Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

24 hodin v Benátkách

  21:30aktualizováno  21:30
Den co den vyplavávají stovky autobusů na obřím parkovišti u Mostu svobody tisícovky turistů. Mnozí z nich strávili předcházející noc nepříliš pohodlně - na sedadlech, v polospánku. Přesto takové martýrium absolvovali. Uvidí totiž Benátky. Nebo snad ne? Řekněme to asi tak, že návštěva pověstného města kanálů a paláců na 24 hodin může návštěvníkovi dát základní přehled o tom, jaké jsou v Benátkách památky, co patří k vyhlášeným turistickým atrakcím a co je nutné za každou cenu vyfotografovat.
Uchopit ducha města, zjistit, jak žijí jeho obyčejní obyvatelé, dostat se na kloub pocitu, že být Benátčanem není jen domicil, ale styl života, k tomu je potřeba návštěv víc. A kdo ví, vždycky existuje riziko, že se do mystéria města proniknout nepodaří. Třeba vás odradí při prvním pokusu. Možná nějaký nepěkný zážitek ochladí touhu poznat Benátky blíž. A třeba se tu zamilujete a nějaké hledání či odstup budou až na posledním místě. Přesto by ani jednodenní turista neměl v Benátkách klesat na mysli, a rezignovat na pokusy dozvědět se víc. Za čtyřiadvacet a možná i míň hodin si můžete naplánovat cestu městem podle velkého množství klíčů. Nejlepší na tom je, že si je můžete určit sami. Stačilo by například při vstupu do města - z náměstí u hlavního nádraží - nezamířit přímo do čtvrti Santa Croce a po obvyklé návštěvnické trase postupovat až na náměstí Svatého Marka, ale projít železniční stanicí do oblasti Cannaregio, a od paláce Lábia se pomalu pohybovat na jiné straně Velkého kanálu, než bývá zvykem, až k mostu Rialto. Sice se tak vyhnete řadě známých památek, ale litovat určitě nebudete. Chybou by bylo také neposadit se v některé kavárně stranou od davů směřujících k Svatému Markovi a chvíli pozorovat život kolem sebe. Průvodci tvrdí, že se tu za posledních dvě stě let život nezměnil. Že městem stále znějí kroky a výkřiky gondoliérů. Jak by ne, když tu ročně mohou oslovit až dvanáct milionů turistů. Nebo zkuste pojmout Benátky úplně jinak. Jako živou, otevřenou učebnici dějepisu. Tedy žil ten a ten. Tamhle chodil na večeři tenhle. Tady se stala tato událost. Odtud se vypravil tamtím směrem. Fantazii se meze nekladou. V historii si každý může najít svou parketu. A co dál? Třeba Benátky antikvářů - samotná návštěva starým papírem dýchajících obchodů je obrovským zážitkem. Nebo Benátky paláců. Benátky na lodi. A nezapomeňme na kulináře. Na karneval. A taky na Benátčanky. Hodně štěstí.

PROCHÁZKA MĚSTEM

Obvykle začíná u hlavního nádraží (1) nebo na náměstí Svatého Marka (2). Tam by rozhodné nikdo, kdo je ve městě poprvé, neměl vynechat baziliku, jednu z nejkrásnějších v Itálii, a Dóžecí palác (3). Následný směr už záleží na náladě a podmínkách. Za pokus rozhodně stojí cesta po Velkém kanálu vodním autobusem. Od náměstí Svatého Marka se vám nabídne vlevo u ústi Velkého kanálu pohled na úchvatný kostel Santa Maria delta Salutte, který podpírá na milion dřevěných sloupů (4). Podél kanálu až k slavnému mostu Rialto (5) je řada paláců například Accademia se sbírkou benátského umění (6), Palazzo Grassi (7) místo častých výstav a kulturních akci a nebo obrovský palác připomínající lorda Byrona Palazzo Mocenigo (8).

* Orloj Torre dell´Orologio s defilujícími postavami patři k méně známým, přesto však krásným památkám na náměstí Svatého Marka Na věži, kde je umístěn samozřejmé, nechybí ani pověstný benátský lev.

* Příjemnou změnou po pohledech do nespočetných výloh se zlatem, benátskými maskami a roztodivnými suvenýry je trh s ovocem a zeleninou v blízkostí Rialta Turista může ocenit i to, že sem chodí nakupovat také "normální" Benátčané.

* Typický pohled na sušicí se prádlo, spojený s italskými městy, v Benátkách jen tak lehce nenajdete. Ale nabídne se.

* Kdo chce vidět náměstí Svatého Marka v této podobě, měl by si pospíšit. Město, znechucené množstvím záplav, chce náměstí o něco "nadzvednout" aby voda namísto u vchodu do baziliky zůstala v laguně.

* Turisté potřebuji Benátky a Benátky zase turisty. Symbióza je patrná na každém kroku třeba i značením nejatraktivnější cesty městem.

* Benátské gondoly jsou asi nejznámějším znakem města. Po jeho kanálech plují už od 11. století a jsou také symbolem romantiky. Za tu se ovšem platí ne málo. Rande v gondole není tudíž nějaká levná záležitost

Benátské gondoly jsou asi nejznámějším znakem města. Po jeho kanálech plují už od 11. století a jsou také symbolem romantiky. za tu se ovšem platí - ne málo. Rande v gondole není tudíž nějaká levná záležitost.

Pohled na Velký kanál od mostu Rialto.

Příjemnou změnou po pohledech do nespočetných výloh se zlatem, benátskými maskami a rztodivnými suvenýry je trh s ovocem a zeleninou v blízkosti Rialta. Turista může ocenit i to, že sem chodí nakupovat také normální Benátčané.

Turisté potřebují Benátky a Benátky zase turisty. Symbióza je patrná na každém kroku - třeba i značením nejatraktivnější cesty městem.

Autor:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Marx, kachničky a hrníčky. Suvenýry kritika kapitalismu jsou skvělý byznys

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi...

Nejslavnější kritik kapitalismu Karl Marx je v rodném Trevíru předmětem velmi dobrého byznysu. Suvenýry s jeho...

OBRAZEM: Jezdí po světě a maluje 3D. Leon Keer lidi baví i nutí přemýšlet

Nic k proclení, Aruba: Kombinovaná malba na podlahu a zeď vznikla na ostrově...

Leon Keer je světový umělec pouličního 3D umění. Do povědomí ho vystřelila malba Lego terakotové armády, kterou...

Žlutý cirkus v Indii. Bez trabantů, ale s Leninem na každém kroku

Lenin vypouští své draky...tento kout Indie je zkrátka rudý - ovšem v mnoha...

Posádka žlutého cirkusu přistála v Indii, ale žlutý cirkus stále nemá. Jejich dva trabanti, maluch a jawa 250 se stále...

Najdete na iDNES.cz