Afrika prohrává boj s AIDS

  13:59
Nemoc AIDS se v Mali, podobně jako jinde v Africe, šíří na kolech nákladních aut. Největší koncentrace nemocných je podél hlavní silnice vedoucí od guinejských hranic k severu. Zatímco celostátní průměr v Mali jsou zhruba tři procenta nakažených, tady je to dvojnásobek. Virus HIV je stejně mobilní jako řidiči kamionů. Mali, obrovský a zbídačený stát v srdci západní Afriky, prohrává s AIDS téměř na celé čáře. Je to klasický africký příběh, v němž hlavní roli hrají bída, neznalost, nedostatek ochranných prostředků a sexuální zneužívání.

"My se jen bráníme, nemoc má vrch a zvrátit to je zatím nemožné," říká Ibrahim Soumbounu z nemocnice Gabriela Tourého v Bamaku. Nemoc AIDS zasáhla v Mali, kde žije jedenáct milionů obyvatel, asi 130 000 osob. Hlavní obětí jsou mladé dívky, jež bída v tisících vyhání z rodných vesnic. Stávají se služkami ve městech, což ale také často znamená sex se zaměstnavateli. A nejen to. "Protože nemají ochranu rodiny, jsou snadným terčem mužů z okolí," říká Bill Tod z organizace Zachraňte děti.

Některé z dívek se nakonec přiživují prostitucí. Nejlevnější stojí v přepočtu pětadvacet korun. "Ochraňujte se," zní nápis na billboardu na pobřežní silnici v Bamaku. Jak? Obrázek chlapce a dívky a také prezervativu je dostatečně výmluvný. "Problém je v tom, že ochrana je v chudém státě příliš velký přepych," podotýká však Bill Tod. Vláda se snaží cosi podnikat, ale ani ona nemá peníze, což je typické pro celou Afriku.

Začátkem dubna dojednala se západními farmaceutickými koncerny obrovské snížení cen léků proti AIDS. Zatímco v Americe stojí roční léčba 15 000 dolarů, v Mali nyní vyjde jen na 800 dolarů. I to je však pro většinu Malijců astronomická částka. V cestě AIDS proto stojí jen přednášky o hygieně a ochraně na školách. Je to málo, ale v muslimské zemi je to současně průlom. "A je to taky užitečnější, než se učit nepodstatné věci o Francii," řekla k tomu jedna sedmnáctiletá středoškolačka.

V Ugandě je situace obdobná. AIDS je hlavní příčinou smrti ugandské populace. V současnosti jsou nakaženy dva miliony lidí. I když se díky velké osvětě podařilo nárůst počtu infikovaných zbrzdit, představuje AIDS katastrofu jak pro ekonomiku v Ugandě, tak pro život obyčejných lidí.

V celé Ugandě žije v současnosti zhruba 1,5 milionu sirotků, z toho dvě třetiny ztratily své rodiče právě kvůli AIDS. Děti jsou zanedbané ve všech směrech - jsou podvyživené a nemají přístup k lékařské péči. Mnoho z nich potřebuje naléhavou operaci, například kýly, ale také léčbu vážných nemocí. Některé děti jsou HIV pozitivní. Jejich okolí jim však nemůže pomoci, neboť chudoba rodin v této oblasti je alarmující. Tyto děti, které nechodily do školy, nečeká obvykle dobrá budoucnost. Dívky se provdají v průměru v šestnácti letech a z chlapců se stane nekvalifikovaná námezdní síla, která příležitostně pracuje na cukrových plantážích.

Ta malá chýše vypadala jinak než ostatní hliněná stavení ve vesnici. Nepředstavitelný  nepořádek šokoval a chudoba bila do očí. Ne že by ostatní stavení ve vsi Kikube asi šedesát kilometrů od Kampaly vypadala bohatě, ale tato chýše byla opravdu zanedbaná. Vylezla z ní malá holčička v roztrhaných šatech a řekla, že je doma jenom maminka. Ano, byla doma. Ležela uvnitř - umírající žena v posledním stadiu AIDS. Místní pastor později řekl, že v rodině v této chýši žijí ještě další dvě děti, nejstaršímu je čtrnáct let. Nemají žádné příbuzné, protože všichni zemřeli na AIDS.

Děti se snaží všemožným způsobem přežít a postarat se o maminku. Ani jedno z nich nechodí do školy. Místo toho pracují na poli za malou úplatu nebo nosí vodu jiným lidem. Skoro veškeré jídlo si pěstují. Později se ukázalo, že takových dětí je v Kikube více.

Příběh z této vesnice má však alespoň trochu šťastný konec. Dvě děti, které žijí s umírající matkou, našly v České republice sponzory a začaly chodit do školy. Bude o ně postaráno do té doby, dokud se neosamostatní.
 

Děti, jejichž rodiny vymřely na AIDS, se řadí do skupiny, aby zaspívaly píseň proti vysokým cenám léků zpomalujících postup nemocí spojených s AIDS. Tato nemoc rozvrací nejen rodiny, ale deptá i hospodářství mnoha afrických států, protože postihuje zejména lidi v produktivním věku

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.4 21:56

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pozor na omyl. Tyto úchvatné přírodní divy ve skutečnosti stvořil člověk

10. dubna 2024

Obdivujeme se jejich majestátu, žasneme nad jejich krásou a těší nás, co všechno jimi všemocná...

Očima šotouše: prohlédněte si nejkrásnější fotografie laminátek v Česku

9. dubna 2024  14:16

V březnu jsme se v naší fotografické soutěži pro milovníky železnice zaměřili na jednu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Váháte, kam na dovolenou? Toulání po Dánsku vás nabije pozitivní energií

12. dubna 2024

Dříve jsme chtěli vidět celý svět, dnes máme chuť jezdit jen do zemí, ve kterých se cítíme dobře....

Po stopách templářů. Pět míst, kde nahlédnete do historie tajemného řádu

16. dubna 2024

Premium Je tomu více než 700 let, co byl zrušen rytířský řád templářů. Jeho bohatství, vliv a také...

Největší hřbitov lodí západní polokoule vznikl kvůli kardinálnímu průšvihu

15. dubna 2024

Válka je o ničení a zabíjení. O újmě na životním prostředí. Snad právě proto tolik fascinuje osud...

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  14.4 21:56

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

OBRAZEM: Když příroda čaruje, vytváří i místa jako z jiné planety

14. dubna 2024

Při návštěvě těchto míst si budete klást otázku, zdali se pořád ještě nacházíte na Zemi, anebo už...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...