Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin ve Vilniusu

  12:48aktualizováno  12:48
Vilnius je městem krásných žen a mnoha kostelů. Faktem je, že kdekoli člověk stojí v litevské metropoli, vidí alespoň jednu kostelní věž a mnoho pohledných žen. Nejen proto se o Vilniusu říká, že je nejpříjemnějším městem Pobaltí. Riga je asi krásnější, Tallinn vznešenější, ale Vilnius jako jediný má ducha. Je to pohodové, uvolněné město. Vilnius není úplně velké sídlo, žije v něm něco přes půl milionu lidí, takže centrum lze pohodlně obcházet po svých.

Jednu chvíli má člověk pocit, že je v Polsku, pak zase v Rusku, potom doma, v srdci střední Evropy. Architektura velmi dobře odráží to, že Vilnius byl v minulosti cosi jako míč, o který se prali sousedé Litvy. Je to také město, kde český pas otevírá dveře. Z důvodů, které neumějí přesně vysvětlit, mají Litevci pro našince slabost. Našinci se zde proto daří dobře, i proto že město má podobný rytmus a životní styl jako my. Nemusí se ani trápit nad tím, jaký dárek přiveze domů: je v Pobaltí, a tak nemůže přivézt nic jiného než jantar, který se prodává na každém druhém rohu.

Co nevynechat

Začněte u Katedrály, vystupte na vrch Tří Křížů, prohlédněte si Bránu rozbřesku, kostel svatého Petra a Pavla a kostel svaté Anny, muzeum jantaru, muzeum KGB. Projděte se starou čtvrtí od Brány rozbřesku přes nejstarší ulici města Pilies až k řece.

Informace: ulice Pilies 42 (tel. 620762) a Vilnaus 22 (629660). Dobrými cíli pro výlet mimo město jsou krásný vodní zámek Trakai a "střed Evropy" - obě atrakce jsou asi 25 kilometrů daleko.

První Zappa

Z neznámých důvodů je Vilnius prvním místem na světě, kde stál pomník rockové hvězdy Franka Zappy. Proč? Fanoušci by odpověděli: Proč ne! Busta vznikla v místní umělecké škole, kde měla být vystavena, ale profesoři se proti tomu postavili. A tak dnes stojí na otevřeném prostranství, patřícím jedné klinice.

Město kostelů

Ve městě jsou desítky kostelů, ale tři z nich by neměl nikdo minout. Nejkrásnější je kostel sv. Anny, který si prý chtěl Napoleon odvézt do Francie aspoň na dlani své ruky; nejmajestátněji působí Katedrála, zatímco v kostele svatého Petra a Pavla je na dva tisíce soch, přes něž si návštěvník může zopakovat celou bibli.

Židovské město

Před druhou světovou válkou byl Vilnius znám také jako Vilno. Znamená to totéž, ale v jidiš: město totiž bylo jedním z celosvětových center židovské kultury, polovina z obyvatel města byli Židé. Narodil se tady izraelský premiér Rabin i dědeček Moniky Lewinské, ten se však jmenoval ještě Levitan. Po válce nezbylo z židovského města nic kromě jediné synagogy a jednoho pomníčku.

Vězení KGB

Přímo v centru, u řeky, je muzeum, kde dřív mělo vězení KGB. Návštěvník se může projít kolem podzemních cel a mučíren, kde vězni trpěli třeba tím, že museli stát celé dny ve vodě. Je to velmi poučná prohlídka.

Jak chutná zepelín

Oblíbené místní jídlo se jmenuje cepelinai - to proto, že má tvar vzducholodě Zeppelin. Je to cosi jako naše salámem plněné bramborové knedlíky. Tyto jsou však plněny masem, ale i houbami či kysaným tvarohem. Je to velmi dobré, leč velmi těžké jídlo.

Autor:Nejčtenější

Lepšíme se, ale nejšťastnější je Finsko: sedm důvodů severského úspěchu

Finsko má krásnou lesnatou přírodu

Podle nejnovější studie z OSN je Finsko nejšťastnější zemí na světě. Mezi 196 zeměmi poskočilo na základě indexu štěstí...

Jsme jako uplakánci, přitom život v Česku je privilegium, říká cestovatel

Cestovatel Petr Horký

V 90. letech byl známý jako moderátor dětských pořadů. Nyní je Petr Horký uznávaným dokumentaristou a cestovatelem....O víkendu se bude psát historie. Boeing 787 poletí z Londýna do Austrálie

Qantas na linku Perth - Londýn nasadí letoun Boeing 787-9 Dreamliner.

První přímý komerční let mezi Austrálií a Evropou se uskuteční v sobotu na trase Perth - Londýn dlouhé 14 498 kilometrů...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

Další z rubriky

Za nespláchnutý záchod pokuta. V Singapuru se trestá i rákoskou

Singapurský park Gardens by the Bay. Na vandalismus tu rozhodně není místo.

Jedna z turisticky nejpopulárnějších metropolí jihovýchodní Asie je známá svou čistotou a nízkou kriminalitou. Za ty...

OBRAZEM: V moři nejsme nic. Setkání s obrovským žralokem bílým

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i...

Kontakt se žralokem bílým je pro potápěče vždy adrenalinovou záležitostí, i když se zrovna nachází v ocelové kleci....

Bojíte se teroristického útoku? Nespěte v přízemí a horních patrech hotelu

Zvýšená bezpečnostní opatření na pražském Staroměstském náměstí po tragédii v...

Podle čeho si vybíráte hotelový pokoj? Podle výhledu, nebo abyste to neměli daleko do jídelny? Bývalý agent CIA tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz