24 hodin ve Vancouveru

aktualizováno 
-
Vancouver je město zelených parků, bělostných pláží, otevřené a uvolněné atmosféry. Žádný div, že spolu se švýcarskou Ženevou okupuje rok co rok přední příčku ročenek OSN jako nejpříjemnější místo k žití.

Je to ale také místo, kde stojí za to strávit byť i jen jeden jediný krátký den. Libo Vancouver asijský? Stačí projít Chinatown s krámky na ulici, množstvím ryb, zeleniny, lampionů, exotickým ovocem a přívětivými prodavači. Většinou přišli z Hongkongu. Vancouver výstavní? Navštivte areál výstavy EXPO, kde stále nabízejí multimediální programy, vzdělávací pořady a ohromně výkonné počítače. A okolo půvabný park. Vancouver univerzitní? V areálu škol na konci města nabízejí rozsáhlou knihovnu, nejlepší knihkupectví a v neposlední řadě příjemné lidí ve studentských kavárnách, ochotné s čímkoli poradit. Vancouver indiánský? Muzeum je hned vedle univerzity. Nabízí výstavu stejně jako obyčejnou šanci vyfotit se s mučednickým kůlem. Vancouver architektonický? Souřadnice moderních staveb v centru města skrývají často prestižní autory současnosti. Stačí chodit se vztyčenou hlavou a obdivovat, jak i beton a sklo mohou přijmout lidské měřítko. Vyniká stavba World Trade Centre. Vancouver hippiovský? Buď se poflakujte po pláži Second Beach u Stanley parku, v nedalekých hospůdkách na Chilco Street, nebo se jen tak usmívejte na lidi na ulici.

INDIÁNI Prapůvodní obyvatelé Britské Kolumbie si stále nárokují svá území včetně toho, na kterém leží samotný Vancouver. Prožívají v posledních letech velkou renesanci. Více informací o jejich kultuře nabízí Antropologické muzeum, ale i Muzeum Vancouveru.

KOSATKY Je možné se za nimi vydat vyjížďkovou lodí z města. Loď se přiblíží na velmi malou vzdálenost, ne však příliš, aby velryby nerušila.
LYŽOVÁNÍ Stačí deset minut a ocitnete se vysoko v horách. Zatímco dole ve městě celou zimu prší, v horách se lyžuje dlouho do konce jara.

GASTOWN Nejstarší část Vancouveru, s množstvím budov datovaných krátce po roce 1886, kdy řádil ve městě obrovský požár. Kraje ulice zdobí staré plynové lampy. Největšímu zájmu se těší unikátní parní hodiny.

ČÍNSKÁ ČTVRŤ Zde se nalézá domov druhé nejpočetnější komunity Číňanů v Severní Americe. A také jedna z největších mimo orient. Během čínských svátků, několikrát v roce, zde prochází pestrobarevný průvod s bubny a papírovými draky. Jinak stojí za návštěvu krámky a trhy. Koupíte tu možné i nemožné. Houby neznámých vůní a tvarů, neznámá zelenina, mořské potvůrky, půvabné výrobky z jemného papíru. A zavolat se odsud dá z budky s pagodovou stříškou.

VÝHLEDY ,VÝHLEDY, VÝHLEDY Vedle překvapivých rozhledů, které se nabízejí z horských hřbetů na sever od města, je možné shlédnout na město z výšky také z některých mrakodrapů u přístavu. Nejoblíbenější je čtyřicetipodlažní Harbour Centre, prosklený rychlovýtah vyjíždí do výšky 167 metrů nad mořem. Kdesi dole u paty mrakodrapu se krčí supermoderní World Trade Centre.

SVĚT VĚDY Působivá stavba, která vypadá jako gigantický stříbrný golfový míček, vznikla k výstavě EXPO v roce 1986. V sedmnácti podlažích se skrývají multimediální studovny, promítací sály, obchody, dvě divadla. Nadšené školní výpravy si tu podávají dveře.
Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Ať žijí duchové. Podívejte se, kde skřítkové a tesaři vylezli z mechu

A ještě jeden snímek z poválečných oprav chátrající památky

Vy cizáci, zmizte! Tak odháněl ze svého hradu rytíř Brtník nezvané hosty. Dnešní hrad Krakovec je ovšem na hosty dobře...Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...

Podzimní balada v Tatrách. Dokonalý výhled z Barance vyváží náročnou dřinu

Vrchol Barance

Štíty pocukrované jinovatkou, modrá obloha bez bouřek, téměř nekonečná dohlednost a námaha bez potu. To vše čeká na...

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Další z rubriky

Emigrace v evropském provedení. Iry vyhnal do světa hladomor a strach

Interaktivní prohlídka Cobh Heritage Centre, muzea emigrace, je jako cesta o...

Irsko je jednou z mála zemí, kde historie není dobou dávno minulou, ale je živá a hmatatelná se všemi událostmi, lidmi...

Nejslavnější thajská zátoka zůstává uzavřená. Možná i na několik let

Idylická pláž Maya Bay zůstane pro turisty uzavřená. Thajské úřady chtějí...

Thajská zátoka Maya Bay, kterou proslavil film Pláž s Leonardem DiCapriem z roku 2000, zůstane z ekologických důvodů...

Nenápadný klenot Saského Švýcarska. Údolím Křinice těsně před zavíračkou

V kaňonu Křinice

Ideální doba pro návštěvu Českého nebo Saského Švýcarska nastala právě teď. Letní humbuk je definitivně pryč a blíží se...Najdete na iDNES.cz