Mezinárodní varhanní festival v Olomouci potrvá 14 dní | foto: kudyznudy.cz

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Zvuk největších varhan v Česku uslyšíte jedině v Olomouci

Letos se po šestačtyřicáté v Olomouci uskuteční Mezinárodní varhanní festival Olomouc s účastí uznávaných umělců z celého světa. Portál Kudy z nudy vás zve na čtrnáctidenní maraton koncertů a k poslechu největších varhan střední Evropy.

Chrám sv. Mořice v Olomouci ukrývá na kůru nebývalou podívanou. Roku 1745 tam postavil Michael Engler překrásné varhany, které sochami vyzdobil Filip Sattler. Chrámový hudební nástroj sice sloužil svému účelu, ale až do roku 1969 chátral. Tehdy se ho ujmul varhaník chrámu sv. Mořice Antonín Schindler a nechal varhany zrekonstruovat.

Během oprav se rozhodlo o jejich rozšíření, takže dnes mají varhany 5 manuálů a 135 rejstříků, což je řadí mezi největší v Evropě. Právě jedinečnost nástroje přivedla varhaníka na myšlenku založení varhanního festivalu, který se letos uskuteční od 4. do 18. září již po šestačtyřicáté. 

Největší varhany v Česku najdete v chrámu sv. Mořice

Vybrat si můžete z pěti koncertů. Festival zahájí svým vystoupením 4. září český zástupce Pavel Černý, který vzdá hold českým hudebním skladatelům. Francouzský varhaník Philippe Lefebvre předvede improvizaci na slavná česká témata 8. září. Skladby francouzských mistrů bude reprodukovat 11. září nizozemský varhaník Ben van Oosten. 15. září vystoupí Martin Sender z Německa s hudbou z per Johanna S. Bacha, Maxe Regera a Petra Ebena. Hudební tečku za festivalem nakonec učiní 18. září opět čeští hudebníci. Za doprovodu houslí Aleny Čechové zahraje na varhany u sv. Mořice Petr Čech.

Cena vstupného na vystoupení vás vyjde na 150 korun a všechny koncerty začínají v 19 hodin. Předtím, v půl šesté odpoledne, můžete 8., 11. a 15. září absolvovat varhanní exkurzi, při níž si prohlédnete varhany, poslechnete výklad i hudební ukázku. Na prohlídku se můžete vydat za 30 korun.

Chmel má své dožínky v Olomouci

Preferujete před chrámovou hudbou světštější zábavu? Pak se 13. září zastavte v Areálu sportovního rybolovu Amerika, kde se koná sedmý ročník Hanáckých chmelových dožínek Olomouc. Poděkovat za letošní úrodu chmele můžete spolu s šestnácti pivovary, které návštěvníkům festivalu předvedou, jaký zlatavý mok se jim letos podařilo uvařit. Samozřejmostí je doprovodný hudební program, v jehož rámci vystoupí kapely Bujabéza, Get ready Detroit a mnohé další.

Chybět nebude ani jarmark a zábavné hry pro děti, které si budou moci vyzkoušet žonglování, střelbu z luku i z praku. Za vstup do areálu zaplatíte 150 korun a během dne můžete pomocí hlasovacích lístků vybrat nejlepší pivo dožínek.

Olomouc – historické srdce Moravy

Na výlet do Olomouce se vydejte i v případě, že neholdujete zvukům varhan ani chuti piva. Druhá největší městská památková rezervace v České republice nabízí vše od historické architektury, přes moderní zábavní prvky až po sportovní vyžití. Vidět rozhodně musíte barokní 35 metrů vysoký sloup Nejsvětější Trojice na Horním náměstí zapsaný na seznamu UNESCO. Na Horním náměstí si také počkejte na poledne – zahraje vám tu k výletu olomoucký orloj. V centru můžete objevit soubor šesti barokních kašen, k nimž roku 2002 přibyla jedna moderní, všechny však inspirovány antickou mytologií.

Svatý Kopeček je nejen významným poutním místem, ale také ukázkou mistrovského baroka

Horní náměstí zdobí kromě barokního sloupu Nejsvětější Trojice také kašny

Obdivovat barokní krásy můžete také na Svatém Kopečku, poutním místě asi 5 kilometrů od Olomouce. A až vás unaví dějiny a sakrální vážnost, zastavte se v místní zoologické zahradě s vyhlídkovou věží, z níž se otevírá výhled na nedalekou baziliku i Olomouc, a s největším žraločím akváriem v Česku. V září tam mají otevřeno denně od 9 do 17 hodin a za procházku mezi výběhy zaplatíte 110 korun.

Nejlepší začátek výletu? Kudyznudy.cz!

Vybírejte z tisíců turistických tipů a objevujte Česko

Na stránkách kudyznudy.cz na vás čeká přinejmenším 40 000 různých možností, kde v Česku strávit víkend i delší dovolenou. Najdete tu spoustu bohaté inspirace, a tak si tu svůj výlet můžete naplánovat přesně podle svých představ.

Šťastnou cestu!


Inspirujte se jinde na Kudyznudy.cz