Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Acrobatshow: Letecká esa a ruská superstar

  9:03aktualizováno  9:03
Milovníci letadel mají o nedělním programu jasno. Akrobacii ve všech podobách nabídne návštěvníkům Acrobatshow-Memoriál Martina Stáhalíka na letišti Příbram – Dlouhá Lhota v neděli 17. září. Své umění předvedou čeští mistři světa a ruské letecké eso Viktor Čmal.

Stíhačky Jas-39 Gripen. - Stíhačky Jas-39 Gripen. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

X. Letecký den 
VI. Memoriál Martina Stáhalíka
*letiště Příbram-Dlouhá Lhota,
*17. září 2006,
10:00 – 16:30

Ruská superstar letecké akrobacie
Světovou hvězdou první velikosti je absolutní mistr světa v letecké akrobacii kategorie Unlimited, zkušební pilot ruské konstrukční kanceláře Suchoj Viktor Čmal, který se představí s nejlepším akrobatickým letounem současnosti, speciálem SU31.

Ruský pilot je pokládán za nejvšestrannějšího leteckého akrobata současnosti, na příbramském leteckém dnu se představil poprvé před pěti lety. "Tenhle letecký den má velice přátelskou atmosféru, asi k tomu přispívá i bezprostřední kontakt, který mají piloti s diváky," říká. 

Diváci uvidí i akrobatická vystoupení oficiálního armádního display týmu na bitevnících L159 ALCA a nadzvukových stíhačkách JAS39 Gripen.

V odvážných akrobatických figurách se představí český reprezentační tým v čele s absolutním mistrem světa kategorie Advaced Petrem Biskupem, který se společně s dalšími českými mistry světa Ladislavem Bezákem a Petrem Jirmusem zúčastní také slavnostního odhalení památníku Mistrům letecké akrobacie, který bude na příbramském letišti připomínat slavnou historii československé a české letecké akrobacie.

Vystoupí další letouny a vrtulníky a představí se také mladé disciplíny akrobacie na padácích – RW4 a paraswooping, připravena bude i statická ukázka letecké techniky, na které se představí např. i bitevník L159 ALCA v plné výzbroji.

Diváci letošní Acrobatshow uvidí i mistry akrobatických kousků na dvou kolech – freestylového motokrosaře Petra Kuchaře, mototrialistu Martina Křoustka, biketrialistu Romana Chvojku a streetfightera Pepu "Sršně" Šilera.

Připraveny jsou kolotoče, horolezecké stěny a další atrakce pro děti, výstava osobních automobilů a samozřejmě stánky s občerstvením všeho druhu.

Jediný památník letecké akrobacie na světě
První a dosud jediný památník leteckým akrobatům na světě, bude odhalena v pravé poledne.

Památník Mistrům letecké akrobacie je dílem Jiřího a Ondřeje Kubíků. Tvoří ho "runway slávy" a třímetrový žulový obelisk vznášející na jejím konci. Obelisk představuje akrobatický letoun, který hned po startu přechází do vertikálního výkrutu.

Na stylizované vzletové dráze jsou jména slavných československých a českých leteckých akrobatů – Františka Malkovského, jednoho z prvních letců světa, kteří už ve dvacátých letech minulého století předváděli akrobatické sestavy, Petra Širokého, který získal v roce 1936 v Berlíně  stříbrnou medaili na jediných olympijských hrách, při kterých se soutěžilo i v letecké akrobacii. Následuje mnoho dalších jmen legend československé a české letecké akrobacie.

"Chtěli bychom, aby byl tento památník vnímán jako hold a pocta nejen mistrům letecké akrobacie, kteří jsou na něm uvedeni, ale všem, kdo se zasloužili o to, že Česká a předtím Československá republika v celé stoleté historii letectví patřila a patří vedle velmocí jako jsou Rusko, Francie a USA k absolutní světové špičce. A také, aby byl inspirací mladým letcům. Koneckonců obvyklá perioda, v níž se Češi stávají mistry světa, už je zase tady," říká letový ředitel Acrobatshow a iniciátor vybudování památníku Vladimír Labuda.

Autoři: ,


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Nejhezčí výstup na Praděd. Trasu z malebné osady moc lidí nevyužívá

Výstup na Praděd

Na Pradědu byl skoro každý, ale skutečně nejhezčí cestou se na nejvyšší kopec Jeseníků vydává jen málokdo. Řeč není o...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Další z rubriky

S balonem do oblak. Výcvik pilota je tvrdý, byli jsme při něm

Pavel Štol, pilot začátečník

Výcvik pilota balonu musí být velmi precizní, vždyť jediná chyba ho může stát život. V pátém díle seriálu S balonem do...

VIDEO: To je sešup! Sjeli jsme z Dlouhých strání na koloběžce

Po komunikaci jezdí i autobusy, člověk se proto musí držet vpravo.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně v Jeseníkách už neskýtá jen úžasný výhled od horní nádrže. Užijí si tu i...

VIDEO: Unikátní podvodní pozorovatelna v Česku. Ryby se vám lepí na sklo

Typická situace - díváte se jedním okénkem a ryba je mezitím za druhým.

Přibližně pět tisíc ryb žije v lomu Lomeček, který se nachází několik kilometrů od Domažlic. Majitel areálu Zdeněk...

Najdete na iDNES.cz