Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Alpská střediska očekávají rekordní sezonu

  18:14aktualizováno  18:14
Velká francouzská alpská střediska čeká podle odborníků na turistiku rekordní zimní sezóna. Po zářijových leteckých atentátech ve Spojených státech se řada Evropanů tuto zimu raději chystá na dovolenou na horách, než ve vzdálených teplých krajích. "Máme hodně žádostí o rezervace nejen od Francouzů, ale i z Británie, Itálie či Beneluxu," uvedl ředitel profesního sdružení horských středisek Christian Rochette. Především populární velká střediska na severu francouzských Alp podle něj zaznamenala asi o deset procent více rezervací na období Vánoc a Nového roku, než loni; rezervací přibývá i na únorové školní prázdniny.

Velký zájem je například o pobyt v savojských střediscích Les Arcs a Valmorel, kde se počet rezervací zvýšil až o 20 procent. V La Plagne očekávají, že v období Vánoc budou ubytovací kapacity zaplněny až na 82 procent. Američanů jezdilo do francouzských Alp jen poskrovnu, takže jejich úbytek se středisek příliš nedotkne.
   

Nedostatek sněhu v loňském roce, který ostatně i nyní zatím trápí francouzské Alpy, způsobuje větší zájem o výše položená střediska. Stanice v nižších polohách musejí svůj handicap dohánět umělým dosněžováním.
   

Jižní Alpy však podle deníku Le Figaro začínají zaostávat za velkými středisky v savojských Alpách. V příštích pěti letech by jižní centra měla investovat do své modernizace na 1,28 miliardy franků, a to především do obnovy lanovek. Pro většinu z nich je však tento cíl nedosažitelný, neboť nemají na tak rozsáhlou rekonstrukci dostatek peněz.
   

Ve srovnání s velkými lyžařskými centry na severu francouzských Alp se zde i v letošním roce investovalo do modernizace velmi málo. V departementu Haute-Alpes putovalo na obnovu vleků jen necelých sedm procent z 900 miliónů franků, které byly do modernizace lanovek investovány v celé Francii.
   

V tomto departementu se nacházejí střediska, která na přelomu zimy a jara hojně navštěvují i čeští lyžaři, jako například Vars- Risoul, Orciere, Superdévoluy, Les Orres či Puy-Saint-Vincent. Turismus zde představuje tři čtvrtiny místního hospodářství.
   

Mnohem lepší sezónu než loni očekávají také ve francouzských Pyrenejích, které jsou však pro české lyžaře příliš vzdálené. V Pyrenejích se díky velké sněhové nadílce lyžuje již tři týdny a rezervace na přelom roku se zvýšily v průměru o 15 procent.
   

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Další z rubriky

Slovensko pro tuláky. Pustiny a temnoty Veporských vrchů lákají i hvězdáře

Vyhlídka z Klenovského Veporu

Opuštěná a temná místa lidi většinou děsí, v případě slovenských Veporských vrchů však mohou být pro mnohé tuláky...

Zbourat a znovu postavit. Unikátní most v Kambodži přitahuje tisíce turistů

Oprava bambusového mostu přes řeku Mekong v kambodžském Kampong Chamu

Měří víc než kilometr, tvoří jej padesát tisíc bambusových stébel a každý rok jej místní strhnou a znovu postaví. V...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz