýšení luxusu, jenž nemá hranic," tvrdí Elma Ongová, která žije v Singapuru deset let. "Když jsem sem přišla, veřejné oslavy křesťanských vánoc neexistovaly. Pouze koncem ledna se slavil čínský Nový rok. Teď se oboje téměř spojuje." 

V lednu, sotva dva týdny po demontáži vánoční výzdoby, se začíná instalovat jiná k oslavě čínského Nového roku. Většinu obyvatelstva Singapuru tvoří etničtí Číňané a úřady již vyhlásily, že pro rok 2001, který je podle čínského kalendáře rokem hada, budou vydány zvláštní mince ze zlata, stříbra a niklu.

Autor:


Nejčtenější

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Luxus za 18 miliard korun. Loď pro šest tisíc pasažérů pohání zemní plyn

Výletní zaoceánskou loď AIDAnova nepohání nafta, ale zemní plyn.

Nudí vás už klasické výletní lodě? Křest nového plavidla AIDAnova posunul hranice luxusu a přepychového vybavení při...

Najdete na iDNES.cz