Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Abú Dhabí: arabský klenot

aktualizováno 
- Metropole s mystickou tváří starobylé pouštní kultury, širokými bulváry, které lemují parky, se zářivě bílými mešitami, ale i prosklenými kancelářskými budovami, ve kterých sídlí světově proslulé firmy a s luxusními hotely nabízejícími výbornou tuzemskou, ale i světovou kuchyni.

To vše je Abú Dhabí, hlavní město Spojených arabských emirátů, které vznikly na konci roku 1971 sloučením sedmi nezávislých emirátů.
Opravdový arabský klenot, kde se v modrých a bronzových sklech mrakodrapů odrážejí vody Perského zálivu v kontrastu s palmovými stromy a bílými písky pláží. Naproti nádherné kulturní a přírodní scenérii je Abú Dhabí současně centrem naftařského průmyslu s denní produkcí 1,9 milionu barelů ropy.
"Welcome to Abu Dhabi", první nápis, který vás přivítá na většině turisticky zajímavých místech, ale pravé arabské přivítání, obrovské vlhko a vedro, zažijete již při výstupu z letadla před přechodem do plně klimatizované letištní haly. Ve městě jsou jinak klimatizovány naprosto všechny prostory. V úžasu zůstanete při pohledu na obyčejné chatrče dělníků, kde jediným, ale současně nezbytným luxusem je právě fungující klimatizace.
Dělníci se věnují stavbě původních dřevěných lodí, což je historicky dochovaná a rodově dědičná profese. V intervalu deseti až dvacet let jsou postupně obnovovány všechny domy. Důvod je prozaický - nový design, více pater a větší luxus.
Město obklopuje množství promenád, které doplňují fontány, trávníkové plochy a palmová stromořadí. Na zavlažování těchto ploch se používá užitková voda, kterou recyklují z mořské a která je dodávána i do všech domácností. Pitnou vodu je třeba si kupovat.
Jako první, co by měl turista ochutnat, je místní jídlo, které připravují především Pákistánci a Libanonci. Je to "šaverma", jídlo pro všechny, ale především pro chudší vrstvy, protože je velmi levné.
Českého turistu samozřejmě ihned napadne zapít dobré jídlo něčím ostřejším, ale bohužel. Vzhledem k náboženství se zde alkohol volně neprodává. Existují pouze speciální obchody, kde lze nakupovat alkohol se zvláštní kartou, kterou si může pořídit pouze člověk s určitým finančním příjmem. Jinak se alkohol prodává ve všech hotelech a na černém trhu.
Zajímavostí, kterou může cizinec v Emirátech navštívit, je pravá arabská svatba, které se může zúčastnit kdokoliv a obvykle je přítomno 1000 až 2000 hostů. Nevěsta je v bílém se závojem ze zlata. Oslavy trvají celý týden. Jako svatební dar dostanou mladí obyvatelé Emirátů od státu finanční hotovast a byt nebo dům.
Islám vás překvapí ještě v mnoha dalších věcech. Například v nejdražší městské čtvrti - Batin - si cizinec nemůže postavit ani koupit dům. Žena je zde velmi uznávána, má všude přednost a některé úřady mají dokonce speciální okénka pro ženy a muže. Naproti tomu nemá žena téměř žádná práva. Při rozvodu je brán zřetel především na názor muže a žena většinou o všechno přichází. Jediné, co jí zůstává, je zlato, které nosí neustále na sobě. Dalším dokladem je fakt, že ve městě je pouze jedna mešita pro ženy, ale současně se pracuje na tom, aby zde byly mešity po každých pěti stech metrech.
Všude fungují nám známé klasické státní úřady, které velmi striktně dodržují místní zákony, kterým se všichni cizinci musí přizpůsobit. Na jednu stranu to působí omezujícím dojmem, ale díky tomuto systému je Abu Dhabi a celé emiráty jedním z nejbezpečnějších arabských míst.

VÍZA: Při cestách do Spojených arabských emirátů existuje vízová povinnost. Tu při zájezdu vyřizuje cestovní kancelář. Individuální cestě musí předcházet buď pozvání nebo prokázání dostatečné hotovosti na pobyt.
INFORMACE: Informace o pobytu poskytuje především jedna z největších státních společností Abu Dhabi National Hotels Company, ale i Destination Management Arabia, Dubai Destination Management Company či Arabien Advetures. V České republice je zastupuje cestovní kancelář Four Seasons Travel, tel. 02/260174, fax 02/260169.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Soudruzi nás poslali rovnou pod rentgen. Trabanty dojely přes Čínu do Ruska

Expedice Dana Přibáně musela na čínské hranici projít důslednou kontrolou....

Dostat se do Číny letadlem je celkem snadné. Vjet tam autem je ale noční můrou. Pokud tedy není vaším snem...

Bioplynka na Everestu. Nový projekt má odstranit tuny horolezeckých výkalů

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Mount Everest je výzva. Tisíce vášnivých horolezců se každým rokem snaží pokořit vrchol nejvyšší hory světa, ale jen...

Najdete na iDNES.cz