Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adventní kouzlo v Jindřichově Hradci

  18:41aktualizováno  18:41
Předvánoční čas je v mnoha městech zemí českých protknut kulturními radovánkami. Nejen Praha je jimi živa. I v regionech pamatují na připomenutí adventních tradic. Jindřichův Hradec, respektive jindřichohradecký Státní hrad a zámek, již po několik let přispívá svým projektem k umocnění atmosféry nejočekávanějších svátků v roce. Kouzlo Vánoc ve spojení s úžasným prostředím jindřichohradeckého zámku - to se opravdu musí vidět. A snášejí-li se k zemi navíc sněhové vločky, člověk si uvědomí, že Vánoce nejsou jen úklid, pečení a shánění dárků . Pravidelně poslední víkend před Štědrým dnem nádvoří zámku ožívá. V letošním roce se adventní slavnosti uskuteční 15. - 17. prosince.

Páteční podvečer je věnován čistě kulturním záležitostem. V 17 hodin proběhne zahájení výstavy  obrazů malířů z Jindřichova Hradce a okolí. Zpívající dětský sbor, který na třetím nádvoří v 17.30 začně se zdobením vánočního stromku, jistě přiláká návštěvníky. Večer bude pokračovat v podobě recitálu Petra Haničince od 19.30, který se uskuteční v Malém divadelním sále Španělského křídla. Rezervace vstupenek (60 Kč) probíhá  na zámeckém telefonu 0331/ 32 12 79 a je možno je vyzvednout půl hodiny před začátkem v místě konání akce. 
   Pravidelní hosté se však nejvíce těší na víkend. V sobotu i v neděli  od 10 do 17 hodin se gotická Černá kuchyně změní k nepoznání. Na první pohled nefunkčně vypadající  vybavení  najednou slouží svému účelu, a to s jistotou, kterou bychom u prapradědečků našich sporáků vůbec nečekali. Něco na povzbuzení (punč, grog), něco na chuť (bramborové placky pečené na rozžhavených plátech)  a něco pro duši (koledy, vůně  rosvícených věnců) potěší každého návštěvníka. Ve sklepeních starého hradu ukazují své umění řemeslníci a hýkající oslík v živém betlému donutí k zastávce i ty odrostlejší.  
 Jedním z největších magnetů jsou  vystoupení skupiny historického šermu Mirandola. Rozhodně se nejedná o bohapustý třeskot mečů  a zbraní. Snaha o maximální přiblížení období lucemburské gotiky je pro šermíře alfou a omegou jejich snažení. Šermířsko - divadelní hra „Korouhevní pán“ a představení „Korunovační fechtování“  se budou odehrávat  pod gotickým palácem na druhém zámeckém nádvoří.  Sobotní i nedělní vystoupení se uskuteční  v prostředí dobového ležení v 10, 11, 13.30 a 15 hodin a bude doprovázeno  gotickou  hudbou. K tomuto výjimečnému zážitku se dospělý dostane za 30 Kč, dítě za polovic. A ti, jejichž výška nepřevyšuje šermířův meč, budou vpuštěni zdarma. 
 

Dobré tipy:

Kde se občerstvit:

Nebude-li vám stačit (a to jistě nebude) opečená klobáska či bramborová placka ze zámecké kuchyně, potom navštivte restauraci Bílá paní přímo před vstupní branou do zámku. Příjemné  prostředí, velmi příjemné ceny a nejpříjemnější pochutnání vás určitě uspokojí. Lidovější variantu můžete zvolit v případě, že si dopřejete kuchařské umění v jídelně  Jiroušek na hlavním náměstí - s tácem a hliníkovými příbory, ale rychle a levně.

Kde přenocovat: 

Chcete-li z vaší kapsy pustit více, pak v hotelu. V opačném případě nabízí Jindřichův Hradec množství privátů a penzionů. Nejrozumnější variantou je  informovat se v místním informačním centru, tel.: 0331/36 35 46.

Co ještě navštívit:

Rozhodně si nenechte ujít jindřichohradecké muzeum. Krýzovy jesličky - největší lidový mechanický betlém na světě - se za zvuku koled mění v jedinečné divadlo. Síň světové pěvkyně Emy Destinnové, expozice „Měšťanská a lidová kultura 19. století“ nebo vánoční výstava „Milénium“ o životě Ježíše Krista vás přinejmenším zaujmou. Od 18. prosince do 6. ledna je muzeum v provozu denně, na Štedrý den a na Silvestra pouze mezi 8.30 a 12.00. Vstupné 30 Kč, děti, studenti, důchodci polovic.

kontakt skupina Mirandola: Mgr. Pavel Matlas 0331/23737

Jindřichův Hradec

Autor:


Nejčtenější

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...Foťte si po svém. Hříchy fotografů, které profesionál nikdy neudělá

Tzv. „high key“ fotografie s převažujícími světlými tóny a malým kontrastem je...

Ve druhém dílu našeho seriálu o prohřešcích proti fotografické etiketě budeme stopovat hříchy fotografů během samotného...

Pilot boeingu zapomněl vyrovnat tlak v kabině, cestující krváceli z nosu

Ilustrační foto

Nejméně třicet pasažérů muselo vyhledat ošetření poté, co pilot indických aerolinek „zapomněl“ stisknout tlačítko...

Nejmenší skanzen a opuštěné lázně. Moravským krajem, který ani nemá jméno

Skanzen v Horním Smržově

Tento kraj nemá žádný zažitý zeměpisný ani národopisný název, a možná právě proto patří k nejhezčím venkovským oblastem...

Další z rubriky

Ale je tady krásně. Místo ze slavného filmu dnes nepozná ani Zdeněk Svěrák

"Václave? Proč nejsi moje žena?" ptá se Zdeněk Svěrák Jana Třísky jako rekreant...

Idylická krajina a typická venkovská stavení z filmu Na samotě u lesa zůstávají dodnes symbolem poklidného života,...

Správný pivovar hledali i na Slovensku. Postřižiny zachránila až Vysočina

Magda Vášáryová, Rudolf Hrušínský, Jaromír Hanzlík a Jiří Schmitzer ve filmu...

Poetika filmových Postřižin dokáže okouzlit téměř všechny generace českých diváků. Najít vhodné lokace pro natáčení...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Najdete na iDNES.cz