Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin v Pamploně

aktualizováno 
Baskické město ležící v Navaře, známé býky a proslavené spisovatelem Ernestem Hemingwayem, taková by mohla být stručná charakteristika Pamplony ležící na úpatí Pyrenejí. Téměř dvousetisícové město nejvíce ožívá na začátku léta kdy se konají slavné závody v ulicích města s býky encierro, a oslavy svátku svatého Fermín tak barvitě popsané v Hemingwayově románu Fiesta Tehdy jsou uličky starého města i zelené bulváry plné oslavujících lidí. Jinak se kavárny a restaurace plní hlavně o víkendových večerech.
Provinční město má však co nabídnout i jindy. Staré centrum je doslova nabité památkami na různá období, ať už jde o katedrálu svaté Marie ze 14. století, pevnost s přelomu 16. a 17. století či moderní areál univerzity. Pamplona leží také na trase poutníků putujících do Santiaga de Compostela, a tak lze uprostřed města například vidět pány s šedivými vlasy a důstojného vzezření, jak se vláčí s batohy a karimatkami na zádech, doprovázeni většinou místním průvodcem. Pamplona leží sice v Navaře, ale žijí v ní většinou Baskové, kteří městu říkají Iruňa Na některých ulicích visí červenobílozelené vlajky a na nárožích postávají staříci v černých baskických baretech.

Historická radnice v srdci města Na náměstí před ní se protínají všechny tři cesty, kterými je Pamplona slavná: chodí kolem poutníci do Santiaga, zleva zdola přibíhají odvážní mladíci s býky v patách a prochází kolem i procesí svatého Fermína Nejkrásnější prvky z její výzdoby pocházejí z baroka.

Katedrála svaté Marie, restaurovaná v roce 1992, je obrovským areálem s mnoha historickými skvosty, například gotickou klausurou, či rokokovou knihovnou.

Hemingwayova busta u pamplonské arény je výrazem poděkování za slávu, kterou městu vydobyl americký spisovatel svým románem Fiesta a povídkami. "Držiteli Nobelovy ceny za literaturu, příteli našeho lidu, obdivovateli našich fiest, který psal a propagoval město Pamplona a San Fermín," praví se na podstavci.

PROCHÁZKA MĚSTEM Při klidné procházce starým centrem návštěvník pochopí, proč město učarovalo Hemingwayovi a dalším zahraničním návštěvníkům. Základním kamenem je náměstí Plaza del Castillo (1), na jehož severozápadní straně leží legendární Cafě Iruňa (2), kde se svými přáteli popíjel pravě Hemingway. Dalším ze symbolů města je stará radnice, Casa Consistorial (3). U ní se ocitáme uprostřed trasy, po níž během sanfermínovských oslav běží odvážní mladíci před býky. Po ulici příznačné nazvané Estafeta (štafeta nebo Běžecký posel) (4), která mírné stoupá k aréně (5), finišují nejrychlejší běžci i zvířata Tradiční dominantou Pamplony je katedrála svaté Marie (6) a za pozornost stojí zbytky středověkého opevnění (např. 7).

Jeden ze stovek barů v Pamploně, kde si lze dát lehké občerstveni, sklenku výtečného místn~o vína s olivami či sýrem. Když se jich obejde pět či šest, je dojem z Pamplony dokonalý. Občas lze potkat staré Basky v jejich typickém baretu. Mladí už jej tolik nenosí.

Tudy poběží začátkem července jako každý rok býci a před nimi odvážní mladí mužové během encierra, které se odehrává jako ústřední bod slavnosti svatého Fermína od roku 1867. Na konci této asi tři sta metrů dlouhé ulice je vchod do arény, kam doběhnou už jen ti nejrychlejší. Kromě začátku července jsou na ulici býci jen na obrázcích, plakátech, pohlednicích, šálách, tričkách, skleničkách...


Café Iruňa,kde kdysi popíjel Hemingway, je příjemným místem pro osvěžení

Autor:


Nejčtenější

Naivní Češi v sandálech jsou v Chorvatsku pojem. Znají je i záchranáři

Milovníci hor ocení při návštěvě Makarské výstup na vrcholky Biokova.

Makarska je klenot Dalmácie, ale umí být i nebezpečná. Nádherná a unikátní příroda totiž bývá při nepříznivém počasí...

V Paříži nainstalovali nové eko-pisoáry. Nechutné, bouří se místní

Pařížané si stěžují na výrazné pisoáry bez zástěn v centru města. (13. srpna...

Paříž přišla s novým nápadem, jak ekologicky využít lidskou moč. Nové červené pisoáry se slámou uvnitř dokážou vytvořit...Slovensko bez turistů. Nejkrásnější dolina Nízkých Tater zeje prázdnotou

Dolina Štiavnica od Štefánikovy chaty

Za nejkrásnější dolinu Nízkých Tater bývá obvykle považována Demänovská dolina s turistickým střediskem Jasná a...

Nebuďte povýšení a nechovejte se jako stádo. Sedm cestovatelských hříchů

Vyrážet do světa bez zvídavosti je jedním z největších hříchů pod sluncem.

Chcete si prázdninové toulky po světě opravdu užít? Podívejte se na seznam zásadních chyb, které nesmíte na cestách...

Turisté si odvážejí z pláží Sardinie písek, úřady rozdávají vysoké pokuty

Ilustrační snímek

Úřady na Sardinii bojují proti turistům, kteří si z tamních pláží odnáší na památku písek, což poškozuje životní...

Další z rubriky

VIDEO: Mořského koníka ničí v Řecku nadměrný rybolov, chrání ho potápěči

Mořský koník

V zálivu u městečka Stratoni můžete při potápění narazit na bohatou kolonii mořských koníků. Ovšem pouze na jednom...

Do Pákistánu prý jezdí jen hlupáci, ale Žlutý cirkus si to stejně užil

Babu, trabant, který se nikdy nezastavil, se nám začal rozpadat. Čím dál jsme,...

Skoro čtvrt roku jsme cestovali Indií. Bylo to krásné, bylo to intenzivní, ale bylo toho dost. Před námi je Pákistán,...

Chcete vidět Černobyl na vlastní oči? Máme návod k použití

Před opuštěním zóny absolvují návštěvníci dozimetrickou kontrolu.

Pozůstatek černobylské tragédie dnes ukazuje následky společenského selhání i panenskou přírodu. Proč stojí za to...

Najdete na iDNES.cz