A nechyběla ani císařovna

Olomouc - "Olomouc jásala vstříc Marii Terezii a Františkovi I. v sobotu 7. září 1754. Císařští manželé si jednak přijeli prohlédnout dokončovanou pevnost, jednak se účastnili vysvěcení sousoší Nejsvětější Trojice." Takto vypráví o svěcení sloupu Nejsvětější Trojice soudobý kronikář v připravované publikace Jiřího Fialy a kolektivu Olomouc - město na evropské křižovatce.

Bombastickou barokní němčinu soudobého kronikáře nelze ovšem do dnešní češtiny adekvátně převést bez deformací náležité větné stavby.

"...Po obou stranách ustavily cechy se svými velkými prapory špalír a regulovaná milice učinila kruh, aby se bezpočetný přítomný lid nenechal v přílišné blízkosti. Jejich Veličenstva vzala místa v klekátkách pod stanem předem zde rozbitým; kde pak jeho Eminence za neslýchaného bubnování z radniční věže a hudební litanii, nato pak po trojnásobném odpálení dvanácti hmoždířů odbyla toto

TAKÉ SI PŘEČTĚTE

Sloup Nejsvětější Trojice & UNESCO
chvalořečení in assistentia (1) všech čtyř pánů prelátů a ostatních kanovníků, všech oděných ve zlatem vyšívaných pluviálech, infulích a dalmatikách (2); po konci čehož vystoupila obě Veličenstva sama na čestný sloup a vzala kapli do nejvyšší patrnosti, přičemž také jevila nejmilostivější uspokojení..."

Otiskl Wilibald Müller, Geschichte der königlichen Hauptstadt Olmütz, Wien und Olmütz 1882

* vysvětlivky
(1) za asistence
(2) pluviál - liturgické roucho kněží, infule (mitra) - vysoká čepice biskupů a infulovaných opatů (mitra), dalmatika - liturgické roucho jáhnů.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci