Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin v Lyonu

  18:06aktualizováno  18:06
Město Lyon postrádá sebevědomí Paříže či Marseille: není to ani metropole, ani brána ke Středozemnímu moři. Proto se tak dlouho nemohl zbavit nálepky města, které je "jen" velké (druhé největší ve Francii). To nebylo spravedlivé. Lyon byl totiž posledních 500 let důležitým obchodním a bankovním centrem, psal první kapitoly francouzské průmyslové revoluce. Při prvním dotyku však zjistíte, proč dnes opravdu stojí za to město vidět. Překypuje kulturní aktivitou.

Každý den tu naleznete množství koncertů a výstav. A potkáváte lidi, kteří tím vším žijí. Historická zóna je pro lidi, rekonstrukce probíhají s nebývalým vkusem a citlivostí. Moderní Lyon nabral novou dynamiku. Opatruje vše nejlepší z minulosti: najdete tu nejlepší evropské hedvábí, muzea knihtisku a výbornou regionální kuchyni. K tomu se nabízí snadné dopravní spojení. Od léta je Lyon důležitou stanicí na dokončené trati TGV Paříž - Marseille. Nové letecké spojení má nyní i s Prahou.

Kam se podívat
Procházku začněte u baziliky Notre-Dame de Fourviere, která stojí na vrcholku nad městem. Odtud klesáte historickými uličkami k nábřeží Saony. Potom zamiřte na Place Bellecour, obrovské náměstí, kde je i turistická kancelář.

Co si dát
Lyon je jedním z podstatných center francouzské gastronomie. K bližšímu seznámení s ní navštivte typickou útulnou a přátelskou restauraci, které říkají "bouchon" (jinak má slůvko ve francouzštině i jiné významy, "zátka" či "dopravní zácpa".

Poznejte výrobu hedvábí
Jemné textilní práce mají ve městě mnohasetletou tradici. Při návštěvě Maison des Canuts můžete přímo sledovat, jak se krásné tištěné látky vyrábějí. Za ucházející cenu zde můžete koupit ceněné hedvábné šátky.

Kde se točil Kunderův román
Staré činžáky v Lyonu mají neopakovatelné kouzlo. Mají vysoké stropy a kouzelné interiéry. Vnějšek přitom nevypadá vábně - proto si je vybrali filmaři, když točili Nesnesitelnou lehkost bytí.

Parc de la Tete d´Or
Loutková představení s figurkou Guignol jsou jedním z osvěžení programu v parku, který je jedním z nejoblíbenějších center ve městě.

Akvarely
Krámky se suvenýry nabízejí stovky půvabných obrázků, na kterých nikdy nechybějí častá místa procházek: břehy dvou velkých řek Rhony a Saony.

Moderní architektura
Moderní stavby ze skla a oceli jsou citlivě zakomponovány do okolního prostředí. Lyoňané je mají rádi. Štíhlý mrakodrap přezdívaný Tužka se stal dokonce přirozeným symbolem Lyonu.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...

Začínají Bratislavské městské dny 2018, nabídnou videomapping i ostrov Sihoť

Bratislavský hrad je po právu hlavní dominantou.

Oblíbené Bratislavské městské dny, které každoročně přilákají do ulic hlavního města Slovenska tisíce lidí, se konají...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz