Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin ve Washingtonu, D.C.

  16:39aktualizováno  16:39
Když se řekne Washington, vybaví se něco jako pupek světa kolem kterého se všechno točí. Stačí se podívat, jak chodí oblékané Washingtoňanky: jestliže o Newyorčankách se říká, že se oblékají, jako by je čekalo módní fotografování, zdejší ženy vypadají spíš jako svědkyně, které mají vystoupit před jakýsi senátní vyšetřovací výbor. Elegantně, ale ne příliš sexy.

Washington, to je zkoncentrovaná moc nejmocnější země světa na relativně malém kousku půdy, do které před necelými dvěma sty lety architekt Pierre Charles L' Enfant "narýsoval" svoji neoklasicistickou vizi města, tak trochu ála Versailles. Stačí vyjmenovat pár jmen a už jste v obrazu: Bílý dům, Kapitol, Nejvyšší soud, FBI, nejrůznější ministerstva s mohutnými antickými sloupy v průčelí, přes řeku Potomac pak Pentagon, o něco dál zase Langley, sídla CIA, Ústřední zpravodajské služby. Či redakce vševědoucího deníku Tlre Washington Post. Anebo Watergate, půlkruhová budova obytného komplexu u Potomaku. Ano, známá aféra prezidenta Richarda Nixona Nejen že Watergate částečně propůjčuje jméno všem americkým superskandálům, "...gatům', ale bydlela zde třeba Monica Lewinská s matkou. A ještě dnes tady kromě mnoha dalších bydlí i Robert Dole, někdejší prezidentský kandidát.

Washington má ale i lidštější, méně politickou tvář. Kamenné budovy ministerstev vyvažuje předlouhý pruh zeleně, kde se jogguje, jezdí na kole, autem, na motorkách, prochází či opaluje na trávníku. Anebo protestuje v milionových průvodech: je to zkrátka National Mall, kterému vévodí Washingtonův památník, skoro 170 metrů vysoký abelisk. A po obou stranách National Mallu vám Washington nabízí něco, co žádné jiné město světa: komplex muzeí Smithsonian Institution - a úplně zdarma Vtáhne to i toho, kdo se jinak a jinde muzeím vyhýbá.

Chcete si sáhnout na kámen z Měsíce, zjistit, co jedí američtí astronauti a jak - s prominutím - chodí na záchod? Zamiřte do Národního muzea vzduchoplavby a kosmu - čeká vás tam mnohem, mnohem víc. V Muzeu americké historie uvidíte třeba ukořistěný německý šifrovací stroj Enigma, cylindr Abrabama Lincolna, který nosil v den, kdy byl zavražděn..., anebo saxofon Billa Clintona A večer můžete zamířit do George-, townu, univerzitní čtvrti a sídla mnohých prominentů. Tady si nedávno zakoupila dům novopečená senátorka Hillary Clhttonová, tady bydlí i exministryně zahraničí Madeleine Albrightová. Nad sklenicí "budweiseru" v četných studentských hospůdkách (a třeba při džezu a kroužcích smažené obalené cibule) vychutnejte závěr bohatě naplněného dne.

pavel.posusta@mfdnes

Kdo by nevěděl, co dělají agenti FBI, Federálního úřadu vyšetřování? Sídlo FBI můžete dokonce bez problémů navštívit, prohlédnout si laboratoře a uvidět i ukázku, jak agenti zasahují s kolty v rukou v akci.

Neuvěřitelně působivě zpracovaná tragédie evropských Židů za druhé světové války-koho by se nedotkly hromady zšedlých ztvrdlých bot, dospělých i dětských, přenesených sem do středu Washingtonu z Osvětimi a Majdanku či tisíce fotografií ze židovského štetlu kdesi z polsko-litevského pomezí? To je často to jediné, co zůstalo po obětech. Vstup zdarma denně od 10 do 17.30 hodin, vzhledem k obrobvskému zájmu je lépe si vstupenky obstarat předem.

Bezkonkurenční místo, kam ve Washingtonu zamíří každý. Najdete tady vše podle libosti-odpočinek, muzea, koncerty či krásné procházky, zvláště pak na jaře a na podzim. Je to i muzeum pod otevřeným nebem, vystavené sochy zde nikdo neničí, ty se zde jen obdivují. Materiálněji založení si zde mohou v nesčetných stáncích koupit hot dog či superpreclík či si vybrat tričko nebo bundu se symboly Washingtonu.

Tady můžete strávit hodiny i celé dny. Na tomto křehkém letadle s podivným názvem The Spirit of St. Louis se v roce 1927 vydal Charles A. Lindbergh z New Yorku do Paříže, aby mu tento sólo let vynesl pověst národního hrdiny.

Protíná diagonálně střed Washingtonu. Nejdůležitější je její jižní část spojující Bílý dům s Kapitolem, ostatně adresa Bílého domu je 1600 Pennsylvania Avenue. Je na ní mimo jiné informační středisko Bílého domu, řada ministerstvev, ale i budova Staré pošty s vysokou věží. V ní se můžete díky výtahu pokochat (a zase zdarma) pohledem na střed Washingtonu, dole ve dvoraně zase díky fastfoodům udělat v rekordně krátké době kulinářskou cestu kolem světa: japonské suši, mexické tacos, speciality Indie či obří americké sendviče.

Jak každý ví z tisíců filmů a televize, je skutečně bílý. A loni 1.listopadu to bylo přesně 200 let, co se sem nastěhoval první obyvatel: 2. prezident USA John Adams. V ještě nehotové stavbě tehdy jeho žena Abigail sušila prádlo tam, kde se nyní konají velkolepé státní recepce. Před pouhým měsícem se sem nastěhoval už 43. prezident USA George W.Bush se svou ženou Laurou. Zřejmě nejslavnější dům světa se 132 místnostmi lze bez problémů a zdarma aspoň částečně navštívit-denně od úterka do soboty dopoledne, pokud si ovšem odstojíte dlouhou frontu. Můžete si zkrátit čas pozorováním šedých veverek, které pobíhají po zahradě.

Ve Washingtonu je všechno jako narýsováno. Tato nejvyšší dominanta města, vysoká skoro 170 metrů (do výšky 150 metrů tam vede výtah nebo 889 schodů), je přesně v zákrytu s Kapitolem (na východě) a s Lincolnovým památníkem na březích Potomaku na západě.

Vrchol zákonodárné moci v USA, sídlo dvoukomorového kongresu. Tady, před západním průčelím , se konala 20. ledna i prezidentská inaugurace prezidenta George Bushe. Jen kousek od Kongresu je i Nejvyšší soud, který loni významně zasáhl do prezidentských voleb. Ke Kapitolu patří i Knihovna Kongresu, která se svými 113 miliony svazky je prý největší na světě: najdete tady i jednu ze tří zachovalých Gutenbergových biblí.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Nový hit v Bratislavě. Lidé se mohou projít po římse ve výšce 85 metrů

Nová atrakce s názvem Skywalk na mostě SNP v Bratislavě

Novou a originální vyhlídku na Bratislavu si můžete užít z římsy restaurace UFO na mostě SNP v Bratislavě ve výšce 85...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Najdete na iDNES.cz