Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin v Santa Cruz de la Palma

  20:07aktualizováno  20:07
Nikdo tady nespěchá. Nepotkáte tu velké skupiny turistů pobíhajících za průvodci se vztyčeným deštníkem, nenajdete tu žádné McDonaldy. Metropole La Palmy, jednoho z Kanárských ostrovů, žije pomalu a v pohodě. Toto romantické místo nabízí od všeho trochu. Šumící moře, kavárničky, kostely či karnevaly, to vše představuje město, v němž po staletí kotvily koráby plující do Nového světa.

Zjistíte to okamžitě. Třeba hned ve chvíli, když začnete obdivovat historické domy pěkně z prostředka ulice. Místní řidiči na vás totiž nebudou zuřivě troubit, jak byste čekali. Zpravidla trpělivě počkají, až se dost vynadíváte. Pohoda vládnoucí v městě, v němž po staletí kotvily koráby plující do Nového světa, stupňuje romantiku místa Šumící moře připomíná, že město chráněné z jedné strany vysokými horami bylo kdysi jedním z nejdůležitějších světových přístavů, v němž kotvily královské karavely i lodě pirátů. Pečlivě udržované kupecké domy ve staré části Santa Cruz de la Palma jsou dokladem, že obchod s cukrovou třtinou a vínem kdysi přispěl k bohatství a rychlému rozvoji lapalmské metropole. Četné kostely a chrámy zase dokumentují staletý vliv církve na život ostrovanů. Ale pozor, pohoda neznamená nudu. Taverny a kavárničky žijí rušným životem dlouho do noci. Místní si tu vychutnávají svá piva, víno či likéry, pokuřují doutníky zdejší výroby - a rádi se vám pochlubí, že jsou, hned po kubánských; ty nejlepší. Prodavači na rušných trzích nedělají hanbu svým španělským předkům - a pokud se sem vypravíte v době kolem Velikonoc, propukne temperament místních naplno. To se koná obrovský karneval, který si svou barvitostí téměř v ničem nezadá v karnevalem 5 brazilském Riu.

sandra.kristofova@mfdnes.cz


 

Nápis vytesaný na nejslavnější světské budově města připomíná kolemjdoucím, že s poctivostí zvítězí nad závistivci.

Balkony se na domech začaly objevovat brzy poté, co ostrov dobyli Španělé. Měly jim připomínat architekturu vzdálené Andalusie. Patrný je ale i portugalský vliv.

Kostel Iglesia El Salvador patří k nejkrásnějším lapalmským chrámům. Na rozdíl od mnoha dalších staveb odolal v polovině 16.století ničivému nájezdu pirátů.

Se svou výškou 2426 metrů je nejvyšším vrcholem La Palmy a dostanete se sem pohodlně autem. Budete-li mít štěstí a hora nebude zahalena mraky, obhlédnete velkou část La Palmy a uvidíte až na další kanárský ostrov Tenerife. Ať se vydáte nahoru autem, nebo pěšky, rozhodně nezapomeňte na pevnou obuv a větrovku.

Náboženské centrum ostrova,kostel Panny Marie Sněžné, je od Santa Cruz de la Palma vzdálen zhruba 15 minut jízdy. Se zdejší uctívanou soškou Panny Marie ze 14.století je kromě ochrany námořníků spojeno podle legendy několik dalších zázraků. V roce 1676 vybuchl na jihu ostrova vulkán a díky jí začalo sněžit a sníh ztlumil ničivou sílu sopky.

Trhovci lákají zákazníky chytře. Dají jim od všeho ochutnat.

Loď na souši představuje národní muzeum, které je otevřeno denně od 9 do 18 hodin.

Autor:


Nejčtenější

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, nejslabší mají stále Afghánci

Pokud by prý města a obce ze svých peněz nedotovaly úkony, které na ně přenáší...

Nejsilnější cestovní pas už nemají Němci, ale Singapurci. Obyvatelé tohoto městského státu v jihovýchodní Asii se díky...

Experti varují před tuningem elektrokol. Stroj zničí a je nebezpečný

Redaktor MF DNES Miloslav Lubas s manželkou si vyzkoušeli, jak se v Jizerkách...

Někteří majitelé elektrokol své stroje upravují a navyšují jejich maximální rychlost s podporou motoru. Proti tuningu...Sezona skončila, lidé jsou pryč. Kam na poslední chvíli k moři a do hor

Noli, ležící západně od Janova, patří k nejpěknějším místům Ligurie.

Mnohem méně lidí, mírnější ceny, přitom ještě stabilní počasí. Takové jsou hlavní výhody návštěvy přímořských i...

Tady nepospíchá ani řeka. Pěšky naším nejmenším národním parkem

Ráno u Dyje na rakouské straně

Řeka Dyje vyhloubila za miliony let mezi Vranovem a Znojmem divoký a zalesněný kaňon se spoustou meandrů, kamenných...

Na Mount Everestu řádí pojistná mafie. Horolezce okrádaly i nemocnice

Horolezci se kochají pohledem na Mount Everest

Stovky milionů dolarů během několika posledních let měly vydělat na pojistných podvodech nemocnice, společnosti s...

Další z rubriky

Bez stativu nejdu. Největší hříchy fotografa při cestě za skvělými obrázky

Hříchy fotografů 01

Fotíte dobře a rádi? Možná, že čtete i odbornou literaturu, časopisy, diskuse na internetu, nebo se bavíte se stejně...

Bulharské UFO. Na chloubu komunistů přispěly i děti ze školky

V mlze vypadá celý památník snad ještě pompézněji.

Památník Buzludža vlastně stavělo celé Bulharsko. Měla to být velká sláva a také byla. Avšak dlouho nevydržel. Po...

Sixtinská kaple Alp. Malá švýcarská vesnice ukrývá poklad nedozírné hodnoty

Interiér kostela sv. Martina v Zillis

Pouhé tři kilometry od propasti Viamala v údolí Hinterrhein se nachází malá vesnička Zillis, která se nijak neliší od...

Najdete na iDNES.cz