Muzeum moderního umění Andyho Warhola ve východoslovenských Medzilaborcích | foto: Alexandra Jašová

Za Warholem do Medzilaborců, na konec světa

  • 1
Mají tady jeho tmavé brýle a dokonce plátěnou košilku, v níž byl pokřtěný. Ale Medzilaborce, to je taky pocit samoty, který dává za pravdu Andymu, jenž říkával, že pochází odnikud.

Portrét Marilyn Monroe v různých barevných kombinacích, rudý Lenin a samozřejmě plechovky od Campbellových polévek. Za jedněmi z nejvýznamnějších děl amerického popartového umělce Andyho Warhola není nutné vážit cestu do Ameriky ani stát fronty na vstup do světových galerií. Od roku 1991 jsou vystavené v Muzeu moderního umění Andyho Warhola ve východoslovenských Medzilaborcích.

Už před vstupem do muzea mě vítá obrovská konzerva Campbellovy rajské polévky. Kdyby byla opravdová, nasytila by bez problémů celé tohle městečko s šesti a půl tisíci obyvatel. Napodobenina plechovky, která mě převyšuje o zhruba půl metru, připomíná Warholovo dílo, jež jej asi nejvíce proslavilo: sérii pláten, na kterých umělec vyobrazil různé druhy Campbellovy polévky, ve Spojených státech dodnes oblíbeného pokrmu, jejž prý obědval téměř každý den.

Paní, která mi prodává lístky (3,5 eura pro dospělé), mluví víc rusínsky než slovensky a v muzeu se ocitám téměř sama, což podtrhuje jeho zvláštní atmosféru. Černě natřené stěny kontrastují s výraznými barvami Warholových děl a parkety mírně vržou pod nohama. Dva obrazy ze série Květiny (Flowers) jsou doplněny květovanou podkladovou tapetou, pod barevnými Marilyn zase tapetu tvoří vyobrazení několika desítek plechovek Campbellovy polévky.

Socha Andyho Warhola v parčíku ve slovenských Medzilaborcích

V muzeu Andyho Warhola v Medzilaborcích mají i slavnou Campbellovu polévku.

Místo lavičky pro odpočinek během prohlídky pozoruji uprostřed potemnělé místnosti, kde jsou nasvícena pouze vystavená díla, krabici od utěrek Brillo, plastiku, již Warhol vytvořil v roce 1970. I výstavní plocha se tak stává součástí expozice, která ve svém okolí nemá obdoby.

Může se hodit

Do Medzilaborců jezdí vlaky i autobusy z Humenného (délka jízdy je asi 1 hodina) nebo autobusy z Prešova (přes Humenné, asi 3 hodiny).

Vzhledem k tomu, že Humenné je vzdálené přibližně osm hodin cesty z Bratislavy, je vhodné návštěvu Muzea moderního umění Andyho Warhola spojit s cestou na Spišský hrad, do Levoče, Košic či Prešova.

Kromě 160 významných Warholových děl, jako jsou například Červený Lenin (Red Lenin), Mao, Květiny (Flowers) nebo jeho autoportrét, jsou v další části muzea vystaveny také artefakty z umělcova života. Jedním z nejcennějších exponátů je podle kurátora muzea bílá plátěná košilka, v níž byl pokřtěn Andy i jeho dva starší bratři, Paul a John.

V expozici uvidíte umělcovy slavné sluneční brýle nebo fotoaparát, ale i listinu, ve které se Andy Warhol zříká dědických nároků na majetek svých rodičů ve vesničce Miková nedaleko Medzilaborců.

A v poslední, třetí části muzea jsou k vidění také díla Paula Warhola, Andyho bratra, a Jamese Warhola, Andyho synovce a profesionálního výtvarníka, který ilustruje knihy pro děti.

Dál už silnice nevedou

Warholovi rodiče, Andrej a Júlia Varholovi, kteří své jméno poameričtili na Warhola, se narodili v malé vesnici Miková na severovýchodě Slovenska, tehdy ještě součásti Rakouska-Uherska. Usadili se v Pittsburghu, kde se později narodili jejich tři synové, z nichž ten nejmladší se stal jedním z nejznámějších tvůrců pop-artu.

Světoznámý umělec zemřel v roce 1987 a čtyři roky po jeho smrti vzniklo v Medzilaborcích Muzeum moderního umění Andyho Warhola.

Warhol sám však často říkal, že pochází odnikud. Při cestě do Medzilaborců se člověk opravdu neubrání pocitu, že jede tak trochu na konec světa, do zapadlého městečka poblíž hranice s Polskem a Ukrajinou, kde silnice končí v přilehlých vesničkách a dál už nevedou. A právě i tato cesta na konec světa dodává expozici její výjimečnost a autentičnost, se kterou se ve světových galeriích nesetkáte.

Medzilaborce. Zdroj: http://www.openstreetmap.org/