Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin ve Vilniusu

  12:48aktualizováno  12:48
Vilnius je městem krásných žen a mnoha kostelů. Faktem je, že kdekoli člověk stojí v litevské metropoli, vidí alespoň jednu kostelní věž a mnoho pohledných žen. Nejen proto se o Vilniusu říká, že je nejpříjemnějším městem Pobaltí. Riga je asi krásnější, Tallinn vznešenější, ale Vilnius jako jediný má ducha. Je to pohodové, uvolněné město. Vilnius není úplně velké sídlo, žije v něm něco přes půl milionu lidí, takže centrum lze pohodlně obcházet po svých.

Jednu chvíli má člověk pocit, že je v Polsku, pak zase v Rusku, potom doma, v srdci střední Evropy. Architektura velmi dobře odráží to, že Vilnius byl v minulosti cosi jako míč, o který se prali sousedé Litvy. Je to také město, kde český pas otevírá dveře. Z důvodů, které neumějí přesně vysvětlit, mají Litevci pro našince slabost. Našinci se zde proto daří dobře, i proto že město má podobný rytmus a životní styl jako my. Nemusí se ani trápit nad tím, jaký dárek přiveze domů: je v Pobaltí, a tak nemůže přivézt nic jiného než jantar, který se prodává na každém druhém rohu.

Co nevynechat

Začněte u Katedrály, vystupte na vrch Tří Křížů, prohlédněte si Bránu rozbřesku, kostel svatého Petra a Pavla a kostel svaté Anny, muzeum jantaru, muzeum KGB. Projděte se starou čtvrtí od Brány rozbřesku přes nejstarší ulici města Pilies až k řece.

Informace: ulice Pilies 42 (tel. 620762) a Vilnaus 22 (629660). Dobrými cíli pro výlet mimo město jsou krásný vodní zámek Trakai a "střed Evropy" - obě atrakce jsou asi 25 kilometrů daleko.

První Zappa

Z neznámých důvodů je Vilnius prvním místem na světě, kde stál pomník rockové hvězdy Franka Zappy. Proč? Fanoušci by odpověděli: Proč ne! Busta vznikla v místní umělecké škole, kde měla být vystavena, ale profesoři se proti tomu postavili. A tak dnes stojí na otevřeném prostranství, patřícím jedné klinice.

Město kostelů

Ve městě jsou desítky kostelů, ale tři z nich by neměl nikdo minout. Nejkrásnější je kostel sv. Anny, který si prý chtěl Napoleon odvézt do Francie aspoň na dlani své ruky; nejmajestátněji působí Katedrála, zatímco v kostele svatého Petra a Pavla je na dva tisíce soch, přes něž si návštěvník může zopakovat celou bibli.

Židovské město

Před druhou světovou válkou byl Vilnius znám také jako Vilno. Znamená to totéž, ale v jidiš: město totiž bylo jedním z celosvětových center židovské kultury, polovina z obyvatel města byli Židé. Narodil se tady izraelský premiér Rabin i dědeček Moniky Lewinské, ten se však jmenoval ještě Levitan. Po válce nezbylo z židovského města nic kromě jediné synagogy a jednoho pomníčku.

Vězení KGB

Přímo v centru, u řeky, je muzeum, kde dřív mělo vězení KGB. Návštěvník se může projít kolem podzemních cel a mučíren, kde vězni trpěli třeba tím, že museli stát celé dny ve vodě. Je to velmi poučná prohlídka.

Jak chutná zepelín

Oblíbené místní jídlo se jmenuje cepelinai - to proto, že má tvar vzducholodě Zeppelin. Je to cosi jako naše salámem plněné bramborové knedlíky. Tyto jsou však plněny masem, ale i houbami či kysaným tvarohem. Je to velmi dobré, leč velmi těžké jídlo.

Autor:


Nejčtenější

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...

Izrael postavil své první mezinárodní letiště. Teroristé zde nemají šanci

Nové letiště postavili v Negevské poušti a pojmenovali po astronautu Ramonovi a...

První letadla s turisty tady sice mají začít přistávat v zimě, ale už je hotovo. Izrael nedávno slavnostně otevřel...Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

Steve Lichtag byl hostem pořadu Rozstřel.

Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Makarskou Češi milují, k nádherně zbarveným jezerům zabloudí málokterý

Modré jezero v Imotski

Krajina kolem Makarské si získala srdce českých turistů už v první polovině 20. století a dodnes patří mezi námi...

Další z rubriky

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Najdete na iDNES.cz