Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Aerolinky šetří, kde se dá. Piloti easyJetu si musí nosit vlastní kafe

aktualizováno 
Aerolinky zažívají v souvislosti s ekonomickou krizí těžký rok. Nedlouho poté, co Ryanair oznámil, že pasažéři budou platit za použití WC, přichází easyJet s úspornými opatřeními pro posádku. Palubní personál včetně pilotů si nyní musí nosit vlastní nápoje.

Společnost easyJet zavádí nová úsporná opatření. Posádka letadel si nyní musí nosit vlastní nápoje. | foto: Profimedia.cz

Zdarma je jen horká voda

Vedení nízkonákladové společnosti easyJet zakázalo posádkám konzumovat zdarma nápoje včetně čaje, kávy i mléka. Nadále však mohou na palubě používat horkou vodu, napsal minulý týden britský deník The Daily Telegraph.

Na letech, které netrvají déle než 10 hodin, pak posádka bude dostávat místo dosavadních dvou teplých jídel pouze jedno.

"Ano, ode dneška žádný čaj ani kafe," potvrdil mluvčí easyJetu úsporná opatření. "V těžkých dobách si prostě musíme utáhnout opasky a každý musí přinést nějakou oběť," prohlásil.

Úsporné škrty zaměstnance easyJetu rozčilily. "To si opravdu myslí, že si s sebou budeme nosit sendviče a sáčky s čajem? Je to absurdní. Vždyť trávíme spoustu hodin ve vzduchu a na letištích musíme být velmi brzy ráno. Nabídka horké vody už je jen urážkou," uvedl jeden z nich pro britský list The Sun. "Místo easyJet by se aerolinky měly přejmenovat na meanyJet," zdůraznil (meany ve smyslu mizera, lakomec...).

Letecký průmysl v krizi

Tato opatření odrážejí hospodářský pokles v celém leteckém průmyslu, kterému se aerolinky snaží čelit rušením nevýnosných leteckých linek i všemožnými úsporami. V důsledku prudkého zdražení ropy loni v létě klesly zisky easyJetu za minulý rok o 45 procent, počet cestujících se snížil denně o zhruba 7 600.

Zakladatel společnosti Stelios Haji-Ioannou už v listopadu varoval, že bude muset přistoupit k razantnímu snižování nákladů včetně omezení nákupu nových letadel.

Ekonomické ztráty hlasí nejen nízkonákladovky, ale téměř všechny větší společnosti. Podle statistik Mezinárodního sdružení leteckých přepravců IATA přišly hlavní světové aerolinky v minulém roce o celkovou částku 8,5 miliardy dolarů (zhruba 173 miliard Kč), což bylo o 5 miliard dolarů více oproti původním prognózám.

Úspory na palubách ČSA

Snižování nákladů se nevyhnuly ani ČSA. Ty začaly před nedávnem výrazně omezovat servis pro cestující v turistické třídě - o tři kilogramy se snížil limit hmotnosti odbavených zavazadel, z paluby zmizel denní tisk a za některé občerstvení se nově platí.

Minulý týden se také objevily zprávy, že ČSA chtějí propustit 200 lidí, pokud zaměstnanci nepřistoupí na snížení platů o 6,5 procenta.

Úsporná opatření v souvislosti s posádkou ovšem národní letecký přepravce zatím nechystá. Občerstvení i nealkoholické nápoje má palubní personál v letové době zdarma.

"Posádky obdrží během letu nealkoholické nápoje podle své osobní potřeby. Do letadla si stejně jako cestující z bezpečnostních důvodů nemohou nosit vlastní nápoje," uvedla na dotaz iDNES.cz Marcela Fialková z tiskového oddělení ČSA.

Rozčilení cestující

Snižování nákladů různých aerolinek se nesetkává u pasažérů s pochopením. Avizovanou platbu kreditní kartou za záchodky na palubě Ryanairu kritizovaly stovky lidí na různých cestovatelských serverech.

V souvislosti s novými úsporami easyJetu pak jedna z cestujících svérázně poznamenala: "Hlavně ať si pilot nezapomene termosku s kafem doma, aby za letu neusnul. Abychom si tímto šetřením nenašetřili na nějakou pořádnou tragédii."Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

Nejkrásnější řeky Slovenska. Hron si kromě vodáků užijí i milovníci hor

Užíváme si houpání na vlnách a rychle plujeme širokým korytem, kde se střídají...

Řeka Hron patří mezi slovenskou vodáckou „klasiku“. Tento druhý nejdelší tok Slovenska pramení na východním úpatí...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Amsterdam pohlcuje kriminalita, v noci se z města stává džungle

Amsterdam se stabilně řadí mezi nejnebezpečnější evropské metropole. Na sto...

Nizozemská metropole je po setmění místem, kde přestávají platit zákony, varuje tamní ombudsman. Přetížená policie...

Najdete na iDNES.cz