Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin v Krügerově parku

  18:36aktualizováno  18:36
Na silnici ležel lev. Roztáhl své mohutné tělo po teplém asfaltu a vyhříval se. Inu kočka i když tahle byla pořádně velká. Zvědavě pokukoval po stojících autech. "To jsou pro lvy takové velké, pojízdné konzervy. Sice nemají otvírák, ale čas od času je některý obsah tak hloupý, že ochotně vyleze šelmě až pod čumák, " tvrdil hlídač v Skukuze, hlavním městě Krügerova národního parku. Jeho pravda byla podepřena letitými zkušenostmi. Už se tu párkrát stalo, že u turistů fotografická vášeň přehlušila zdravý rozum a vylezli ze svých automobilů. Lvům pak většinou stačil jeden, maximálně dva skoky.
Zebra

Zebra - Zebra damarská se od ostatních zebřích druhů odlišují světlejším mezipruhem mezi základními černými pruhy | foto: Pavel Baroch

Samec se konečně dostatečně vyhřál a neochotně popustil silnici automobilům. Pomalu se stmívalo. Většina osazenstva auta už neměla ani jediný prázdný film. Zvířata jako by to vytušila. Náhle se podél cesty objevuje hned několik žiraf, stáda antilop, a dokonce i majestátní buvol. Hroši ale stále plavou ve svých jezírkách a nad hladinou jim - v lepším případě - ční pouze nozdry a oči. Nejvzácnějším zážitkem tu je vidět levharta Plachá a nepříliš společenská kočka se totiž neukáže jen tak někomu - nejlepší je pokusit se o setkání s ní brzy ráno nebo pozdě večer. Kvůli takovým zážitkům jezdí lidé do Krügerova národního parku v Jihoafrické republice. Je druhým nejstarším na světě (byl založen v roce 1898 prezidentem Paulem Krügerem, díky jehož předvídavosti, patří nyní Jižní Afrika k vůdčím státům světa, které se intenzívně starají o životní prostředí). Starší je už jen Yellowstonský park v Americe (1872). Pro turistické návštěvy perfektně připraven. Zájemci tu mohou bud' projet určitý úsek za světla autem, a pak park opět některou z bran opustit, nebo přenocovovat a zúčastnit se organizovaných nočních či ranních vyhlídkových jízd.
Na silnici ležel lev. Roztáhl své mohutné tělo po teplém asfaltu a vyhříval se. Inu kočka i když tahle byla pořádně velká. Zvědavě pokukoval po stojících autech. "To jsou pro lvy takové velké, pojízdné konzervy. Sice nemají otvírák, ale čas od času je některý obsah tak hloupý, že ochotně vyleze šelmě až pod čumák, " tvrdil hlídač v Skukuze, hlavním městě Krügerova národního parku. Jeho pravda byla podepřena letitými zkušenostmi. Už se tu párkrát stalo, že u turistů fotografická vášeň přehlušila zdravý rozum a vylezli ze svých automobilů. Lvům pak většinou stačil jeden, maximálně dva skoky.


* Atraktivní zvířata, o nichž stejně jako o zebrách, antilopách a pavlánech platí - vidíte-li jedno, další jsou zcela určitě někde blízko. Stačí jen čekat a pozorně se dívat.

* Většina zvířat, včetně Ivů je nejaktivnější do desáté hodiny rána Pak odpočívají - teprve k večeru se pomalu vydávají na lov.

* CO JE TU VLASTNĚ VŠECHNO K VIDĚNÍ?

V parku nejbohatším na živočišné a rostlinné druhy v Africe je 130 druhů savců, 48 druhů ryb a hadů a obojživelníků a 468 druhů ptáků. Asi osm tisíc slonů, 26 tisíc buvolů, 120 tisíc impal a 25 tisíc zeber.

* Kolem půl čtvrté odpoledne jsou nejaktivnější býložravci a ptáci.

* Vidět hrocha je umění, i když víte, kde právě je. Pokud se vám ukáže celý, je většinou v nedobrém rozmaru a právě na vás útočí. Snímek pořízen v blízkosti Olifant River, kde je možnost je spatřit, stejně jako slony a krokodýly, velmi vysoká.

* Na nosorožce narazí návštěvník Krügerova parku nejčastěji na spojnici mezi Skukuzou a Pretoriuskopem, na cestě nazvané Napi.

* CESTA PARKEM

S velikostí 21 086 kilometrů čtverečních je velký jako Belgie. Na mapě je podrobně zobrazena pouze jeho dolní část - s hlavním střediskem Skukuzou. Pro ty, kteří se vydávají do parku jen na jeden den a přijíždějí z některého z větších měst na jihu či na jihozápadě (Nelspruit nebo Pretoria), bohatě postačí. Na cestu do severní části je potřeba mnohem víc času. Ideální je vybrat si před návštěvou přesnou trasu a té se držet pokud totiž nedojedete k některé ze vstupních/výstupních bran parku do 18. 00, musíte zde zůstat najít ubytování v některém z 16 kempů nabízejících od prostých turistických až po luxusní kapacity. Ve velkých střediscích jsou také restaurace a samoobsluhy, všude i benzinové pumpy.
Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Skotský hrad ovládl rozzuřený jezevec, turisté se do sklepení nedostanou

Skotský hrad Craignethan pochází ze 16. století.

Hrad Craignethan, ležící ve Skotsku, musel být částečně uzavřen pro veřejnost poté, co hradní sklepení ovládl zuřivý...

Genocida z blbosti. V roce 2025 budou nosorožci v Africe minulostí

V roce 2017 zabili pytláci v Jižní Africe 1 028 nosorožců. Vyfoceno v rezervaci...

Lidé v Asii stále věří, že prášek z rohů nosorožců má léčivé účinky. Údajně pomáhá od rakoviny i kocoviny. Ve...

Najdete na iDNES.cz