Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

aktualizováno 
Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie nestíhá řešit menší zločiny.

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. | foto: Profimedia.cz

Před hlavním nádražím Centraal, pomyslnou branou do Amsterdamu, bývá v noci rušno. Potkávají se tady pozdní cestující a pouliční umělci, prodejci drog a zástupy turistů. Mezi nimi je snadné se ztratit. Proto se tu daří drobné kriminalitě znuděných adolescentů, ale i mnohem závažnějším násilným zločinům.

Policisté mají plné ruce práce. Když jde o menší přestupky, jako je rušení nočního klidu, často jen postávají decentně stranou. „Každou noc se tady valí ukřičené zástupy kolem našich oken, nedá se spát a těch odpadků, co kolem zůstane,“ stěžuje si Elp Ipingová, která bydlí v centru osmisettisícové nizozemské metropole.

Nová studie, kterou zveřejnil městský ombudsman Arre Zuurmond, označuje situaci za kritickou. „Amsterdam se stává v noci skutečně městskou džunglí,“ řekl Zuurmond deníku Trouw.

Zločinnost roste. Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto tisíc obyvatel připadají 3,14 vraždy. „Příjmy ze zločinu jsou na vzestupu, v ulicích není žádná autorita a policie situaci absolutně nezvládá,“ říká amsterdamský ombudsman.

Močí na policejní auta

To je znepokojivá zpráva pro Nizozemce, stejně jako pro davy turistů, kteří přijíždějí: ročně zavítá do Amsterdamu 18 milionů návštěvníků, tedy o něco více, než činí počet obyvatel Nizozemska. Mnohým z nich noční výtržnosti nevadí, či se dokonce sami stávají jejich součástí.

Arre Zuurmond se obává, že od drobného narušení pořádku vede přímá cesta k závažnější kriminalitě. Proto chce volit „newyorskou cestu“ nulové tolerance.

Mluví z osobní zkušenosti. Strávil v ulicích nočního Amsterdamu dva týdny, aby sledoval situaci. Výsledek ho nepotěšil. „Jen za jedinou noc jsme napočítali 900 trestných činů,“ vypočítává. A přidává jeden svůj noční poznatek: „Můžete dokonce beztrestně močit na policejní auto, řidiče to nechá v klidu,“ uvedl Zuurmond.

Apeluje na politiky, aby se situací zabývali. Femke Halsemaová, nová amsterdamská starostka ze strany Zelených, ujišťuje, že problém stojí v její agendě na předním místě. Připouští, že od drobných zločinů vede přímá cesta k násilí.

Přísně na drogy

Už dříve úřady nasadily přísnější kurz. Vyšší jsou pokuty za porušování veřejného pořádku. Přísnější pravidla omezila podnikání ve „hříšné čtvrti“ Red Light District. Zakázala třeba organizované prohlídky skupin větších než 20 lidí, akce musí skončit do jedenácti večer. Zakázáno je také pokřikování, užívání drog či alkoholu.

Amsterdam se také snaží následovat ostatní nizozemská města a omezuje kdysi volný prodej marihuany. Tradiční otevřenost se podle Holanďanů v případě drog neosvědčila. Zatáhli proto za brzdu a snaží se jejich prodej i konzumaci omezovat. Amsterdam mimo jiné snížil počet „coffee shopů“, zejména v okolí škol.

Nic z toho ale zatím zjevně nepomáhá. „Na ulici se v noci prodávají drogy, městem jezdí dva tisíce nelegálních taxíků, všude vidíte drogy a krádeže a žádnou akci policie,“ popisuje Zuurmond.

Autoři:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Další z rubriky

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...

OBRAZEM: Infračervená Evropa. Svět, který vidíme, ale nevnímáme

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v...

Pařížský fotograf Pierre-Louis Ferrer objevil kouzlo infračervené fotografie v roce 2010 při studiích na vysoké škole....

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Najdete na iDNES.cz