Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Acrobatshow: Letecká esa a ruská superstar

  9:03aktualizováno  9:03
Milovníci letadel mají o nedělním programu jasno. Akrobacii ve všech podobách nabídne návštěvníkům Acrobatshow-Memoriál Martina Stáhalíka na letišti Příbram – Dlouhá Lhota v neděli 17. září. Své umění předvedou čeští mistři světa a ruské letecké eso Viktor Čmal.

Stíhačky Jas-39 Gripen. - Stíhačky Jas-39 Gripen. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

X. Letecký den 
VI. Memoriál Martina Stáhalíka
*letiště Příbram-Dlouhá Lhota,
*17. září 2006,
10:00 – 16:30

Ruská superstar letecké akrobacie
Světovou hvězdou první velikosti je absolutní mistr světa v letecké akrobacii kategorie Unlimited, zkušební pilot ruské konstrukční kanceláře Suchoj Viktor Čmal, který se představí s nejlepším akrobatickým letounem současnosti, speciálem SU31.

Ruský pilot je pokládán za nejvšestrannějšího leteckého akrobata současnosti, na příbramském leteckém dnu se představil poprvé před pěti lety. "Tenhle letecký den má velice přátelskou atmosféru, asi k tomu přispívá i bezprostřední kontakt, který mají piloti s diváky," říká. 

Diváci uvidí i akrobatická vystoupení oficiálního armádního display týmu na bitevnících L159 ALCA a nadzvukových stíhačkách JAS39 Gripen.

V odvážných akrobatických figurách se představí český reprezentační tým v čele s absolutním mistrem světa kategorie Advaced Petrem Biskupem, který se společně s dalšími českými mistry světa Ladislavem Bezákem a Petrem Jirmusem zúčastní také slavnostního odhalení památníku Mistrům letecké akrobacie, který bude na příbramském letišti připomínat slavnou historii československé a české letecké akrobacie.

Vystoupí další letouny a vrtulníky a představí se také mladé disciplíny akrobacie na padácích – RW4 a paraswooping, připravena bude i statická ukázka letecké techniky, na které se představí např. i bitevník L159 ALCA v plné výzbroji.

Diváci letošní Acrobatshow uvidí i mistry akrobatických kousků na dvou kolech – freestylového motokrosaře Petra Kuchaře, mototrialistu Martina Křoustka, biketrialistu Romana Chvojku a streetfightera Pepu "Sršně" Šilera.

Připraveny jsou kolotoče, horolezecké stěny a další atrakce pro děti, výstava osobních automobilů a samozřejmě stánky s občerstvením všeho druhu.

Jediný památník letecké akrobacie na světě
První a dosud jediný památník leteckým akrobatům na světě, bude odhalena v pravé poledne.

Památník Mistrům letecké akrobacie je dílem Jiřího a Ondřeje Kubíků. Tvoří ho "runway slávy" a třímetrový žulový obelisk vznášející na jejím konci. Obelisk představuje akrobatický letoun, který hned po startu přechází do vertikálního výkrutu.

Na stylizované vzletové dráze jsou jména slavných československých a českých leteckých akrobatů – Františka Malkovského, jednoho z prvních letců světa, kteří už ve dvacátých letech minulého století předváděli akrobatické sestavy, Petra Širokého, který získal v roce 1936 v Berlíně  stříbrnou medaili na jediných olympijských hrách, při kterých se soutěžilo i v letecké akrobacii. Následuje mnoho dalších jmen legend československé a české letecké akrobacie.

"Chtěli bychom, aby byl tento památník vnímán jako hold a pocta nejen mistrům letecké akrobacie, kteří jsou na něm uvedeni, ale všem, kdo se zasloužili o to, že Česká a předtím Československá republika v celé stoleté historii letectví patřila a patří vedle velmocí jako jsou Rusko, Francie a USA k absolutní světové špičce. A také, aby byl inspirací mladým letcům. Koneckonců obvyklá perioda, v níž se Češi stávají mistry světa, už je zase tady," říká letový ředitel Acrobatshow a iniciátor vybudování památníku Vladimír Labuda.

Autoři: ,Nejčtenější

VIDEO: V lyžařském resortu se rozbila lanovka, lidé odlétávali ze sedaček

Zrychlená lanovka v Gruzii

Zraněním osmi lidí skončil incident v lyžařském resortu Gudauri ve východní Gruzii, kde se porouchala sedačková...

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....

O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Další z rubriky

Turistické stezky v Českém Švýcarsku budou uzavřené až do března

Pravčická brána

Na turistické stezky do Českého Švýcarska se budou moci lidé vrátit až v březnu. Správa parku totiž stále odstraňuje...

Beskydy jsou poslední živé hory v Česku, říká ředitel tamní CHKO

Velký Javorník od zvoničky Strážkyně Beskyd na Horečkách

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Beskydy byla vyhlášena 5. března 1973 a její současný ředitel považuje právě Beskydy za...

Pohádky stranou, tady prskala láva. Výlet na unikátní sopky u Jičína

Lomy rozřezaný sopečný vrch Veliš

Spojovat město pohádek a bránu do Českého ráje se sopkami napadne asi málokoho. Přitom v blízkém okolí Jičína skutečně...

Najdete na iDNES.cz