Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Houbičky a smart shopy. Turistický fenomén Amsterdamu, 2. díl

aktualizováno 
Slavné amsterdamské coffee shopy se od 1. ledna pro cizince uzavřou, výlety za konopím ale nejspíš budou pokračovat. Turisté se budou moci v nejliberálnějším městě Evropy nadále podívat do tzv. smart shopů, které nabízejí například houbičky, nebo navštívit první "osvětové" muzeum konopí na světě.

Sen každého vášnivého "botanika". Semínka desítek nejrůznějších druhů konopí jsou v Amsterdamu běžně na prodej. | foto: Libor Budinský, pro iDNES.cz

Pivo nebo houby

Populární smart shopy nabízejí látky povzbuzující činnost mozku. Preparátů jsou tu na prodej stovky a jen málokdo se v nich vyzná. Zřejmě nejznámější jsou ovšem houbičky, které výrobci kvůli problémům s úřady raději přejmenovali a místo tradičních magic mushrooms nabízejí třeba magic truffles.

Fotogalerie

A můžete si vybrat hned z několika druhů. Jak? Třeba vás inspiruje následující popis: "Výlet pro zkušené znalce. Připravte se na báječnou výpravu do barevného světa fantazií a snů." Zhruba čtyř až pětihodinový zážitek vychází na 12 až 17 eur, což v porovnání  cenovou hladinou v Amsterdamu není nijak vysoká částka. Jen pro srovnání, když si zajdete na oblíbené "zimní" a značně silné pivo bock (může mít i sedm procent alkoholu), zaplatíte za dvě a půl deci tři a půl až čtyři eura. 

Semínka z celého světa

Tip na dovolenou

Vyberte si zájezd na dovolena.iDNES.cz a poznejte Amsterdam.

Jenže smart shop a coffee shop není zdaleka jediné místo, kde se dají koupit drogy. Velmi populární jsou takzvané banky konopí (seeds či seed bank), kde se prodávají vyšlechtěná konopná semínka pocházející z nejrůznějších koutů světa, třeba z Ruska, z Afriky či z Asie. "Máme největší nabídku konopných semínek na světě včetně mnoha vítězů prvních cen z konopných festivalů. Záleží jen na vás, co si vyberete," slibuje prodavačka Lissane a podává nám barevný prospekt s fotografiemi a popisem asi padesáti druhů konopí.

Nejlevnější semínko, ano, opravdu jedno jediné semínko, stojí kolem pěti eur, pokud jich ovšem koupíte víc, třeba deset, dostanete se na cenu kolem dvou eur. Naopak ty nejlepší a nejdražší rostlinky vyjdou i na 18 eur za jedno semínko. Ale po padesáti až osmdesáti dnech vám prý přinesou 100 až 150 gramů "kvalitního materiálu".

Smart shopy ale nabízejí také semínka marihuany či magic mushrooms, tedy

Smart shopy ale nabízejí také semínka marihuany či magic mushrooms, tedy halucinogenní houbičky.

Nejlíp roste na jaře

Po stopách marihuany

Místní cestovky pořádají konopné tour: se zkušeným průvodcem můžete odhalovat tajemství zvláštní subkultury, kterou tolerovaná konzumace marihuany za dlouhých třicet let v Amsterdamu vytvořila. Během dvou hodin vám vysvětlí pravidla holandského práva a tolerance konopí a představí vám známé i neznámé coffee shopy. Exkurze stojí 12 eur a nezahrnuje ani vstup do muzea konopí a samozřejmě ani nákup vzorku.

Zatím není jasné, co bude s obchody po Novém roce, kdy v celém Amsterdamu začne platit zákaz prodeje marihuany v coffee shopech pro cizince. Ti totiž tvoří výraznou část zákazníků, a to jak v coffee shopech, tak v obchodech seeds. Ale zatím běží prodej na plné obrátky a prodavač ochotně radí turistům, jak semínka vybrat a jak je pěstovat.

"Záleží na tom, jaké podmínky pro pěstování marihuany máte. Zda budete používat jen umělé, nebo i přirozené světlo, kolik máte místa a jakou půdu. Podle toho vám doporučím konkrétní semena," vykládá ochotně Michael a dodává: "Zasadit si je doma můžete prakticky kdykoliv, ale nejlepší je březen či duben, kdy přichází jaro a celá příroda je nastartovaná k růstu."

Lék na bolest

Velkým hitem Amsterdamu je také slavné muzeum konopí, které bylo založeno již v roce 1985 a každý rok ho navštíví zhruba 100 tisíc lidí. Muzeum má dvě části, které stojí téměř vedle sebe uprostřed Red Light Districtu (vstupné 9 eur platí do obou částí muzea). Jeho součástí je slavná "žárovková" konopná zahrádka, kde pod umělým světlem rostou výstavní kusy konopí. "Chceme návštěvníkům ukázat, že konopí není jen geniální rostlina, která před staletími znamenala pro naše předky nenahraditelnou surovinu, ale že má obrovský význam i dnes, hlavně pro své relaxační a léčivé účinky. Ne náhodou se o konopí hovoří jako o aspirinu 21. století," vykládá nadšeně místní průvodkyně a dodává, že léčebný efekt marihuany zatím není zcela odhalen, ale už dnes ji vyhledává spousta nemocných pro její unikátní schopnost tlumit bolest.

Jedna z nejstarších zmínek o marihuaně pochází z knihy z 6. století. Ale

Jedna z nejstarších zmínek o marihuaně pochází z knihy z 6. století. Ale samotný text napsal řecký botanik už o pět století dříve.

Konopná banka

Muzeum založil před třiceti lety Ben Dronkers, který už tenkrát začal sbírat konopná semínka z nejrůznějších zemí světa, od Středního východu a jihovýchodní Asie až po Karibik. A protože si svou sbírku nechtěl nechat pro sebe, založil také banku konopných semínek, která obsahuje desítky druhů vyšlechtěného konopí z celého světa.

Ale pojďme zpátky do muzea, kde se dozvíte spoustu zajímavých informací nejen o historii konopí, ale také o vzniku amsterdamských coffee shopů, díky nimž získalo město mimořádnou turistickou atrakci. Bohužel, démonizace konopí, kterou zahájila americká vláda ve 30. letech minulého století, stále pokračuje a kvůli tlaku Evropské unie budou coffee shopy od začátku příštího sloužit výhradně obyvatelům města a nikoliv turistům.

Autor: pro iDNES.czNejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Zákaz vstupu na panské. Turisté chtějí průchod cenným lesem hájit u soudu

Vstup do Rukávečské obory u Milevska v září 2010.

V Česku je na spadnutí první soudní spor o zpřístupnění turistické značené cesty, kterou zahradil majitel pozemku a...Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Z Machu Picchu vykázali evropské turisty, fotili se s odhaleným pozadím

Machu Picchu v Peru

Správa archeologické památky Machu Picchu vyloučila z areálu tři evropské turisty, kteří se na místě fotografovali s...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Najdete na iDNES.cz