Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

10 míst, která musíte v Řecku vidět

aktualizováno  30. července 20:19
Antická minulost, stovky slunečních dní v roce, jihoevropská pohostinnost, nádherné koupání: to vše vás čeká, když se rozhodnete navštívit říši ostrovů. Která místa byste neměli při cestě do řecka minout?
Řecko

Řecko - Řecko, ostrov Paxos, červenec 2005. | foto: Michaela Hasonová

Středověké centrum

Rhodu Hlavní město stejnojmenného ostrova se skrývá za impozantními hradbami. Kromě Rytířské ulice a Paláce velmistrů stojí za to i procházky v křivolakých uličkách plných obchůdků s kořením a suvenýry, lemovaných kavárnami a typickými tavernami. Posedět můžete i ve starém přístavu Mandraki, kde kdysi stával jeden ze sedmi divů světa, Rhodský kolos.

 

Tip MF DNES
Rybářská víska Naoussa na ostrově Paros

Malinký přístav s neopakovatelnou atmosférou u chráněné mořské laguny. Je tu řada typických řeckých taveren, nezasažených turistickým ruchem, se zaručeně čerstvými rybami. Chobotnice se tu suší na slunci na šňůrách jako prádlo a staří mořští vlci opravují své sítě. Pohled, jaký se už jen tak nevidí!

Archeologické muzeum na Krétě

Patří mezi nejlépe uspořádaná muzea antického umění (konkrétně minojské kultury) na světě. I když nejste fanoušci muzejních prohlídek, tuhle si nenechte ujít. V klimatizovaných prostorách se dozvíte vše o kultuře obřích paláců přehledně a do podrobností. Návštěva muzea bývá u skupin kombinována s prohlídkou nejslavnějšího minojského paláce Knossos.

Malé Benátky na Mykonu

Část starobylého přístavu v hlavním městě kykladského ostrova je jednoznačně jeho nejmalebnějším místem. Řada taveren a kaváren, nad přístavemse tyčí větrné mlýny, to vše má nezapomenutelnou atmosféru zejména při západu slunce. Je však třeba počítat s tím, že káva tu stojí rozhodně víc než někde na severu Řecka.

Ostrov Délos

Má jediné spojení s civilizací lodí z ostrova Mykonos. Je rodištěm bohů Apollona a Artemidy, bývalo to kultovní a náboženské centrum starověkého Řecka. Dnes není ostrov obydlen, jezdí se sem jen na prohlídky archeologických areálů a zbytků paláců. Nejznámější pamětihodností je takzvaná Lví terasa.

Symi

Malý ostrůvek, cíl jednodenních výletů z většího ostrova Rhodos. Stojí tu úžasný starobylý pravoslavný klášter Panormitis, kde je možné si koupit repliky ikon. Městečko je vyhlášené zejména rybími specialitami a kořenářskými krámky. Ostrůvek byl kdysi centrem lovců mořských hub.

Rethymno

Benátský přístav na severu Kréty je považován za nejhezčí město na ostrově. Středověké stavby vtiskují současnému živému Rethymnu romantický ráz. Jsou tu mešity, turecké domy se zastřešenými balkony i zajímavé paláce benátských šlechticů. Pozor při objednávání piva v rázovitých přístavních krčmách. Dáte-li si "velké točené", dostanete tuplák!Pevnost ze 16. století v oblíbené turistické oblasti Réthymnon

Santorini

Kykladský ostrov je možné navštívit i během jednodenního výletu z Kréty. Prý nejkrásnější západ slunce v Evropě je k vidění na západě ostrova u vesničky Oia. Jenže právě sem míří za touto „atrakcí“ celé zájezdy, takže je lepší se v pohodě posadit do některé z četných kavárniček přímo ve stěně kráteru nad mořem.

Aténské metro

Je nejen spolehlivým dopravním prostředkem, ale také uměleckou galerií. Kromě antických artefaktů nalezených při budování metra jsou tu k vidění i díla moderních řeckých umělců. Antické pamětihodnosti jsou ve stanicích Akropoli, Evangelismos nebo Monastiraki, moderní umění například ve stanicích Syntagma, Omonia, Syngrou-Fix nebo Ethniki Amyna.


Kláštery Meteora

Leží u vísky Kalambaka v oblasti středního Řecka. Jsou častým cílem výletů zejména z Olympské riviéry. Na vrcholcích bizarních skal tu byly ve středověku vybudovány byzantské kláštery, původně jich bylo 25, dnes je v provozu šest z nich. Řeholníci a jeptišky mají kromě svých denních povinností na starosti i péči o vzácné historické památky, zejména ikony a starobylý mobiliář.

Nejznámější jsou kláštery Varlaam (mužský) a Roussanu (ženský). Je třeba mít vhodné oblečení. (Muži v každém případě dlouhé kalhoty.)

 

Autoři:Nejčtenější

Sovětské mapy světových měst byly jako Wikipedia a Google Maps v jednom

Sověti byli pečliví: takhle detailně zmapovali New York (vpravo) a přístavní...

Podle sovětských civilních map vlastních oblastí se spolehlivě bloudilo. A to byl záměr, měly totiž mást Západ i za...

Hitparáda turistických přešlapů. Čím zaručeně naštvete místní obyvatele

Turista si užívá krmení volně žijících hyen v Hararu v Etiopii.

Chtějí toho vidět co nejvíc a v neposlední řadě jsou důležitým zdrojem příjmů. Z pohledu místních obyvatel jsou však...Nejkrásnější partie Krounky. Parádní výlet s ferratou, kterou zvládnou i děti

Krounka v Otradově

Doslova pohlazením po duši je putování údolím říčky Krounky na Chrudimsku. Nejhezčí pasáž pojmenovaná Šilinkův důl je...

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...

Český skialpinista nepřežil 300 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

V Nízkých Tatrách zahynuli dva skialpinisté z Česka (26. listopadu 2017)

Český skialpinista ve čtvrtek nepřežil dlouhý pád ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Informovala o tom horská záchranná...

Další z rubriky

Přijedu do Česka a jsem nervózní. Na Kubě je pohoda, říká Pedro Kulíšek

Pedro Kulíšek pravidelně cestuje mezi Českem a Kubou.

Na Kubu se poprvé podíval před patnácti lety. Ze začátku nadšený turista se postupně vypracoval v turistického...

Naříznutý kámen a Kraví jeskyně. Nenápadné, ale skvělé atrakce v Kolumbii

Přírodní úkaz, kterému se říká jednoduše La Piedra - tedy Kámen.

Kolumbie přitahuje návštěvníky především díky plážím a koloniálním městům na karibském pobřeží nebo kávovníkovým...

Apokalypsa v dinosvětě: Největší Jurský park minulosti postraší i pobaví

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad...

Obří monstra před lety děsila návštěvníky, nyní hnijí v lese a člověk by nad nimi spíš zaplakal. Podívejte se na fotky...

Najdete na iDNES.cz