Alpy i lyžaři nedočkavě čekají na sníh

aktualizováno 
Poměrně suché počasí doprovázené nezvykle vysokými teplotami, které na většině území Evropy přetrvává, milovníkům zimních sportů moc radosti nedělá. Na vydatnou sněhovou nabídku stále čekají Alpy i další vysokohorské řetězce, meteorologové ale výraznější sněžení zatím nepředpovídají. Kde si teď zalyžujete - v článku.

Itálie
Na lepší lyžařské časy se snad začalo konečně blýskat v Itálii, kde od minulého týdne přibylo něco málo sněhu.

Alta Badia například hlásí až 100centimetrovou pokrývku, sjezdovky ale zůstávají stále uzavřené. Něco sněhu připadlo i v Cervinii, kde je dokonce na horním konci tratí ve výšce 3480 metrů až 220 centimetrů sněhu, tratě ale pro běžný provoz nejsou připraveny.

O něco lépe na tom jsou v oblasti Alta Pusteria, kde sice leží jen 75 centimetrů sněhu, ale už je alespoň otevřena jedna sjezdovka a do provozu byly uvedeny dva vleky.

Poměrně dobře vypadá situace na horských svazích ve vyhlášené Cortině d'Ampezzo. Sněhová pokrývka se zde pohybuje od 20 do 160 centimetrů, zprovozněno bylo již 35 kilometrů tratí z celkové délky 110 kilometrů a je možné využít deset z 35 vleků.
Pokud jde o kategorie sjezdových tratí, zelené zůstávají mimo provoz, ale lyžuje se už na 12 modrých (ze 42), na pěti červených (z 15) a na dvou černých (z osmi).

Radost dělá lyžařům i Livigno, byť sněhu je zde zatím mezi 20 až 60 centimetry: v provozu je 15 ze 110 tratí - včetně tří červených a čtyř černých - a funguje pět vleků z 23.

Výrazné zlepšení také hlásí Madonna di Campiglio se 160 centimetry sněhu ve výšce 2510 metrů. Lyžuje se na 28 sjezdovkách z 45, v provozu je 11 vleků z 25. 

Také Val Gardena s 90 centimetry zprovoznila 12 kilometrů tratí ze 175 a rovněž tři vleky z 82, ale na skutečnou zimu se čeká i tady.

Stejné je to na Soldě, kde sice naměřili už 200 centimetrů sněhu na vrcholech, ale na sjezdovkách se ještě lyžovat nedá.

Rakousko
Mnoho radosti si zatím neužijí lyžaři ani v Rakousku, pokud ovšem nezamíří až úplně nejvýš na vysokohorské ledovce.

Například Bad Gastein má 80 centimetrů sněhu, ale areál je stále mimo provoz.

Trošku se zlepšily podmínky na Dachsteinu: přestože zde leží jen 50 centimetrů sněhu, v povozu už je podle informací z internetu sedm tratí. V Söldenu leží 135 centimetrů sněhu, takže zde bylo už otevřeno 36 kilometrů sjezdovek a deset vleků. Hintertux má 160 centimetrů sněhu, funguje tam 57 kilometrů tratí a 16 vleků z 67.

Švýcarsko
Ve Švýcarsku to z hlediska sněhových podmínek stále nestojí za mnoho, i když za čtvrtek a pátek v řadě vysokohorských středisek napadl pravý prašan. V Arose je 30 centimetrů sněhu stejně jako ve Svatém Mořici a v Zermattu, v Davosu dokonce 80
centimetrů, ale tratě i zařízení jsou vesměs mimo provoz. 

Francie
Neslavně na tom jsou i oblíbená francouzská alpská střediska, která na sníh čekají už několik týdnů. Naposledy sněžilo na většině míst kolem 27. listopadu, ale z lyžařského hlediska to nestálo za řeč, protože svahy pokryla tak pěticentimetrová
vrstvička, byť prašanu.

Pět centimetrů sněhu je například v Alpe d'Huez, ve Val Thorens a ve Valmeinier; 20 centimetrů v La Plagne, o 20 centimetrů víc v Meribel a 50 centimetrů ve Flaigne.

Německo
Naprosto minusové informace poskytují internetové stránky o sněhových podmínkách v německých horách. Z toho lze usuzovat, že sněhu stále moc není.

Slovensko
Na Slovensku sice začala lyžařská sezona 2003/2004 v pondělí 1. prosince, v provozu ale není ještě ani jediné lyžařské středisko.

Klimatické podmínky - tedy vysoká teplota vzduchu - zatím stále neumožňují výrobu technického sněhu a sněhová děla zůstávají nadále v nečinnosti. Meteorologové však očekávají, že situace se změní s příchodem Mikuláše. Takže už na tuto sobotu předpovídají ochlazení a možná i pár sněhových vloček.

Autoři: ,

Nejčtenější

VIDEO: Kyslík jen za příplatek. Vtipná instruktáž rozesmála cestující v letadle

Vtipná palubní posádka bavila celé letadlo

Bezpečnostní instrukce patří k nejnudnější části cestování před vzletem letadla. Zpříjemnit pasažérům dlouhou chvíli se...

Sova nic neuloví, tetřívek nepřeběhne. Nové sjezdovky škodí Krkonoším

Ilustrační snímek

Rok po vzniku Krkonošského národního parku se tam lyžovalo na 65 hektarech sjezdových tratí. Po více než padesáti...

Blesk nepotřebujete. Zaručené tipy jak udělat parádní fotografii v noci

Poměrně ojedinělý záběr na zasněžený Karlův most je fotografován časně ráno,...

Noční fotografování má mnoho kategorií, disciplín a podob. I když jde o poměrně náročnou disciplínu, o to více budeme...

Lesníci obnaží zříceninu hradu Trosky. Skály bez stromů chtějí ekologové

Rekonstrukce silnice z Borku do Troskovic přišla Liberecký kraj na 42 milonů...

Hradní věže Panna a Baba vystoupí ze zajetí stromů a dají najevo ještě důrazněji svůj majestát. Stejně jako celé...

Vědci našli tajemství úspěchu Vikingů na moři. Lodě utěsňovali dehtem

Kvalitní lodě umožnily Vikingům daleké objevitelské cesty, v průběhu kterých...

Za nevídanými dobyvatelskými úspěchy Vikingů, severských nájezdníků, stály jejich pověstné štíhlé lodě. Rychlé, dobře...

Další z rubriky

Lyžování se sluncem. Přehled středisek, kde si ještě o víkendu zalyžujete

Ilustrační snímek

Lyžaři mohou o víkendu stále vyrazit do několika horských středisek v Česku. Některé skiareály dokonce zvažují, že...

První lyžování v Česku začíná. Monínec zasněžuje i při teplotách nad nulou

Na Monínci se chystají spustit lyžařskou sezonu, rolby rozhrnují uměle...

Rekreační areál Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku se v sobotu otevírá lyžařům. Lyžovat se zatím bude na šest set...

Skipasy ve větších areálech zdraží. Při nákupu přes internet ušetříte

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře

Skipasy ve větších českých lyžařských střediscích zdraží o 3,5 procenta na 599 korun pro dospělého, pro dítě na 428...

Najdete na iDNES.cz