Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

aktualizováno 
Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie nestíhá řešit menší zločiny.

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. | foto: Profimedia.cz

Před hlavním nádražím Centraal, pomyslnou branou do Amsterdamu, bývá v noci rušno. Potkávají se tady pozdní cestující a pouliční umělci, prodejci drog a zástupy turistů. Mezi nimi je snadné se ztratit. Proto se tu daří drobné kriminalitě znuděných adolescentů, ale i mnohem závažnějším násilným zločinům.

Policisté mají plné ruce práce. Když jde o menší přestupky, jako je rušení nočního klidu, často jen postávají decentně stranou. „Každou noc se tady valí ukřičené zástupy kolem našich oken, nedá se spát a těch odpadků, co kolem zůstane,“ stěžuje si Elp Ipingová, která bydlí v centru osmisettisícové nizozemské metropole.

Nová studie, kterou zveřejnil městský ombudsman Arre Zuurmond, označuje situaci za kritickou. „Amsterdam se stává v noci skutečně městskou džunglí,“ řekl Zuurmond deníku Trouw.

Zločinnost roste. Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. „Příjmy ze zločinu jsou na vzestupu, v ulicích není žádná autorita a policie situaci absolutně nezvládá,“ říká amsterdamský ombudsman.

Močí na policejní auta

To je znepokojivá zpráva pro Nizozemce, stejně jako pro davy turistů, kteří přijíždějí: ročně zavítá do Amsterdamu 18 milionů návštěvníků, tedy o něco více, než činí počet obyvatel Nizozemska. Mnohým z nich noční výtržnosti nevadí, či se dokonce sami stávají jejich součástí.

Arre Zuurmond se obává, že od drobného narušení pořádku vede přímá cesta k závažnější kriminalitě. Proto chce volit „newyorskou cestu“ nulové tolerance.

Mluví z osobní zkušenosti. Strávil v ulicích nočního Amsterdamu dva týdny, aby sledoval situaci. Výsledek ho nepotěšil. „Jen za jedinou noc jsme napočítali 900 trestných činů,“ vypočítává. A přidává jeden svůj noční poznatek: „Můžete dokonce beztrestně močit na policejní auto, řidiče to nechá v klidu,“ uvedl Zuurmond.

Apeluje na politiky, aby se situací zabývali. Femke Halsemaová, nová amsterdamská starostka ze strany Zelených, ujišťuje, že problém stojí v její agendě na předním místě. Připouští, že od drobných zločinů vede přímá cesta k násilí.

Přísně na drogy

Už dříve úřady nasadily přísnější kurz. Vyšší jsou pokuty za porušování veřejného pořádku. Přísnější pravidla omezila podnikání ve „hříšné čtvrti“ Red Light District. Zakázala třeba organizované prohlídky skupin větších než 20 lidí, akce musí skončit do jedenácti večer. Zakázáno je také pokřikování, užívání drog či alkoholu.

Amsterdam se také snaží následovat ostatní nizozemská města a omezuje kdysi volný prodej marihuany. Tradiční otevřenost se podle Holanďanů v případě drog neosvědčila. Zatáhli proto za brzdu a snaží se jejich prodej i konzumaci omezovat. Amsterdam mimo jiné snížil počet „coffee shopů“, zejména v okolí škol.

Nic z toho ale zatím zjevně nepomáhá. „Na ulici se v noci prodávají drogy, městem jezdí dva tisíce nelegálních taxíků, všude vidíte drogy a krádeže a žádnou akci policie,“ popisuje Zuurmond.

Autoři:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Začíná Alka turnaj. Chorvaté si připomínají slavné vítězství proti Osmanům

Na město Sinj dohlíží z místa bývalé pevnosti Panna Marie.

Každý první srpnový víkend bývá v ulicích chorvatského města Sinj k vidění originální rytířský turnaj, který se pořádá...

Francouzský park povolal opeřené uklízeče, nedopalky zničí letka havranů

Ve francouzském zábavním parku budou sbírat odpadky havrani. Ilustrační snímek

V zábavním parku Puy du Fou na západě Francie bude o pořádek pečovat šestice havranů. Ptáci byli vycvičeni na sbírání...

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Najdete na iDNES.cz