24 hodin v Kyjevě

aktualizováno 
-
V Kyjevě to všechno kdysi začalo. A kdo hledá, může i dnes zahlédnout atmosféru doby, kdy bylo město na březích mohutného Dněpru centrem velké slovanské říše, Kyjevské Rusi.

Každým rokem přibývá v ukrajinské metropoli blyštivých střech obnovovaných a restaurovaných chrámů, jejichž tradice sahají do dávné minulosti a které dělají Kyjev Kyjevem. Kyjev je poklidné, trochu ospalé velkoměsto. V rámci bývalého sovětského impéria byl vždy po právu počítán mezi nejhezčí města. Zapomeňte na Moskvu, splašenou, pádící, zaprášenou. Jen Petrohrad (jenž je ovšem starý jen pár století, a je tedy městem-miminkem) je působivějším pomníkem minulosti. Samozřejmě, Kyjev je též městem obludných panelových sídlišť a zatuchliny velké země, která stále ještě moc nefunguje. Ale i ta proměna je svým způsobem nesmírně zajímavá. A vždy se dá utéci do nějakého kláštera či parku nad řekou. Budete-li v ulicích a uličkách zevlovat a třeba pojídat pražená slunečnicová semínka, někdo se s vámi zcela jistě dá do řeči. Dozvíte se tak mnoho neuvěřitelných pravdivých i nepravdivých, ale vždy barvitých příběhů ze života, od problematiky opravy vozů Lada přes obtíže ukrajinských básníků k hrdinským eposům dávným i nedávným. O politice se Kyjevané moc nebaví. Nebaví je. Ukrajina nemá pocit, že musí být velmocí, a od Ukrajinců tedy jen málokdy uslyšíte stesky, že je na ně svět zlý. Je to příjemné město.

MĚSTO CHRÁMŮ Chrámů a klášterů bylo v městě vždy bezpočet a i nyní kupole vykukují odevšad. Nejznámější je Kyjevopečerský klášter, rozložený přímo na břehu Dněpru. V něm vznikal nejstarší ruský letopis, Povesť vremennych let (Nestorův letopis). Léta budování komunismu sice kláštery těžce zasáhla, nyní se desítkám budov pomaloučku vrací lesk.

STALINSKÁ GOTIKA Kyjev je jedním z mála postsovětských měst, kde stojí za to zvedat občas oči k poválečné architektuře, jež jinde vzbuzuje spíše úzkost. Všechny ty balkonky, terasy, výklenky, věže a věžičky, sloupy, oblouky a velikášské fasády do sebe někdy dost elegantně zapadají a spolu s chrámy dávají Kyjevu jeho tvář.

KDE SI DÁT KÁVU Jedním z center Kyjeva je Andrijivskij uzviz, dlážděná ulička klikatící se z kopce pod chrámy a mezi starými domky. Kyjevané znalí Prahy ji srovnávají s Nerudovkou. Budiž. Navštivte některou z mnoha kaváren, dejte si ukrajinský boršč a podumejte o nákupu suvenýrů. Velkým plátnům se západem slunce nad Dněprem se raději vyhněte, stejně by vám je nedovolili vyvézt za hranici.

ZLATÁ VRATA Bývala kdysi hlavní vstupní branou do staré Kyjevské Rusi. P o téměř tisíci letech byla v roce 1982 obnovena. Je to nesporně působivá rekonstrukce. Na místě někdejšího ochranného valu, který je stále patrný, je dnes ulice s řadou více či méně vzhledných budov velvyslanectví včetně českého.

PROCHÁZKA CENTREM Mohla by začít na Chresčatiku (1), hlavním bulváru, kde se o víkendu prochází snad půl Kyjeva. P ohlédněte na Zlatá vrata (2), kupte si u nich několik pirátských kompaktních disků (po cca dvou dolarech) a navštivte prastarý chrám Svaté Sofie (3). Projděte se okolními uličkami s oprýskanými předválečnými domy. A skutálejte se přes Andrijivskij uzviz (4) dolů k řece.

Autor:


Nejčtenější

Brány a soutěsky Strážovských vrchů. Neskutečný výlet pro milovníky skal

Panoramatický rozhled ze zříceniny Súľovský hrad

Skalní města bývají vyhledávaným cílem turistů. Súľovské skály vám pak k malebnosti přidají bonus v podobě...

Silný žaludek a trpělivost s sebou. Na co se připravit při cestě do Indie

Hmyzí trus a znečištěný vzduch zabarvily původně bílou hrobku Tádž Mahal v...

Do druhé nejlidnatější země světa míří na přelomu roku tisíce cestovatelů. Indie je pestrobarevná a hlavně...Tísnivé pátrání po starém Bejrútu. Jak jsem si užil lekci pomíjivosti

Centrální čtvrt v Bejrútu byla tak zničená, že se zatím neví, co s ní.

Bejrútu a Libanonu se dříve říkalo Švýcarsko Blízkého východu, dnes však je bohužel pravdou opak. „Bejrút už není tím,...

Byl jsem ve všech zemích světa dvakrát, tvrdí cestovatelský rekordman

Babis Bizas na návštěvě Crozetových ostrovů v roce 2013

Řecký cestovatel Babis Bizas se na svou první cestu vydal v roce 1976 ve věku 22 let. Od té doby se v podstatě...

Trendy nejlepších restaurací světa. Co objevili čeští kuchaři na cestách?

Kachní prsa s kachními játry foie gras v La Verandě – inspirace ze Singapuru

Návštěva nejlepších restaurací světa je zážitek, na který se nezapomíná. Co všechno v nich hosty čeká, prozradí...

Další z rubriky

Ohně, středověk a úžasné masky. Slavnost trubačů v Alsasku vás uhrane

Nádherný svátek trubačů v Alsasku - Pfifferdaj

Mezi Porýnskou nížinou a pohořím Vogézy leží jeden z nejmenších, ale zato nejhezčích regionů Francie. Podzim je v...

Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

Tradice zavěšování rakví na skály je v Sagadě stará až dva tisíce let.

Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé...

Tady se víno sklízí i helikoptérou. Švýcarské vinice Lavaux chrání UNESCO

Přeprava hroznů helikoptérou je často jediné řešení.

Švýcarsko jako vinařská země? Přiznejme si, že už jen toto spojení zní exoticky. Po Albánii je však Švýcarsko druhá...Najdete na iDNES.cz